Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
985
 

Konserlere uygulanan ses yasaklarına itirazım var

Konserlere uygulanan ses yasaklarına itirazım var
 

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi


Bir süredir özellikle konserler İstanbul'da olduğundan orada dikkat çektiği üzere ses yasakları uygulanıyor belli bir saatten sonra. Hatta ülkemizde çeşitli yerlerde ortaya çıkan çevre katliamlarına ses çıkarma gereği duymayan Çevre ve Orman Bakanı, ses yasakları için bizzat mekanları basmaktan bahsetmekte hiçbir sakınca görmüyor.

Açıkhava konserlerinin tadı ayrıdır. Ben de açıkhavada birçok konser seyrettim, kimisi okullardaydı, kimisi Harbiye Açıkhava gibi yerlerde. Tüm izlediğim konserler arasında Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde izlediğim iki tane Sezen Aksu konserinin yeri çok ayrıydı. 2006 ve 2007'de izlediğim iki konserde de ses yasakları uygulanmaya başlanmamıştı henüz. Dolayısıyla 2006'daki konser 1'e çok yaklaşmışken bitmiş, 2007'de ise konser 1'i 20 geçe sona ermişti.

Geçtiğimiz yıl Sezen Aksu ve Arkadaşları projesi için çok geniş bir repertuar hazırlanmış ve konser 12.20-12.30 arası bir devrede sona ermiş dört günde de. Konsere giden bir arkadaşımın organizasyon yetkilisinden aldığı bilgiye göre konserin 1.30'da bitmesi planlanırken ilk gün 12'de gelen görevliler konserin bitirilmesi ya da sesin kısılması uyarısında bulunmuşlar.

Nitekim daha sonra gazetelere yansıdığı gibi Yeni Türkü'ye de sahne arkasından müdahele edilmiş ve konserleri yarıda kesilmişti.

Bugüne kadar uygulanmayan bir ses yasağı niye bugün gündeme geliyor? Açıkçası Türkiye'nin durumu öyle bir halde ki, öyle bir rotaya sürükleniyoruz ki, yaşam tarzlarına müdahele olasılığı da aklıma gelmeden olmuyor. Haftanın her günü açık mekanlara uygulanan ses yasakları değil bu bahsettiğim, kaldı ki zaten onlar da son iki yıla kadar rahat rahat sunuyorlardı müşterilerine eğlencelerini yanılmıyorsam.

Benim asıl isyan ettiğim nokta ise konserlere müdahele edilmesi. Bu Kuruçeşme Arena ve Harbiye Açıkhava Sahneleri'nde olan konserleri bir düşünürsek haftanın kaç günü, yazın kaç günü oluyor? Bu sene Kuruçeşme Arena'da ne zaman bir konser olsa "sesin kısıklığı" ile gündeme geldi. Boğazdaki vapurların yayınladığı müzikler bile bastırdı konserleri dendi. Vur diyince öldürmek ve hatta suyunu(!) çıkarmak bu olsa gerek.

Bir düşünün, kısık bir sesle konser izlemenin nesi zevkli? Konsere gittiğinizde o sanatçının sanki yanı başınızda seslendiriyormuş gibi sesini içinizde hissetmek çok daha büyük keyif vermez mi? Şu an Kuruçeşme'de bileti satışta toplam 23 konser var, 30 Eylül'e kadar. Kaldı ki zaten araya Ramazan girecek ve muhtemelen o tarihlerde konser falan da olmayacak. Harbiye Açıkhava'da da konser yok gibi bir şey. Operalar baleler var genelde bu sene niyeyse! Halbuki ne güzeldir orada konser seyretmek, Kuruçeşme'ye hiç gitmedim ama oranın samimiyetsiz bir havası var sanki. Sahne yüksek, sanatçıyla seyirci arasında bir mesafe... Harbiye'de merdivenlere kuruldunuz mu mesafeler kalkıverir aradan halbuki.

30 gün böyle bir gürültüye tahammül etmek çok mu zor gerçekten? Oraların ne kadarı yerleşim yeri bilemiyorum. Kaldı ki Harbiye Açıkhava sahnesi yapılalı örneğin çok uzun yıllar olmuş, bu zamana kadar değil de neden şimdi?

Zaten bir konser için saati 9 dense de o konserlerin 9'da başladığı pek görülmüyor. Hadi yabancı sanatçılar 1.5 saat kalıyorlar sahnede, ama yerli isimler 3 saati doldururlar genelde, neden 12'de bitsin bir konser 1'de biteceği yere.

Ben özellikle konserlere uygulanan bu ses yasaklarına itiraz ediyorum. Çevre ve Orman Bakanı da lütfen bunlarla uğraşacağı yere ormanları ve yeşili korusun birazcık. Mesela bir ağaç katliamına yol açması beklenen üçüncü köprü inşaatını bassın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1085
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster