Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '19

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Söke OSB'de Toplantı

SÖKE OSB’DE YAPILAN
BİR TOPLANTININ ARDINDAN

Geçenlerde Söke  OSB’de basın mensuplarıyla, 03 Ekim 2019 günü İlçemiz Kaymakamı Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda İlçe Kaymakamı Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu açış konuşmasını yaptı. Sayın Kaymakamımız basın mensuplarına “hoş geldiniz” dedi. Söke’de gelecekte önemli hizmetlerde bulunacak olan OSB’in önemine deyindi. Sözü OSB’nin Bölge Danışmanı İnşaat Mühendisi Soner Esinbay’a bıraktı.

Bu bir bilgilendirme toplantısı idi. OSB Bölge Danışma İnşaat Mühendisi Soner Esinbay gerçekten dersine iyi çalışmış, hazırlıklı olarak gelmişlerdi. Kekelemeden, duraklamadan açık ve yalın bir konuşması vardı. Planlı ve düzeyli bir program konuşmasını yaptılar. Bu toplantıda bilgilendirme bağlamında bilgisayar ortamında ilgimizi çeken şekil ve birçok resimlere de yer verdiler. Bize verilen bilgiler arasında şu konulara değindi.  

“ OSB’ nin kısaca tarihçesi:  OSB, 17 Mayıs 1996 tarih ve mükerrer 22639 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yatırım Programında yer almak suretiyle kurulmuştur. 22 Aralık 2000 yılında 4562 sayılı OSB Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 2001 yılında Sanayi Bakanlığı oluru ile 40 sicil numarası olarak tüzel kişilik kazanmıştır.

OSB’nin Yerleşim Yeri:
İlk yer seçimi, 25 Aralık 1996 tarihinde Yer Seçim Heyeti tarafından, üç değişik alternatif ile toplanarak Söke Şehir Merkezine 3 km uzaklıkta, Kızılılgın mevkiinde Söke Çimento Fabrikası arkasında yaklaşık 200 hektarlık alanda gerçekleştirilmiştir. Yer seçimi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 16 Ekim 1997 tarih ve 13674 sayılı talimatları ile kesinleşmiştir. Daha sonra tomografik harita üzerindeki çizim hatasının düzeltilmesi için Yer Seçim Heyeti, 6 Ağustos 2002 tarihinde yeniden toplanarak Söke OSB alanını 185 hektar olarak uygun bulmuş ve ikinci kez yer seçimi yapılmıştır.

 Bakanlığın 24 Ekim 2002 tarih ve 13588 sayılı onayı ile Söke OSB yeri 185 hektar büyüklüğü ile kesinleşmiştir. Söke şehir merkezine 3 km kadar uzaklıkta olup,  Söke girişindeki Novada Alış Veriş Merkezi ve Çimento Fabrikasının arka kısmında yer almaktadır.    

 Konuşmacı arkadaşımız Soner Esinbay, OSB’ nin İlk Kuruluşu, Yer Seçimi, Konumu, ilk İmar Planı, Plan Durumunun Alanı,  Katılımcılar, Personel Durumu, Araç ve Ekipman, Hizmetler İmar ve Aplikasyon Krokisi Verilmesi, Kantar Hizmetleri, İdari ve Mali Disiplin, Bölge Teknik ve İdari İşler, Alt Yapı Çalışmaları, Atıksu ve Yağmur Suyu, Boru ve Baca, Montaj İşleri, Yol ve Açık Kanallar, Beton Direkli Tel Çalışmaları, Doğalgaz Şebekesi ve Dağıttım İşleri, Elektrik Dağıtım Şebekesi,  kablolama ve Borulama işleri, Su Yol Kuyuları gibi konularda gerekli bilgiler sundular ve tüm katılımcılara teşekkür ettiler.

Söke OSB Yönetim Kurulunda kimler var?
    Tahsin Kurbeyoğlu / Yönetim Kurulu Başkanı, Kaymakam
    Haluk Kutlay / Yön. Kurulu Başkan Vekili, Söke Ticaret Odası,
    Hatice Uzel Çakar / Yön. Kurulu Üyesi, Söke Belediyesi,
    Süleyman Yörük / Yönetim Kurulu Üyesi- Söke Belediyesi,

Söke OSB’de Personel olarak, Bölge Danışmanı Soner ESİNBAY ile birlikte ile 12 kişi çalışmaktadırlar.  Toplam katılımcı sayısı 26’dır. Toplam Sanayi Parsel alanı:  1.187. 509. 40 metre karedir.  Söke OSB’nin istihdam alanı 4.500  /  hatta 6000 kişi alabilecek kapasitededir. Yapılan faaliyetlerimizde Söke Eğitim Vakfı ile birlikte çalışmalarımız da vardır.  OSB’nin bitimi tahminen 10 yıl içinde biteceğine inanıyoruz “ diyerek dinleyenlere teşekkür etti. Bu arada bazı gazeteci arkadaşlarımızın çeşitli soruları oldu. Uygun bir şekilde sorulara yanıtlar verildi.

Toplantının sonunda tekrar Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu’nun kısa bir konuşması oldu. Katılımcılara teşekkür etti. OSB’nin Söke’nin tüm halkına gelecekte sosyal ve toplumsal bağlamında hayırlı olmasını diledi ve şöyle dedi. “Arkadaşlar çalışmalarımızı  dört önemli nokta da yapıyoruz:
“Adalet, Şeffaflık, Eşitlik ve Açıklık üzerinde yapılmaktadır” bunda hiç bir kimsenin şüphesi olmasın“ diye sözlerini tamamladı.

Söke OSB ( Söke Organize Sanayi Bölgesi )  deyince ilk kuruculardan   Sayın Metin Altınöz’ü de   unutmamak gerekir.  Bir ara kendisiyle yaptığım bir röportajda aynen şöyle diyordu:
“  1983- 2005 yılları arasında Ege Bölgesi Sanayi Odası  kısa adı  (EBSO)  olan meslek komitesi Başkanı ve Meclis  Üyesi olarak 22 yıl burada hizmet verdim. Ege Bölgesi Sanayi Odasını temsilen katıldım ve 1996 yılında bu kurulun SÖKE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’ nde 1996- 2005 yılları arasında Kurucu Üye, Müteşebbis Heyet Başkanı Vekili ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak 9,5 yıl bu görevde bulundum. İmar ve Planlamaları onaylayarak hiçbir sorunu kalmadan yatırım yapılabilir hale geldikten sonra, 2005 yılında yoğun işlerim dolayısıyla arkadaşlarıma devir ettim ve kendi isteğimle ayrıldım” dedi. Sayın Metin Altınöz’ün de bu toplantıda aramızda olmasını isterdim. Belki de kendisine ulaşılmamıştır diye düşünüyorum.  Gelecekte  yapılacak olan  bir OSB toplantısında  Sayın  Metin  ALTINÖZ'ün de  aramızda  olmasını   dilerim.  Çünkü  Saylın  Metin  ALTINÖZ'ün   OSB için   çok  büyük ve  unutulmaz  emekyleriö vardır.. Diyeceğim şu  ki Sayın M.  AYLTINÖZ  unutulmamalıdır...... 


Sözü özü, 1996’dan beri Söke OSB’nin kuruluşu ve yapacağı işler hakkında bilgi alıyoruz. Aradan 27 yıl geçti. Faaliyete geçmesi için aşağı yukarı 10 yıl daha beklememiz lazımdır.  Gelecek için Söke halkına ve çevresine önemli hizmetler vereceğine inanıyor ve burada en az 400, 500 iş merkezinin açılacağına inanıyoruz. Yaklaşık 10 bin insanın ekmek yiyeceğine inanıyoruz. Tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun diyoruz.  Bu hizmet alkışlanmalıdır. Şimdiden hayırlı olsun diyoruz.  

-----------------------------------------------------------------------------------------    

         NOT: Bu yazımı yazdığım sıralarda, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan ve TBMM’nin almış olduğu bir kararla Kahraman Ordumuzun planladığı Fırat’ın Doğusuna Barış Pınarı Harekâtı yapıldı. (9 Ekim 2019, Saat: 16 00’da yapıldı. Ülkemizin göz bebeği kahraman ordumuzun tüm mensuplarına ve cepheye koşan Mehmetçiklerimize başarılar diliyor, Allah onları kurusun diyorum. Salimen gitsinler ve sağ salim dönsünler evlerine. Allah onları korusun, Yüce Mevla’m birliğimize ve dirliğimize zeval vermesin…  


     Abdülkadir GÜLER
    10.10.2019-  SÖKE
 

 
Toplam blog
: 2227
: 832
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..