Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
421
 

Kaçakçılık

Kaçakçılık
 

İlk kez 5 yıl kadar önce görevli olarak İran'a karayoluyla giderken, Van- Yüksekova yolunda karşılaşmıştım uzun kamyon konvoylarıyla. Kilometrelerce uzunlukta olan bu araçlar kendi depolarıyla, sınırdan kaçak gelen mazotu Van'a getiriyorlardı. Belli kontrol noktalarında araçlar aranıyor, depolarındaki hariç küçük pet şişeyle bile mazot geçirilmesine müsade edilmiyordu.

O yıllarda kaçakçılık Doğuda sınır kentlerinde, devlet kontrolünde ama kanunsuz yapılan  bir sektör olmuş durumdaydı. İşin vehameti de burada. Devlet biliyor ama bilmiyormuş gibi yapıyor. Son Uludere faciasında da bahsedildi, Devlet kaçakçıların güzergahlarını biliyor, onları tanıyor ama -belki de işsizliğe çare olarak düşündüğü içindir- kontrollü bir şekilde çalışmalarına izin veriyor.

O coğrafyayı görenler bilir, tarım yapma imkanı hiç yok. Belki hayvancılık yapılabilir. O  da soğuk ve karlı günlerin çokluğu nedeniyle tarıma bağlı olduğu için zor. Özellikle köylerde geçinmek için ya maaşlı olacaksınız ( bunun için de tek çare koruculuk) ya da kaçakçılık yapacaksınız.

Bu bölgedeki kaçakçılık devleti pek korkutmuyor. Çünkü katırlarla yapılan mazot kaçakçılığı yapanın ancak karnını doyurabiliyor (Gemilerle bir seferde yapılan kaçakçılığı yapabilmesi için, belki de zavallı katırların bir kaç yıl sefer yapması gerekir! ).

Devletin, vatandaş ekmeğini çıkarsın diye rahat davrandığı mazot kaçakçılığı kamyon firmalarından, benzin istasyonlarına kadar bir çok sektörü de hareketlendirmişti. Taşımacılık yapılamadığı halde belki de Ülkemizdeki  en fazla kamyon sayısı büyük şehirlerden sonra Van'daydı o günlerde. Kamyonların depoları daha büyük olduğu için bu işte öncülüğü yapıyorlardı. Aracın orjinal deposu haricinde ek depoya müsade edilmiyordu. Hatta bir kamyon firmasının bu işe özel büyük depo hacmi olan bir araç ürettiği bile söyleniyordu. 

Evet kaçakçılık bir sektör olmuş durumda. Bu sektör vatandaşın yanında Pkk' ya da ekmek kapısı durumunda.  O bölgelerde Pkk' ya haraç vermeden bu işi yapma imkanının olmadığı herkesçe malum. Bir tarafta Pkk diğer tarafta ekmek. İnanın oradaki insanlar da bu işi severek, isteyerek yapmıyorlardır. Her an ölümle burun buruna çocuk yaşlı demeden gücü yeten herkes başka çare bulamadıkları için bu duruma mecbur durumdalar. Aksi taktirde göç ve büyük şehirlerde boğulup giden yeni kubanlar......

Devletimizin özellikle bu bölgelerde kanunsuzluğa vatandaşı mecbur bırakan ve terör örgütünden, kanunsuzluğa zar atan diğer ögelere kadar tüm hususları değerlendirek yeni politikalar geliştirmesi şart.  Devlet politikalarının artık ülke bazından yerelleri ilgilendiren durumların değerlendirildiği hassas platformlara çekilmesi elzem.

Aksi taktirde Hasip Kaplan'ında, Terör örgütünün de nasipleneceği politikalar; aslında en büyük zararı iki arada bir derede kalan yöre halkına vermekte. Uludere Kaymakamını taşlardan, yumruklardan korumaya çalışan yaşlı vatandaş gibi; belki de malum partilere oy vermeye mecbur bırakılsalar da, hepsinin içinde, doğup büyüdükleri topraklarda barış ve  huzur  isteyen özlemler var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Hesaplıca yorumlamaya çalıştığınız sorun için siyasetin açmazı şu:’Bana az da olsa oyları gerek;geniş toplumdan aldığım oylar beni keser!Diğerleri ilenasıl uğraşayım.Her tafar köy!Ne yaparlarsayapsınlar canları cehenneme’ biçiminde tecelli etmektedir.İşte sizin de vurguladığınız:Devlet biliyor ama bilmiyormuş gibi yapıyor, olmanın altındaki hinlikte bu tür değerlendirmeler vardır. Siyasetçi de bir anlamda tüccar ya da kârlarını zahmetlerini düşünen ‘dokunulmaz’ bir varlık olduğu için o da işin kolayına kaçmasını çok iyi bilir.Bu tür sorunları diğer siyasilere ve son 30 yıldan beri süregeldiği gibi terör örgütüne bırakmıştır.O köylerden göçenler göçüyor, göçemeyenler de hertürlü dağ kar kış,terör baskısına aldırmadan zorunlu olarak kaçakçılık yaparak yaşamaya çalışıyorlar.Sorunun özü bütün dağveova köylerinde de kimi benzer içerikler taşımaktadır.Çıkarına binlerce proje üreten siyasetin bir tek KÖYPROJESİ yoktur.‘Barış ve huzur’ ile adil gelir dağılımı sağlamak emeli yok onların.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 31.01.2012 15:05
 

Köylünün değeri yok bu bir.İkincisi köylüler için gerektiği gibi mal ve hizmet akışı sağlanamamaktadır.Bu durumda köylü n eyapacak?Bir ya oralardan göçüp gidecek ya da oralarda tutunabilmek için didinecektir.İşte bu süreçte başına gelenler de ‘pişmiş tavuğun başına’ gelenler kadar beter sonuçlar doğurmaktadır.İşi gücü ya da mesleği olmayan ve cebinde de parası(birikimi) bulunmayan köylü kente geldiğinde ne yapacaktır?Bu durum Toros Dağları köylüleri ile Karacadağ ve Süphan Dağı köylüleri için de böyledir.Üretiğini üç kuruşa satan köylü mutlu olabilir mi?Yok eğer köylü kendisine en uygun yollar ve değerler üzerinden ulaştırılamayan mal hizmetleri nasıl elde edebilecektir?Ya çerçiler, ya kaçakçılar, ya terör örgütü ya kimi sermaye babaları ve bazan da ağalarca ve şeyhlerce çözülen bu sorunlar köylüleri kırk kanaat yaşamaya zorlamaktadır.Sınır köylerindeki kaçakçılık da zorunlu olmaktadır.Bu durumda köylü haklı olarak başkaldırır.Köylü başkalarına bağlanır, örgütlü devlete değil.01/02

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 31.01.2012 14:49
 

insanlar kaçakçılık yapmak zorunda ancak diğer taraftan 24 şehit verdiğimiz saldırı da sınırdan katırlarla geçirilen silahlarla yapılmıştı ! aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık durumu yani .. saygılar

SEMİH TÜRSEN 
 04.01.2012 6:00
Cevap :
Zaten tam bir otorite olmadığı için olaylar meydana geliyor. Devlet hem kaçakçılığı hem terörle mücadeleyi hem de bölgesel politikayı tekrar masaya yatırmak zorunda sanırım. Çünkü şartlar çok değişti. selamlar..  04.01.2012 10:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.10.10
 
 

İnşaat Mühendisiyim, olaylara anlık değil öncesi ve sonrasıyla bakmaya çaba gösteririm. Dağ havas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster