Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3981
 

Japon gelenekleri..

Japon gelenekleri..
 

İkinci dünya savaşında ağır kayıplara uğrayan Japonya 14 Ağustos 1945’te resmi teslim anlaşmasını imzalamıştı. Bağımsızlığını kazandıktan sonra da kısa sürede büyük bir ekonomik gelişme ile bugünkü refah düzeyine ulaşmıştır..

Japon gelenekleri; şöyle bir baktığımız zaman tamamen yok olan bir ülkenin nasıl kısa zamanda toparlandığını öyle güzel anlatıyor ki :)

* Japonlar özellikle bir topluluk içinde karşısındakine kızsa bile çok nadir olarak açık olarak kızgınlıklarını gösterirler. * Kendilerinin yüzde yüz haklı olduklarına inansalar bile karşısındaki kişiyi sakinleştirmek için özür dilerler. (Sanırım bu davranışları bizde ender rastlanır durumlardan biri )

* Bir kişinin sinirlenip kendini kaybetmesi çocukça kabul edilir, bu sebeple Japonların çoğu sinirlendiklerinde otomatik olarak sinirlerini bastırmayı tercih ederler.

* Japonlar iletişimde oldukça uyumludurlar. Hemen hayır demek yerine; bu konuyu bir düşüneyim, bu konuda ne yapabilirim gibi sözcükler kullanırlar.

* Batıda yemek yerken ses çıkarmak görgüsüzlük kabul edilirken, Japonya'da noodle yerken höpürdetmek ayıp sayılmaz, tersine ne kadar höpürdetirseniz o kadar lezzetli olduğunu ifade eder.

* Bir Japon'un sizi evine davet etmesi çok büyük bir olaydır, genellikle bizdeki gibi misafircilik yoktur, görüşmek isteyen aileler dışarıda bir restoranda görüşür.

* Japonya'da eve kimse ayakkabı ile girmez, zaten kapıdan girince önünüzde Çin Seddi gibi bir terlik ordusu ile karşılaşırsınız.

*Bu ülkede kimse kimseye karışmaz, isterseniz en olmadık bir kıyafeti giyin ve ortada dolaşın. Yalnızca çaktırmadan bir kere bakarlar ve kafalarını çevirirler.:)

* Gözünü dikip bakmak çok ayıptır, bu nedenle trenlerde uyumasalar bile herkes gözünü kapatır, uyuyor gibi davranır. En kalabalık trende bile kimse sizi rahatsız etmez, hırsızlık olayı yoktur. ( Yine bizim memlekette hiç olmayacak bir davranış. )

* Bisikletinizle bıraktığınız bir çanta akşama kadar kimse ellemeden ayni yerinde durur.

* Bir hanım gece çok saatte bile yalnız başına dolaşabilir.

*İş yeri evin erkeği ve aile için her şeydir, hanımlar eslerinin en verimli şekilde çalışabilmesi için ellerinden geleni yapar, erkeğin işten geç gelmesi hiç bir zaman problem edilmez.

* Karı koca arasındaki en büyük kavga, belki kapıyı biraz kuvvetli kapatmak seklinde olur. Sözle kavga yoktur.

* Toplum hayatında da sözden ziyade, bakışlarla kızgınlık anlatılır. Evde de, iş yerinde de bu böyledir. Fazla konuşulmaz ama hareket ve bakışlar her şeyi ifade eder.

* Torpildiye bir şey yoktur, yaşı ve tecrübesi üstün olan ileridedir hep...

* Kadınlar maddi olarak çok kuvvetli oldukları halde eşlerine karşı çok saygılıdırlar.

* Saygı her şeydir, evde, işte, toplumda herkes birbirine saygılıdır, ülkesine saygılıdır. Elbiselerinden kopan bir ip parçasını bile yere atmazlar, başkalarının hakları kendi haklarından önce gelir.

Yazıyı yazarken, keşke bizde Japonlar gibi olabilseydik dedim. Bilmiyorum okurken sizde içinizden geçirdiniz mi?

Kaynak; www.girgin.org/ansiklopedi/

Not; Yazımda sadece Japonların kültürlerini ele aldım. Bir sonraki yazımda; sahip oldukları sapkın din Şintoizmi ( ölülere ve doğaya tapınma sapkınlığı ) ele alacağım. Tabii dini açıdan bakınca hiç örnek alınacak tarafları yok.

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet sevgili öğretmenim..aynen ben de sizin gibi düşündüm ve keşke japonlar kadar düşünceli olabilseydik..ama bence bu o kadar da zor değil de biratasözümüz aklıma geliverdi..AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR..siz öğretmen ve eğitmensiniz daha iyi bilirsiniz...bazı temel bilgiler ve yapılması gereken şeyler yaş kemal erdiğinde yapılması en zor işler haline gelirler ve alışmamış insanlara da bunları yapmak ççookk zor gelir.....tekrar teşekkürler bu güzel yazınız için....dileğim bu güzel yazıyı 527 kişi değil binlerce kişi hem de 3 er 5 er kez okusunlar....TEKRAR HAYIRLI BAYRAMLARDİLİYORUM...HOŞÇAKALIN VE HEP GÜZEL BİLGİLENDİRİN İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ..

EROL ERTEM 
 17.11.2010 5:38
Cevap :
Teşekkür ederim Erol Bey düşünceleriniz için.. Bir sonraki yazımı da takip edin olur mu.. Tekrar hayırlı bayramlar efendim.  17.11.2010 12:15
 

Size acaip gelmesin ama ben, buradaki maddelerin %99 unu uyguluyorum. Hatta, %100 haklı olduğum bir durumda bile karşımdakini sakinleştirmeye çalışıyorum ve "özür" diliyorum, Lütfen şaşırmayın, samiyetle söylüyorum ki aynen böyle...Acaba benim soyum, köküm Japonlara mı uzanıyor? Selamlarımla...

Yurdagül Bağci Alkan 
 16.11.2010 23:30
Cevap :
Neden acayip gelsin Gül Hanım, siz müslümanca davranıyorsunuz, bu gayet doğru bir davranış... Burada hemen bir açıklama yapma gereği duydum; Bizler inançlarımız doğrultusunda sadece Allah rızası için birbirimize saygılı davranıyoruz. Japonların Allah inançları yok. Onlar sadece birbirlerini razı etmekle meşguller. Onlarla aramızdaki fark bu.. Teşekkür ederim, saygılarımla.  17.11.2010 12:13
 

Höpürdetmek dışında, hayırlı bayramlar...

Kadri KANPAK 
 16.11.2010 20:37
Cevap :
Orayı kaçırmışım, sonradan farkettim :) Hayırlı bayramlar Kadri bey, teşekkürler.  16.11.2010 21:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12927
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster