Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '18

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Kooperatifçi Ayhan Çıkın'ı Anarken

Kooperatifçi Ayhan Çıkın'ı Anarken
 

Kooperatifçi Prof. Dr. Ayhan Çıkın hocamızı kaybedeli bir yılı aştı. Çok yönlü renkli kişiliğe sahip hocamız yaşamı boyunca hep üretti. Mütevazi kişiliği ile insanları aydınlatmaya  ve yol göstermeye çalıştı. Şiirleri ile gönüllere seslendi. Organ nakli ile yakaladığı yaşamını yine insanlar için en iyisini yapmaya adadı. Organ bağışının önemini ve faydalarını bizlere anlattı ve kendi yaşamı ile gösterdi. Araştırmaları ve yazıları ile kooperatifçilik hareketinin insanlığa yararlarını ortaya koydu. Kooperatifçilik hareketine son günlerine kadar gönüllü ve aktif  katkı verdi. Dünya ve ülke deneyimleri çerçevesinde yol gösterdi. Alçak gönüllüğü ile herkesin sevgisini kazanmıştı. Sağlığının elverdiği ölçüde her yere gitti ve kooperatifçiliğin her alanına yönelik seminer ve eğitim çalışmalarında yer almaya çalıştı. 

Kooperatifçilerin bilgi ve moral kaynağı oldu. Dayanışma ruhu içinde her türlü kooperatife sahip çıktı. O her zaman gençti, enerjik idi,bilgileri saklamak yerine, bir karşılık bekleme yerine paylaştı. Paylaşmanın zenginliğini bizlere gösterdi. Onunla sosyal medya ortamında tanışmıştım. Yazılarını hep izliyordum. Oda yazılarını ve yayınlarını bana gönderiyordu. Yazılarımı destekliyor ve eksiklerime rağmen bana destek ve güç veriyordu. Yazılarımı başkalarına öneriyor ve gönderiyordu. Bitmeyen enerjisi ile ülkemizde koooperatifçilik hareketi ile ilgili sosyal medyanın en tanınmış ve üretken kişisiydi. Aslında o bireyden başlayarak toplumu kucaklayan ve sorunlar karşısında kendi çözümünü kendi üreten bir topluma destek veren, kooperatiçiliğin felsefesine uyan ve bunu yaşayan sayılı insanlardan biriydi. 

Sosyal medyada facebook'ta 2012 yılında Kooperatif Haber TR'de başlayan tanışmamızın ardından telefonla konuşmuştum. Ülkemizdeki ve dünyadaki kooperatiflerin durumu ile ilgili bilgileri aktarıyordum. Kooperatifçilik ile ilgili güncel konularda günü her saatinde massenger'da  yada telefonda görüşüyor ve haberleşiyorduk. Onun yaşadığı zorluklara rağmen bilgi dolu, akademisyen inceliğindeki konulara yaklaşımı, alçak gönüllü tavrı ve heyecanı beni de motive ediyordu. Çünkü sosyal medyada bu konuda onun kadar aktif kimseye daha önce karşılaşmamıştım. Sosyal medyayı kullanmadaki başarısı kooperatifçiler için büyük bir şanstı. Zaman ve mekan sorunu olmadan bilgileri paylaşabiliyordum. 

Ona ülkemizin yüz akı Bursa'daki Çağdaş Eğitim Kooperatifini tanıtmıştım. Büyük heyecan duymuş ve mutlu olmuştu. Nitekin Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifinin kurucularından ve Müdürlüğünü yapan Kooperatifçilik Hereketinin değerlerinden biri olan Eğitimci ve yazar Zeki Baştürk hocam ile tanıştırmıştım. Ona dünyadaki eğitim ve okul kooperatifler ile ilgili bilgiler aktarmıştım. Çağdaş Eğitim Kooperatifinin ICA Kooperatif Hikayeleri sayfası için hazırladığım bilgileri göndermiştir. 

2014 Çağdaş Eğitim Kooperatifi Kooperatifler Günü çerçevesinde yaptığı bir toplantıya konuşmacı olarak Ayhan Çıkın Hocamı, Eğitimci ve eski Milletvekili Mustafa Gazalcı ve beni davet etmişlerdi. Onu ilk görüşümdü. Yazılarından ve telefon konuşmalarından bende bıraktığı izlenimin ayinisi karşımda idi. samimi, alçakgönüllü, bilgili, paylaşımcı, dayanışma ruhuna sahip,  Ahi Evran ruhunu içinde yaşayan bir kooperatif gönüllüsü idi.  Özü bir sözü bir kişilikti. Taşıdığı başka yüreği yazdıkları ve yaşamıyla her zaman yüceltiyordu. Gidemesemde İzmir'de beni her zaman izmir'deki şiir dinletilerine davet ediyordu. Şiir Kitaplarını bana gönderiyordu.  

O Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünde Profesördü. Kooperatifçilik konusunda Ege'nin ve ülkenin bitmeyen ve tükenmeyen enerjisi ile üreten bilgi kaynağıydı. Şiirleri ile ruhlara yansıyan, taşıdığı kalbi geleceğe taşıyan hocam ve gurur duyduğum bir meslektaşımdı. Onunla televiyon programı yapan bir sunucunun deyişi ile o insanların Ayhan abisi idi. Babacanlığı ve yakınlığı ile güzel dostluklar yaratmıştı. Onun dünyasında insanlarla arasına duvar yokmak yoktu.

Onunla en son 14 Eylül 2016 tarihinde mesajlaşmıştık ve doğum gününü kutlamıştım. Başka bir yürek kitabını bana göndermişti. Nasılsınız hocam dediğimde bana Ağır aksak bir Muğla Türküsü gibiyim demişti. Onun duygu dolu  şiirlerini okumuştum. Onunla yine görüşmeyi planlamıştık ve yine kooperatifler üzerine konuşacaktık. Kooperatifçilk hareketindeki yeni gelişmeleri ve bilgiler sunacaktım. Bunlar onunla aramızda geçen son konuşmalarımız olmuştu.  

Bugün aramızdan ayrılalı bir yılı aştı. Dostları onu hiç unutmadı. 21 Aralık 2017 tarihinde İzmir'de Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İzmir Köy Koop ve Medya Koop'un Dünya Kooperatifçilik Günü münasebeti ile birlikte düzenledikleri Kooperatifçilikte Yeni Ufuklar Toplantısı ona adanmıştı. O her sözde eserleri ve yaşanmışlıklarla anılmıştı. 

Işıklar içinde uyu Ayhan hocam. Biz seni hiç bir zaman unutmadık. Eserlerinle, ürettiklerinle ve dostluklarınla başka kalplerde yaşamaya devam ediyorsun.  

 
Toplam blog
: 416
: 790
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..