Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1871
 

İzmir'den bir ilk: Şiir kütüphanesi

İzmir'den bir ilk: Şiir kütüphanesi
 

Şiir Kütüphanesi'nin kurucusu Hanefi Bay (sağda) ve Oğuz Tümbaş


Daha geceden kararımı vermiştim. Ertesi günün büyük bölümünü İzmir’in simge mekânlarından Kemeraltı’nda geçirecektim. Sabahın dingin bir zamanında Kızlarağası hanınının arka kapısından çıkıp 876 sokakta bulunan Şükrü Bey’in Yeri’ne girdim. Tahta kerevetin üzerinde oturup fincanda pişirilen koyu köpüklü, telveli kahvemi içtim. Kürsüler, küçük masalar…Sonra Şükrü Beyle sohbet…Şükrü Bey 20 yılı aşkın bir süredir burada olmaktan, bu fincanda kahve olayını başlatmaktan duyduğu mutluluğu yaşıyor hâlâ. Gerçekten arada sırada uğradığımda buranın yerli yabancı insanla dolu olduğuna çok kez tanık oldum. Bir işi ciddiyetle, önemseyerek, insana saygı duyarak, düzeyini koruyarak sürdürmenin örnek göstergesi işte.

Kahvemi içip, sohbetimi tamamladım, ara sokaklardan yürüyerek 20 yıldır Kemeraltı’nda Ozan adını verdiği Kırtasiye dükkanını işleten şair dostum Asım Öztürk’e uğradım.Her zaman olduğu gibi gene tezgâhının başında kitap okurken buldum Öztürk’ü.

Biraz Asım Öztürk’ten söz etmeliyim. Kendini şiirle donatmış, şiiri yanı başından ayırmayan bir adam dersem, abartmış olmam.Yeni şiir kitabı Işık Kokusu’ yla 22 şiir kitabının da babası Öztürk!

Sarissa Yayınları arasında çıkan Işık Kokusu aydınlık bir kitap. Adını ve kapağını sevdim. İçinde 60 şiir var. 128 sayfa.. ... Sularla birlikte büyüdüm / Küçücük bir çakıl taşıydım kumlarda / Işık doğar ya / Gün atları çığlık çığlık iner ovalara, / Başlar sarı otların gürültüsü / Toz bulutlarını örtünürken dal, / Ben ormanın yeşil sesiydim; / Kanayan sokaklardan geldim”

Kitabıyla ilgili düşüncelerimi bir başka yazıda değerlendireceğim. Bu yazımda sözünü edeceğim konu gene şiirle ilgili; ama bu kez kitap değil bir kütüphane; Şiir Kütüphanesi…

Asım Öztürk’ün dükkanından ayrıldıktan sonra, ona yakın yerde Konak katlı otoparkın yanında bir eski binada Beyin ve Sinir Hastalıkları uzmanı Doktor Hanefi Bay’a merhaba demeden geçmek olmaz. Aslında o niyetle çıkmıştım Çiğli’deki evimden. Hanefi Bay’ın muayenehanesine beynimi, sinirlerimi kontrol için gitmedim elbette. Şiir kitaplarını muayene (!) etmeye… Şaka elbette. Hanefi Bay bir şiir tutkunu, şiir hastası. Bay, benim hemşehrim, Gaziantepli. Sanatla ilişkisini sürdüren bir şiir sevdalısı. Hiç işi gücü yokmuş gibi, bir de şiirin kütüphanesini kurmuş! Bilmem salt şiir kitapları için oluşturulmuş kütüphane var mı ülkemizde? Ben duymadım, belki bu konuda bilgi eksikliğim olabilir. Ama Hanefi Bay kafasına koymuş ve dediğini de yapmış.

Uzunca süre oturduk, şiir üzerine bol bol konuştuk. Konu şiir olunca sohbet koyulaşıyor. Sevgili Bay Şiir Kütüphanesi’ni 18 Kasım 2006’da hayata geçirmiş.Şimdi hızla geliştiriyor. Şiir kitaplarının sayısı iki bin beş yüze varmış şimdiden. Gelecek yıllarda bu sayının çok daha aşılacağını biliyorum.

O gün o şiir kitaplarının arasında olmak, şiiri yaşamak, şiiri paylaşmak ne güzeldi. Dileğim buranın gelecek günler içerisinde daha işlevsel duruma gelmesi; şiir tutkunlarının buluştuğu, şiire ilişkin bilgilerin bulunduğu, söyleşilerin, etkinliklerin yapıldığı… Bay, şiir kitaplarının her geçen gün arttığını, ülkemizde yayımlanan çok sayıda derginin de kütüphaneye geldiğini ya da kendilerinin aldığını söylüyor. Hanefi Bay ayrıca bir şairler arşivi oluşturacaklarından da söz etti o gün. Düşünün sevdiğiniz, yapıtlarını özleyerek okuduğunuz şairlerin kitaplarını bulduğunuz gibi, o şairle ilgili tüm bilgileri içeren bir arşivi ded tarama olanağı bulabileceksiniz.

Salt bunlarla kalmıyor çalışmalar. Şiir Kütüphanesi bünyesinde bir şiir dergisi girişimi var. Umarım içeriği, düzeni, görselliği ile örnek bir çalışma olur bu dergi. Bir boşluğu doldurur.

Ekim ayında ulusal düzeyde düzenlenecek bir şiir etkinliği çalışmasına da başladıklarını söylüyor Hanefi Bay. İzmir’deki bir çok şairin Düzenleme Kurulu’nda yer aldığını belirten Bay, bu konuda İzmir’de geniş katılımlı bir şiir buluşmasını gerçekleştireceklerinin de altını çiziyor.Ayrıca bu etkinlik kapsamında bir seçki kitabı da gündemlerinde.

Bir ilk olan şiir Kütüphanesi’nin gelecek günlerde kendini ispatlayacak, etkili gücünü gösterecek, örnek bir çalışma olacak yapıya kavuşmasını diliyorum. Yolun açık olsun sevgili Hanefi Bay.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Dost Oğuz Tümbaş. Sizi Milliyet Bloglarda görmek ne güzel. Değerli yazılarınızla sayfalarımız daha bir aydınlanacak. Şiir kütüphanesi de çok güzel bir düşünce. Metninizi keyifle okudum. Kuşadası Şiir ve Öykü Günlerinde görüşme umuduyla selam ve saygılar.

Ezgi Umut 
 01.07.2008 0:29
 

Oğuz abi, seni Milliyet Blog'da görmek ne güzel.... Dize dolu yazıların hep sürsün. O sıcak yüreğinden taşan güzelliklerden mahrum etme bizi. Sevgiyle...

Rıfat Mertoğlu 
 30.06.2008 20:31
 

çokkkk sevindimmm,çok güzel bir şey.Haberdar ettiğiniz için çok teşekkürler. Sevgi ve saygıyla

Arzu KARADAĞ 
 28.06.2008 23:23
 

Değerli kardeşim yazınızı büyük bir heyecan ve svinç içinde okurken bir o kadar da hüzünlendim. Hem bana kısa bir süre önce ayrıldığım, sevgili İzmir'imi hatırlattınız, hem de de Şiir kütüphanesi hakkında bilgilendirdiniz. Kızlarağası'nda bir kahveyi özlemenin ne demek olduğınu bir bilseniz. Yine de size gönülden teşekkür borçluyum, gözlerim dolu dolu beni tekrar o havaya soktuğnuz için. Dilerim Ekim ayındaki buluşmanızda aranızda olurum. Sevgi ve saygılarımla. Enfal Törün

Enfal Törün 
 28.06.2008 14:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1468
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster