Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
213
 

Kombinezonuma bir göz at…

Kombinezonuma bir göz at…
 

Uçtu uçtu Perihan Pervasız uçtu...ipg traum.de int. alıntı


 

…fikrini söyle nasıl olmuş; bir nevi ödev, yazılı sınav mahiyetinde,  sözlü mülâkat iyi geçti. Beni partiye kabul edecekler gibi yazılı ifademi de beğenirlerse; karşında geleceğin milletvekili duruyor olabilir.

---İyi de anam babam; sen siyasete soyunuyorsun ben de köye gitmek için hazırlık yapıyorum. Hangimizin davası öncelikli?

Bu yıl siftahım bile yok; köyde bekleyenlerim var. Bir tomar kâğıt, hem de elle yazmışsın. Bu doktor reçetesini çözmem zaman alır.

Bunları beraberimde götüreyim; vaktim oldukça okurum; güze doğru sana geri verir tabii ki naçizane fikrimi de beyan ederim.

Olmaz mı Perihan? Sen zaten Çeşme’desin gelen gidenin çok olur. Gündüzleri deniz kum; geceleri okeydi iskambildi derken… Hem zaten siyaset de partiler de yaz tatilinde. Onca yıl; sensiz gündemi halletmişler, birkaç hafta daha bekleye koysunlar.

…Aaa aşk olsun âlemsin yani o da ne demek şimdi? Sen kendi göbek bağını kendin kesiyorsun; bunca yıldır benden bir rican olmadı diye tafra yapma gözünü sevdiğim; benim tanıdıklarım çok, bilirsin, lâkin hassasiyetimi bildikleri için samimi düşüncelerinin bir bölümünü gizlerler geri kalanını da hep süslerler.

Gerçekleri pek bir örterler.

Hoş; sen de dekore ederek düşüncelerini sunarsın ama yine de hakikatlere kılıf geçirmezsin.

---Anlaşıldı. Çıkar bakalım, şu kombinezonunu, dosyasından, bir göz atalım.

…Ne kombinezonu? Şaşırdın galiba; lâf döndürmeyi bırak, şakanın sırası değil. Sen; benim hayal gücümü kanıtlayacak; partiye alkışlarla alınmamı sağlayacak, garantileyecek bu “KOMBİNASYONA” bir göz atacak mısın atmayacak mısın onu söyle!

---Anlaşıldı Perihan; sen kararını ver. Kombinezon, kombinasyon veya kompozisyon; bana getirdiğinin, adını koy da yol alalım. 

…Yok, öyle yağma; ben: Siyaset deryasına yelken açmaya hazırlanan; olgun bir birey olarak;  seçmen tuzağına düşmem. Benim ne dediğimden öte senin ne anladığın önemli şu üç kokolardan hangisi uygun ise doğrusu odur.

Siyasete atılıyorum diyorum; dil öğretmeni olacağım demedim.

***

“Perihan’ın  Düşleri” Kompozisyon

Bir sabah telefonunuzun ve sokak kapınızın zilleri aynı anda çılgınları oynar; oynarsa: Geceliğiniz veya sabahlığınızla açtığınız kapınızın önünde; kara gözlüklü ciddi adamlar buyur etmeden içeri dalarlarsa şoklara girmez misiniz? Girersiniz, girersiniz de belli etmezsiniz; zaten fırsat bulup da yıkayamadığınız; yüzünüzün gözünüzün çapakları görmenize müsaade etmez.

Ciddiler: Konuşmaya başladıklarında, tutunacak dal, yaslanacak yer ararsınız.

“Toparlanın gidiyoruz. Siz rastgele kura usulü seçildiniz. Devletimizin milletimizin idaresi, kaderi; belirli bir zaman için sizin ellerinize teslim; yani bu ülkenin vatandaşlarına… Tüm üst düzey seçilmişler uzaylıların daveti üzerine; uzaya doğru ışınlanmış bulunuyorlar.

Dünya ülkelerinin liderleri bu toplantıya katılmak zorundalar çünkü enerji kaynaklarına sahip olarak; bir gün geri dönecekler.

 Tümü olmasa da aralarından seçilecek; on, on beş kadarı eli boş dönmeyecek.

Bir yıl sürecek görevinizi icra ederken yeni kanun tasarıları sunabilir yürürlüğe koyabilirsiniz. Var olanları; ancak referandum eşliğinde yok edebilirsiniz.

Süreniz dolduğunda yaşınız kaç olursa olsun UZAY MEKİĞİ fonundan emekli olacaksınız. Maaşınız ise: Kilo ile boyunuzun çarpımı ile “Ay kü” sayınızın toplamına endeksli olacak.”

Böylelikle; ömrü vefa eden her vatandaşımız; yaşamında bir kez kırmızı koltuğa oturabilecek, TBMM Arenasında tüm etkinliklere katılabilecek.

Parayla değil sırayla; sistemi: Siyasi partilerin geleceğini geçmişini yok edebilir. Partisiz bir yaşam milleti depresyonlara sokmasa dahi; siyasetçinin kökünü, türünü yok edebilir.

Ayrıca uzaya ışınlanan liderler bir gün elbet döneceklerdir.

Onları kim karşılayacak? Parti, bayrakları, sloganları: Devlet müzelerinde koruma altında iken…

Sembolik olsa bile siyasi partiler soluk alıp verebilmeliler.

Milletin soluğunu kestikleri dönemlerin anısına; onları hayatta tutabilmek elzemdir.

***

Bu kompozisyonun ana fikri sizlere ütopik görünmesin.

İşte arz ettiğim nedenlerden ve farklı, geniş, ileri görüşlerimden ötürü

Bendeniz Perihan’ın partiye can simidi niteliğinde kabul edilmesini; üyeliğinin onaylanması arz ve niyaz ederim.

İmza: Perihan Pervasız

 ***

---Ben doğa aşığı, fani bir kulum Perihancım; sen ve kompozisyonun: Boyutları aşmışsınız. Ne diyeceğimi biliyorum da uygun kılıf bulamıyorum. Senin düşlerin başımı döndürdü.

Ben şimdi köyümün yolunu nasıl bulurum?

6 Temmuz 2012 Cuma

Alev Meisel/İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...''Kombine-zom'' olmasın o dediğiniz hani maçlarda satıyorlar peşin peşin ve bir yıl boyunca ''Zommmmm-bi'' oluyorlar sonra,ondanlıdan mı ki...[şaşırtıcı bir imgeleminiz vardı zatenn hep]..ütopik mütopik kombinezon da kombinezom olmuş yani...eyvallah...

nedim üstün 
 06.07.2012 13:45
Cevap :
Arkadaşım, gerçekten bir Han ama Perisiz,adını kendimce gizlemeye çalıştım. Kafasına koymuş bir kez, tüm yollarımız politik patikalardan ibarettir diyor başka bir şey demiyor. Her hangi bir partiye sığınmak yerine parti kavramına yeni bir boyut kazandırmak niyetinde...Kireçlenmiş taşlaşmış siyaseti kökten revizyona sokarak değişime uğramasını canlanmasını düşlüyor. O özgür ve zengin bir kadın, enerjisi bol; tüylü tüysüz çocukları ve efendisi yok...Yenilikler peşinde lâkin kestiği rajon klasik bir politikacıdan pek de farklı sayılmaz. Ben kombinezon dediğinden eminim ama o kabul etmedi.Şahidim yok ki... Konuşmalarımızdan sonra iyice umudumu yitirdim. Herkes yenilik istiyor ama hep başkalarını değiştirmekle işe başlıyor. Sıcaklardan olsa gerek artık kafa basmıyor Üstünüstadım; haklısınız öyle derler; bir garip yolcuyuz işte; bitkilerin hayvanların dilini konuşa konuşa; türümüzle iletişimde aksaklıklar yaşanıyor.Seyrek kullanılan akıcılığını yitirirmiş.Teşekkürler saygılar   06.07.2012 18:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 584
Toplam yorum
: 2445
Toplam mesaj
: 327
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Dinleyenin olmadığı yerde anlatmanın önemi! Nasıl YAZAN oldum. 'Yalnız doğar, yalnız göçer' eskile..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster