Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '19

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Kaldığı Yerden Devam

 Birçok arkadaşımız arıyor ve telefonda sohbet ediyoruz. Bu gün de emekli hemşire arkadaşımızla sohbet ettik. Sonradan görme engelli olması. Beni sevindiren  hayatı kaldığı yerden sürdürme çabası. Her işini kendi yapıyor. Rehabilitasyon eğitimi alıyor. Olayı Dırama çevirmiyor. Yeni yöntemlerle hayata kaldığı yerden devam ediyor.

İzmir’e geldiğinde tanışıp sohbet etmeyi çok istediğimi ısrarla söyledim. Çünkü sonradan görme kayıpları yaşayanlar bu süreci kolay atlatamıyorlar.

Geçenlerde görmeyen doktorumuz aramış ve sohbet etmiştik. Bence küçük kitapçıklar yazılmalı ve internetten yayınlanmalı. Sonradan görme engelli olanlar da bu kaynaklara rahatça ulaşabilmeli.

Diyabete dikkat en çok görme sorunu yaşayanlardan bir gurupta diyabetliler. O yüzden düzenli kontroller şart.

Kendimi idare edebiliyorum. Az görenlerden bu sözü çok duyar oldum. Ama yanılgılarda var. O yüzden ısrarla destek teknolojileri ve beyaz bastonla tanışmak gerekir. Sonra göremediğiniz çukurları doldurursunuz. Az görenler dışarı çıkmakta daha kararsız. Şunu fark ettim. Hiç görmeyen alıyor bastonu dünyayı geziyor. Az görenlerse daha çok birilerine bağlı hareket ediyor. Az görmeyi bazı desteklerle iyi kullanabilecekken çoğu zaman heba ettiklerini görüyorum.

Değerli arkadaşlar eğer farklı fikirleri olan varsa iletirse öğrenmiş oluruz. Çünkü ben okuduklarım ve gözlemlerime dayalı yazıyorum. Farklı bakış açıları zenginleştirir.

Salih Arıkan,Tel: 0506 514 96 93

 

 
Toplam blog
: 1156
: 67
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..