Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '08

 
Kategori
Sevgililer Günü
Okunma Sayısı
2397
 

K.K.S.S... Kelepir kiralık sevgili servisi...

K.K.S.S... Kelepir kiralık sevgili servisi...
 

Alın size sevgilisiz kalmış bir biçare...


K.K.S.S… Kelepir kiralık sevgili servisi…

14 Şubat Sevgililer Günü’nün yaklaşması ile birlikte herkesi bir telaştır aldı yine. Kimileri sevgilisine ne hediye alacağını düşünürken, sevgilisi olmayan biçare kullarda o gün ne yapacağını düşünüyor kara kara.

Bir de bazı çiftlerin kendilerini sevgili gibi görme arzuları var ki evlere şenlik. İşte diğer günler birbirlerine olan ilgi ve alakalarını tamamen yitirmiş, kalp atışlarını ve heyecanlarını günlük telaşların sıradanlığında bitirmiş, nerdeyse birbirini bir kaşık suda boğacak kadar birbirine düşman kesilen bu çiftlerin, üste iki beden bol veya dar gelen elbiseler gibi sırıtan “o güne özel” ısmarlama sevgi ve heyecan fırtınaları yok mu deli ediyor beni. Sanki Amerika yeniden keşfedilmiş.

Onlar için o kadar üzülmüyorum da; asıl 14 Şubat’a sevgilisiz girecek olan, girmek zorunda kalan binlerce boynu bükük, biçare, mahzun insan için üzülüyorum ben. Onların en azından göstermelik de olsa dans edebileceği, günün önem ve anlamı itibari ile dengeleri bile değiştirebileceği bir kocaları veya sevgilileri var yanında. Ya siz yalnız kulların?

Kim çıkartıyor nereden çıkartıyorsa bu günleri ortalık özel günden geçilmez oldu. Ben bu günü icat eden olsa olsa bir çiçekçidir diye düşünürken gerçeğin çok çok farklı olduğunu öğrendim. (Bu özel güne özel araştırmalarım sonrasında)

Sevgililer gününün günümüze değin uzanan tarihçesini buradan sizlere aktarmayı, sizlerle paylaşmayı çok isterdim feeekat içinde bulunduğumuz koşullar bunu imkânsız kılıyor. Aksi takdirde bu özel günün mucidi Aziz Valentine gibi idam edilebilirim ki; buna değer mi bilmem. Can tatlı:))

Belki benim sunacağım teklif de benzer çağrışımlar uyandıracak birçoğunuzun dimağında ama her 15 Şubat’ta çobanların tanrısı Faur Lupercus’un şerefine düzenlenen ve zavallı Aziz Valentine’in idamına neden olan kutlamalar yanında çok masumane kalır benimki. M.Ö 4. Yüzyıl Roma’sından başlayarak M.S. 500’lü yıllara kadar devam eden ve Aziz Valentine’nin idamıyla sonuçlanan bu süreci ise Hıristiyan âleminin kendine yaptığı yoğun baskıları gerekçe gösteren İmparator 2. Claudius’un başlattığı rivayet ediliyor. İmparatorun emriyle harekete geçen kilise görevlileri, Aziz Valentine’yi uygunsuz kutlamaların elebaşı olarak teşhis edip, yakalatır ve Valentine’nin idamına hükmedilir. M.S 270 14 Şubat’ta ise idam hükmü hayata geçirilerek bu uygunsuz kutlamalara son verilmek istenir. Feeekat 1800 lü yıllarda Esther Hawlond’ın ölen sevgilisinin mezarına bir kutlama kartı göndermesi ile tekrar kutlanmaya başlayarak günümüze kadar ulaşır.

O zamanlar aşıkların bayramı olarak kutlandığı söylenen ama günümüz koşullarında bambaşka bir kimliğe bürünerek “ tüm özel günler gibi” tüketim çılgınlığına dönüşen ve yine saçma sapan günlerden biri olan sevgililer günü, durduk yere birçok insanı strese ve bunalıma sokmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Onun için bu konuya bir an önce el atılması, çözümlerinin bulunarak hayata geçirilmesi şart ve dahi elzem olmuştur.

Bana kalsa Erkin Koray’ın bir şarkısında dillendirdiği gibi “ hay bu günleri icat edenin” der herhangi birinin idam edilmesine gerek kalmadan acil bir yasa tasarısı ile sorunu hallederdim ama ne edersiniz ki böyle bir güç yok elimde. Benim önerim: böylesine özel ve güzel bir günde yalnız kalarak bunalıma giren nice insan için (K.K.S.S) kiralık, kelepir, sevgili servisinin kurularak acilen hayata geçirilmesi yerinde bir uygulama olur.

Yoksa zaten delirmenin eşiğine gelen biz biçare kullar iyice zıvanadan çıkacağız. Bu adına (özel ve tüzel) denilen ve hepimizi strese, ayriyeten masrafa sokan günler sayesinde. Kısacası ya kaldırın bu günleri ya da sevgilisi olmayan orta gelirli biçare kullar için fix menü uygulamasını (dans+muhabbet+hediye+gece sonunda eve teslim 75 ytl gibi) başlatın bir an evvel. Başlatalım yani.

Artık kangrene dönüşmüş bu yara için şimdilik benim önerim bu. Başka ilginç önerisi olan varsa eklesin lütfen!

Aniden…

Bir gün aniden çıkagel kapıma.

14 Şubat yazmasın takvim yapraklarında.

Kucağında birikmiş; yakılacak hasretler,

Dilinde yeni, yepyeni muştularla…

Gözlerim şaşakalsın

Ellerim titresin.

İnanamasın gördüklerine.

Bayram çocuğu sevinciyle sarılsın

Sırılsıklam! Bu beklenmedik sürprize.

14 Martta mesela…

Seni seviyorum!

İnan!

Hala…

Ve biliyorum sen de…

Biliyorsun kendini.

Senin bildiğini bildiğim gibi!

Yaşam Çiçeklerim bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili kızım(Sanırım kızım yaşta olacak kadar gençsin) Benim anlatmak istediğim sevgi olmasın diye değil sevgili olmasın dedim. Biraz beyin jimnastiği yapalım istedim. Hani Temel Dursundan alacağını alamayınca mahkemeye vermiş.Dursun hakime borcunu inkar etmek için ben bu adamı tanımıyorum hakim bey deyince 40 yıllık arkadaşının bu sözü üzerine Temel dayanamamış "Hakim bey bu adam beni tanımıyorsa ben onu hiç tanımıyorum demiş ya, işte o hesap. Sevgiyi bile para için kullanan anlaşıya karşı durmak için sevgiliyi tanımazsak ne olur diye düşündüm bir an.Neyse saçma oldu ama öneri öneridir yinede.Saygılarımla.

Ali İhsan UĞUZ 
 17.07.2008 15:41
Cevap :
Anlaşıldı. Ben kırarım bazen böyle potlar. Bi yeriniz kesilmedi, canınız yanmadı değil mi?:)  18.07.2008 1:06
 

Eski bir yazın ama hoşuma gitti.Eh kapitalizm gölgesinden para kazanmadığı ağacı bile keser.Ellerine ne geçerse paraya dönüştürmek için hepsini yaparlar. Benim önerimde şu en güzeli sevgili olmasak ne olur.O zaman sevgililer gününe gerek kalmaz herhalde.Saygılarımla.

Ali İhsan UĞUZ 
 17.07.2008 14:51
Cevap :
Sevgisiz hiç olmaz Ali Bey. Vuralım derken öldürmeyelim, baharda açan gülleri soldurmayalım:)  17.07.2008 15:11
 

şiirini tuttum, resmin iğneleyici, yazın ise irdeleyici akıcı bir yazı ve bu arada herkes kendisine bir gün ilan etsin kendi günü olsun:) sevgiler.

erol aslan 
 08.03.2008 19:42
Cevap :
Bence de. Öyle günlerimiz var aslında. Az da olsa. Mutlu günlerimiz. Gülen yüzümüz. Pır pır kalbimiz, sevincimiz. Bahar geliyor be. Daha ne isteriz. En büyük temennim çabucak geçip güneşin bizi yakıp kavurmaması. Çok teşekkürler ziyaretin için. Sevgiler Erol bey.  09.03.2008 1:15
 

tatlı bir üslupla yazılmış da ben resme taktım. İmdii, kışın öyle ya da böyle ayakta kalmayı başaran sevgilisiz sevg taşıyan yürek, desene, yaza tamamen eriyip suya karışacak:) Yazın sevgilisiz kalamamak daha fena!

murat ertaş 
 14.02.2008 14:17
Cevap :
Bak ben bunu hiç düşünmemiştim Murat Bey. Bakış açınız beni zenginleştirirdi, zenginleştirmesine de içime de; bir kurt düşürdü aynı zamanda içime. Napcez şimdi.  14.02.2008 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 6100
Toplam mesaj
: 564
Ort. okunma sayısı
: 1493
Kayıt tarihi
: 19.01.07
 
 

Bir on dört mart sabahı güneş henüz arz-ı endam ederken üzeri yongalarla kaplı, küçük pencereli, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster