Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1767
 

İskenderiye Dörtlüsü-Clea

İskenderiye Dörtlüsü-Clea
 

Gelir bulur bazı insanları, o büyük Evet

Yada büyük Hayır’ı söyleyecekleri bir gün.

Hemen belli olur kendi içinde Evet’i

Hazır bulunduran insan söyleyerek onu.

Onuruna onur katar ve inancı pişirir.

Pişman olmaz Hayır diyen Hayır derdi yine

Bir daha sorsalar. Ama yiyip bitirir onu.

O Hayır-o doğru hayır-ömür boyunca

Kavafis

İskenderiye Dörtlüsü-Clea

Lawrence Durrel kendisiyle yapılan bir röportajda yapıtlarında Yunan trajedilerindeki yapıyı kullandığını söylemiştir. Bu dörtlemede ve diğer kitaplarında da aynen Yunan trajedilerindeki gibi Kahramanlar( Justine, Naruz, Nessim, Amaril, Clea, Darley, Balthazar, Mountolive, Leyla, Liza, Pursewarden, Pombal, Melissa )hikayelerinin en başında tutkularıyla bir savaş verdiler.

Sonrasında tutkularının kendilerini sürüklediği serüveni yaşadılar. Bunun sonucunda tutkuları hepsinin başına iş açtı. Sonunda ise tanındılar ve oldukları gibi kabul edildiler. Kabul edilme ve anlaşılma bazılarında yaşarken oldu. Bazılarında ise öldükten sonra gerçekleşti.

Darley dönüyor İskenderiye’ye şehir savaşta, çok zaman geçmiş değişmiş gibi ama gene de aynı gibi geliyor. Kaçınılmaz olan Justine karşılaşma ve yüzleşme sonra aşk bitince duyulan iğrenmeyi hissediyor.

Bütün kahramanların hayatına bir şekilde girmiş olan Clea var bu romanda. Yazarın büyük aşkı oluyor. Bu romanda yeni İskenderiye ve Clea imgesi bir arada. İkisi de hep vardı. Ama şekil değiştirdi.

Yazar bir anlamda şehirle yeniden barışıyor. İskenderiye eninde sonunda asıl yüzünü gösteriyor. Nihayet aslında var olan ama engellerin kalkmasını bekleyen buluşma gerçekleşiyor. Ama aralarındaki engelleri yine var ama görmemezlikten geliyorlar. Başka bir engelin ortaya çıkmasıyla (Clea’nın elini kaybetmesi) Clea ve Darley’in birleşmesi gerçekleşiyor. Bu engel aralarındaki tüm engelleri kaldırıyor.

Artık anlıyorlar İskenderiye’de bir araya gelmelerinin mümkün olmadığını, başka bir şehir başka bir ülkede buluşuyor tüm kahramanlar.

Bir aynalar oyunu aslında romandaki gerçeklik. Romanın kendi gerçekliği var, Tarihsel ve coğrafi bir çerçeve var, Anlatan var, Metni yazan var, Metni yazan yazara gönderme yapan yazar var.

Dörtleme bittiğinde yazar bize bir kez daha görüş açısı değiştikçe nesnelerin gerçekliklerinin de değiştiğini kanıtlıyor. Bu da romana çok boyutluluk katıyor. Bunda yaratılan kişiliklerinin de net olmaması buğulu olmasının da etkisi var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

anlatmışsınız...şuan justine den başladım... başta tanımlamalar ağır geldi...sonra bırakamadım kurgusu yüzünden sanırım...

demarion 
 14.03.2011 0:58
 

Dün Bursa'ya geldik bir arkadaşımızın öykü okumalarına. yolda malum ya öykücüler ne konuşur. Kitaplardan. İskenderiye Dörtlüsü'nü önerdiler ve benim çok beğenerek okuyacağımı söyledi arkadaşlar. Burada bloğunuzu görünce yazayım dedim. sağlıcakla.

Ezgi Umut 
 16.02.2010 0:11
Cevap :
Muhakkak okuyun. En önemli özelliği aynı hikayeden 4 kitap çıkması ve bunu sadece bakış açısını değiştirerek yapması. Mitolojiden, hikayelerden montajlar, Freud'tan analizler ilgi çekiciydi. Edebiyatla ilgilenen herkesin faydalanacağı bir dörtleme. Katkınız için teşekkürler, selamlar.  16.02.2010 0:19
 

Sanırım okumak böyle bir şey... okuyacak paylaşacaksınki 'sen değiş dünya değişsin' gerçek olsun. Dr Sevda Tan

Dr Sevda Tan 
 05.01.2010 23:05
Cevap :
Teşekkürler Sevda. Okuyanı okuyan anlar. İşin aslı bu kadar bilgiyle ne yapacağız. O da ayrı bir sorun:)  06.01.2010 13:34
 

çok güzel bir kitap yerinde tanıtım...mutlu yıllar sevgiler zadig

Zadig 
 04.01.2010 17:36
Cevap :
Ben çok okurum ama Durrell'in dörtlemesinden çok etkilendim. Sayfalar dolusu yazabilirim kitap hakkında ama sonuçta blokta sıkıcı olmamak adına özetin özetini yazdım. Beğenmenize sevindim. Yorumunuza teşekkürler:)  04.01.2010 23:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3850
Kayıt tarihi
: 20.09.09
 
 

Evli bir çocuk annesiyim. Eğitim alanında çalışıyorum. Felsefe, sosyoloji, edebiyat alannda atöly..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster