Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '13

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
174
 

Kavramlar. 1 : Merbutiyet!

Kavramlar. 1 : Merbutiyet!
 

 “Ulan bu adam da bu lafları nereden çıkarıyor?” diyeceksiniz… Elbette dersiniz. Ama işte size  alın Osmanlıca, çok meraklısınız ya… Söyleyin bakalım  bu sözcüğün güzelim Türkçe’sini… Kolay değil, değil mi?

Aslında Osmanlı da, Osmanlıca da geçmişte kaldı ama mazide yaşayan bazıları hala , Osmanlıca’nın peşinden gitmeyi marifet sayıyorlar. Ama değildir. Bitmiştir. Zaten ölü bir dildi. Zaten ölmüş gitmiştir… Ama o Osmanlıca tutkunları farkında değil…

Lafı kısa keselim : “Merbutiyet”, bugünkü Güzel Türkçe’yle “aşırı ilgi” demek ; tam karşılığı, yerine göre “bağlılık ya da bağımlılık” olabilir.

Eee… Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü?

Elbette her şeyin bir yeri var… Biz de yeri gelince taşı koyacağız.

Lafın gelişinden, “Merbutiyet”in bir kişiye alışkanlık, bağlılık olabileceğini de görebiliriz, anlayabiliriz. Kısaca, insanlar nasıl bir “madde”ye çok kısa zamanda alışabiliyorlarsa, bir kişiye, öndere de belli bir süre içinde alışabilirler ve ondan artık ayrılamazlar, O önder, o lider onlara işkence bile etse, çıksa, analarına bile küfür etse … Eee.. büyüğümüzdür, bir bildiği vardır.. diye, sineye çekerler de yakınmak akıllarından bile geçmez.

Bu iş esrar, eroin gibidir.. Adama bir alışmaya görsün, her gün o adamı, önderi karşısında, televizyonda göremezse bayağı rahatsız olur… “Bugün adam bize bağırıp, çağırmadı, “ulan çapulcular” bile demedi… Bu ne haldir. Acaba adam hasta mı ?” diye merak etmeye başlarlar.  Yani o adamın artık toplumda, “hastaları” oluşmuştur… Görmezse yaşayamazlar ; ve adam isterse canlarını bile verirler ha.. işte size :”ALTIN VURUŞ !” Gördünüz mü sonucu.

Bu büyük önder Türk milletine neler kazandırmadı ki, ne gibi merbutiyetler; itiyatlar vermedi ki?

Bu Osmanlıca alışkanlığı, merbutiyeti nedir?

Bu İstanbul merbutiyeti nedir? Herkes, kilimini yorganını toplayıp İstanbul’a koşuyor..

Bu “içkisizlik, sigarasızlık” merbutiyeti nedir? Millet buna da alıştı..

Ve her şeyden öteye “Kredi kartı” alışkanlığı… Zırt pırt, hemen cebinden kredi kartını çıkarıyor ve onunla gurur duyuyor… Çağdaş olmanın, batılı olmanın sanki bir özelliğiymiş gibi… Diğer yandan Bankacıların, bu kart dolayısıyla nasıl anasını bellediklerinin farkında bile değil. Ama işte bu da kuvvetli bir “Merbutiyet”… Öyle değil mi? Alması çok kolay, geri vermesi bir bela… Bankacılar, öldür Allah geri almıyorlar.

Hele bir de artık yeni bir alışkanlığımız , “Merbutiyet”imiz var ki, düşman başına… Şu AVM’lere alışkanlık … Gidip, gidip gerekli gereksiz para harcama, hovardalık etme… Ama nasıl Merbudiyet” Tam bize göre..

“Ayranı yok içmeye, atla gider ..maya”  derler ya… Bir de şu “arabaya” merbudiyetimiz var. Gavur arabalarına binip, şarıl şarıl benzin akıtıp, oradan oraya koşturmak… Nedir bu? Türk işi mi, diyelim, Arap işi mi diyelim.. Çünkü onlar da pek meraklı… Tam bir “Merbutiyet”… Tam bir aptallık, ama ne yaparsın? “Merbutiyet” işte!

“Merbutiyet” sıkmaya başladı değil mi? Aslında Osmanlıca sıkıyor ama yeni Osmanlıca meraklıları o kadar çoğaldı kı, onların yüzünden sesini çıkaramıyor millet.

Siz  her çeşit “Merbutiyet”e boş verin; bu  yazıdaki  bütün “Merbutiyet”leri  kaldırıp yerlerine “Bağımlılık” lafını koyabilirsiniz… Çok da iyi olur.

Ama ben bu “Merbutiyet” sözcüğüne çok bağlandım; kullanıp gideceğim, diyorsanız, o da size bağlı… İnsan nelere alışmıyor ki…

Hele bir de alıştı mı, “Esrar” gibi , “Eroin” gibi insanın kanına işliyor, kolay kolay vazgeçemiyor. Bu bir lider de olabilir ve bir kadın da olabilir… Bilirsiniz. Bazı şeylerden vazgeçmek hiç de kolay değil.

Sigara, rakı alışkanlığından kurtulmak kolay mı… Alışkanlık bu be… Anlasanıza!

Anlasanıza! Şimdi bir de yukardaki resime bakanlar : " Ne alaka ! " diyecekler.. Elbette kel alaka! Ne resmi koyacaktım? Dedemin sakalını mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zaman zaman fark yaratıyor yaratırken öğretiyor ve araştırmaya sevk ediyorsunuz değerli hocam.Teşekkürler.Selam ve sevgiler.

Şennur Köseli 
 23.07.2013 11:10
Cevap :
Biraz araştırmak gerekebilir. Ama aslında bilinçaltımızda var. Gelişinden çıkarabiliriz. Teşekkürler.  23.07.2013 13:05
 

erdal hocam su iflas konusuna biraz aciklik getirmekte yarar var zannederim okutabildiklerim mb bu is sirket iflasi gibi algilanmis. Bildiginiz gibi eyelet hatta kasaba butceleri ozerktir. Gelirin ana damari ev vergisi diyebilecegimiz kisimdir.DT araba endusrisinin cazibesini kaybedip teknolojik atilimi yapamadigindan bolgede yasiyan ve disaridan is icin gelmisler islerini kaybettiler ve donduler agirlikla. Ustelik simdilerde imalat asamasinin buyuk bolumunu robotlar yapmakta.Yonetim gelirini kaybedince dogal olarak system geregi bize gore iflas. Ama federal hukumet yeni fan kurar sistemi yeniden olusturur. Cok uzun anlatilmasi gereken bir konu,ustelik bu bir mahalle diyecebilecemiz county yonetimi.Olay gorundugunden farkli.Ha bu arada dua edin ny'ka bir sey olmasin yoksa dunya iflas eder!!!

Newyorker 
 22.07.2013 17:12
Cevap :
Değerli arkadaşım , ben hiç sizin iç işlerinize karışır mıyım? Hem ne haddimize... İşte belli ki Amerikan kafası, "iflas eden eder, geri kalan bizimdir.." yakında biz de tam anlamıyla öyle olacağa benzeriz. Fakat robotların insan düşmanı olduklarını bilmiyorduk. Biz onlara öyle öğretmemiştik. Demek ki onların da aktöresi bozuldu. Neyse, NY sana emanet... Aman dikkatli ol. Sonra şu gariban dünya ne yapar! Saygılar, selamlar.  23.07.2013 8:30
 

Siz var olun sevgili hocam. Edebi ve felsefi üslubunuzla, durmadan koşturmaktasınız. Yüce Allah, sizin, topluma ışık tutan mertubiyetlerinizi ve gücünüzü daim kılsın diyelim. Selam ve saygılarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 22.07.2013 10:53
Cevap :
Sayın Başdere , nice sıkıntılardan sonra yine buradasınız.. Ne güzel, ne kadar mutluyum. Biraz farklı bir şeyler deneyeyim dedim,,, Bu "Kavramlar" , öyle de diyebilirdim, biraz uzayacak... Ama Osmanlıca'ya merbutiyeti! olan kaç kişi kaldı ki dünyada bunları okusunlar! Okunsa da, okunmasa da ben yazacağım. Bakalım ne olacak, göreceğiz! Saygılar efendim.  22.07.2013 15:54
 

Ben şimdi Çeşme Ilıca'ya ve de sevgili kedim Büyükanne'ye merbutiyet halinde mi oluyorum... Bilemiyorum. Termal sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 21.07.2013 21:05
Cevap :
Herhalde , galiba... Değil mi? Saygılar, selamlar...  21.07.2013 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 837
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster