Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3952
 

İyi bir kitap okuyucusu olmak

İyi bir kitap okuyucusu olmak
 

“İyi bir kitap gibisi yoktur” derler. Özellikle kitap okumanın bu kadar azaldığı günümüzde bence her yere yazılması gereken bir söz. Eğer iyi bir okuyucu olmak istiyorsanız aşağıdaki birkaç öneriye mutlaka göz atın

Herhalukarda kitap okumakta zorla olmayacak bir şeydir. Öncelikle bu işten zevk alacağınızı düşünerek başlamalısınız. Bu başlangıcın en iyi yolu keyif aldığınız kitaplarla başlamak, sizi yoracak kitapları sonraya bırakmaktır.

Zaman ayırın. Gün içinde düzenli bir şekilde 5-10 dakikalık okuma zamanı ayırın kendinize. Ayrıca okumayı alışkanlık halşne getirmenin bir yolu başka bir alışkanlık ile birleştirmektir. Örneğin kahvaltı yaparken okumak gibi.

Her zaman yanınızda kitap bulunmalı. Evdne çıkarken yada bir yere giderken mutlaka çantanıza yada elinize okuyabileceğiniz bir kitap alın. Belki sadece doktoru beklerken yada sinemada arada okuyabileceksiniz ama kar kardır.

Liste yapın. Okumak istediğiniz kitapların bir listesini yapın. Herhangi bir yerde iyi bir kitap size önerilirse yada okursanız bu listeye dahil edin.

Sessiz bir yer bulun. Evinizde rahat edebileceğiniz, sessiz ve huzurlu bir ortam yaratın. Hiç gürültü olmasın.

TV ve Interneti azaltın . Eğer TV ve Internet sebebiyle okuyamıyorsanız onları azaltmanız gerekir. Ekran karşısında oturmak yerine kitap okumaya kendinizi zorlayabilirsiniz.

Çocuğunuza kitap okuyun. Çocuklarınızın iyi bir okuyucu olmalarını istiyorsanız önce dinleterek başlayabilirsiniz.

Kayıt tutun. Okuduğunuz kitapların adı, yazarı vb. bir liste tutabilirsiniz. Hatta okuduğunuz her kitaba ilişkin görüşlerinizde yazarsanız çok iyi olur.

Sahaflara gidin. Eğer kitaplar pahalı diye okumuyorsanız sahaflardan ucuza bir çok kitap bulabilirsiniz.

Kütüphaneye gidin. Liseyada üniversiteden sonra hiç gitmediğiniz kütüphaneye tekrar igtmeye başlayın.

Keyif alacağınız kitapları okuyun.

Gün içinde okuduğunuz zamanı gününüzün en iyi zamanı yapmaya çalışın. Çayınızı, kahvenizi alın, rahat bir şekilde sessiz yerinizde okuymaya başlayın. Parkta yada sahilde okumakta bir alternatif olabilir.

Blog hazırlayın. Okuduğunuz kitaplarla ilgili blogunuzda yazılar yazın.

Hedef koyun. Haftada bir kitap, ayda en az 5 kitap yada günde 100 sayfa gibi kendinize hedefler koyabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğer başladığınız bir kitabı beğenmediyseniz okumak için kendinizi zorlamayın..Bırakın kitabı...Tadını iğrenç bulduğunuz yemeği yemezsiniz öyle değilmi....

Ramazan Serdar 
 01.07.2007 16:58
Cevap :
Buda gerçekten önemli bir konu...Sırf okumak için okunmaz, zamanınızı size keyif verecek ve bir şeyler katacak kitaplara ayırmalısınız. Sağlıcakla kalın  01.07.2007 18:25
 

Çok hızlı kitap okuduğum için kitaplar hemen bitiveriyor. Sürekli kitap almak maddi açıdan sarsıyor. Arkadaşlarla değiş tokuş yapıyoruz bazen. Kütüphaneye de sık gidemiyorum. Tatile de giriyoruz. Bana en az 10 tane kitap lazım. O da yetmez yaa:)) idare eder en azından. Şimdiden toparlamaya başlamam lazım. Okumadığım klasikleri okumayı düşünüyorum. Şöyle 600 sayfayı aşsın ki çabuk bitmesin. Bu güzel yazı için teşekkürler.

turkuaz75 
 28.06.2007 14:28
 

Daha dün gibi, sizinle Ankara'ya yaptığımız seyahat, okuduğunuz kitaplar, hatırlarsanız bir dahaki yolculuğumuzda yanında bir kitap olsun demiştiniz. Hedef Alliance’ta ki kitaplığınıza, gözümün önünde sıra ile devirdiğiniz irili ufaklı kitaplara o kadar imrenmiş olacağım ki, o gün bugündür okuduğum kitabın haddi hesabı yok. Şu sıralar Kotler’in kitaplarına merak sardım. Siz çoktan okumuşsunuzdur diye düşünüyorum. Klavyenize sağlık.

Y.Emre GÜZER 
 26.06.2007 15:45
Cevap :
Ne kadar güzel, çok sevindim, kendine iyi bak...  26.06.2007 15:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5357
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster