Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2040
 

Kalem, kılıçtan keskindir

Kalem, kılıçtan keskindir
 

Çok sevdiğim şan sanatçısı bir hanım geçenlerde kızdığı bir kişi hakkında 'Ben onu aryalarımla döverim diye bahsediyordu.

Bu konuşma aklıma yıllardır kullanılan bir vecizeyi getirdi. Kalem kıılçtan keskindir derlerdi.eskiler. Bu sözü araştırdım ve bir İngiliz özlü sözü olduğunu öğrendim.

İngilizlerin 'Words cut more than swords'diye yaşamlarında yer alan bu sözler bizim de uzun yıllardır yaşamımıza girmiş durumda.

Ben de bu sözleri kendime dustur edinerek büyük huzur ve mutluluk sağladım yaşamımda.

Önceleri toplumda bana ters gelen olayları anında ikaz ederek olumlu bir netice elde edebileceğimi sanıyordum. Öylesine çok ters olayla karşılaşıyordum ki. Toplum olarak bir arada yaşama alışkanlığımızın fazla olmaması, hatta hiç olmaması, kültürel l seviyemizin fazla gelişmiş olmaması sebebiyle rasyonel düşünememiz sonucunda bu tip olaylarla çok karşılaşıyordum.

Uyarılarımın hiç bir olmulu sonuca ulaşmadığını fark ettiğimde çok üzüldüm. Hani eskilerin 'Aynı tas aynı hamam dedikleri şekilde devam ediyordu yaşam. Bir çok Batı ülkesinde rastlayamıyacağımız terslikler devam ediyordu ve ben bunları sadece seyrediyordum.

İşte o zaman yazmaya karar verdim. Blog yazılarımda bana ve rasyonel düşünceye ters gelen bu olayları anlatmaya başladım.

İşte o zaman büyük bir ferahlama hissettim. Yazılarımın toplumda olumlu sonuçlar yarattığını pek sanmıyorum. Zira bir dostumun da dediği gibi yazılarımı gene benim düşünce ve kültür yapıma yakın olan kişiler okuyordu. Bunu aldığım çok olumlu yorumlardan anlıyordum. Arada düşüncelerimin ters geldiği kişiler de yorum yapıyordu ama çok azdı.

Şimdi belki düşünebilirsiniz Kalemin klıçtan keskin olmasının senin olayınla ilgisi ne. diye. Haklısınız benim kalemim kılıçtan keskin değil ama toplumun huzurunu bozan kişilere bakarken içimden 'Oh sizi yazdım ve yaptıklarınızı okuyorlar.' diye düşünebiliyorum hiç değilse.

Şaka bir yana kalemin kılıçtan keskin olduğunun o kadar çok beirtisini gördüm ki yıllardır. Eğer kalem kılıçtan keskin olmasa toplumdaki düzensizlikleri yıllardır gazetelerinde dile getiren büyüklerim bu kadar infial uyandırırmıydı, haklarında bu kadar çok dava açılırmıydı.

Bizler gene yazmaya devam edelim ve Şancı hanımın aryaları ile dövmesi gibi biz de yazılarımızla uyaralım. Anlayan anlar, anlamayan anlamaz. Ama bir kişiye bile ulaşıp düşündürebilirsek ne mutlu bize.

Bu arada bizlere  bu yazma ve kişilere ulaşma imkanını sağladığı için MB ye teşekkürler....

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba GOKOVA..."Kalem kılıçtan keskindir" deyişinde bir olumsuzluk yok mu? Bu deyişte, elbette bir "mecazi" anlam var ama, yine bana bir olumsuzluk çağrıştırıyor...Kim söylemiş bilmiyorum...Kalemle bir şey kesmiyoruz. Güzel de yazıyoruz, kötü de yazıyoruz. İnsanın içine işleyen şiirler de yazıyoruz... Kılıçı ise, insanın böğrüne batırıyoruz; kılıçla kelle uçuruyoruz..."Kaleminden kan damlıyor" deyişi de öyle...Başka bir eşleme yapılmasını isterdim...Bilmem anlatabildim mi derdimi...Selamlar.

cdenizkent 
 09.08.2015 16:08
Cevap :
Yorumunuz da çok haklısınız,Kalemi kılıca benzetmek biraz itici gelebilir ama bir de şöyle düşünün.Kılıçla dövüşmek yerine fikrler yazılsa ve çarpışsa daha güzel olmaz mı. Ne demiş şair.Cıkar asarı rahmet ihtilaf-ı rey-ı ümmetten. Yani fikirlerin çatışmasından hayırlı neticeler çıkar.Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla  11.08.2015 20:58
 

Can kardeşim! toplumda canlılara zarar veren kişilerin yanlışlarını, iğrençliklerini, olumsuzluklarını kalemimizle yazmak bizlerin görevleri. Elimizde kılıç yok kılıçtan daha keskin olan kalemimiz var.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.08.2015 15:37
Cevap :
Evet Sevgili Nahide Hanım, elimizdeki kalemi kullanarak bir çok düzensizliği dile getirmemiz gerekiyor. Umartım başarılı oluruz. Yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla   10.08.2015 11:08
 

İnsanlar,kalemin kılıçtan keskin olduğunun bilincine ulaştıklarında,dünyada barış olur.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 09.08.2015 12:44
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Yazarım. Ben de ümit ediyorum.Saygılarımla  10.08.2015 13:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster