Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2000
 

Köpeklerin güzellik yarışması kıran kırana oldu.

Köpeklerin güzellik yarışması kıran kırana oldu.
 

K.Yaka Belediyesi, derece alanlara kırmızı şeritli madalyalar dağıttı. Taraflar gururluydular.


‘’ Atın iyisi alaydan, kabın iyisi kalaydan, köpeğin iyisi de, havlamasından belli olur derler. Yaylı sazların, konser öncesi akort edilen sazlarının uğultusundan daha bıçkın seslerle köpekler ve onların sahipleri, yarış alanında hazır bulundular İzmir’in Karşıyaka’sında.

Başkan Durak, günün önemini anlattı. Erol Büyükburç da mimikleriyle gülümsemede kaldı. Köpek sahipleri gururlu yüzleriyle yarışma pistine yakın durdular. Yarışmalar cins cins. 'Yüz yarışması, güzellik yarışması, sahiplerine benzeyen köpekler, en iyi sahibine uyum sağlayan sempatik gülüşlü köpekler.' Çeşit çeşit anlayacağınız. Jüri Başkanı da baştan açıkladı zaten: '' Yarışmada, kuyrukmuş, gerdanmış, göğüs güzelliğiymiş, baldırlarıymış, bunlar aranmıyor. Bunlar dereceye girmiyor. Ya ne oluyor? Onların bir bakışları, bir manalı süzüşleridir güzel olan. İşte esas konu bu. Biz bu halleri yakalayacağız.'

Ve köpekler cins cinsti. Parfümleri, beş metre uzaktan, misler gibi kokuyordu. Sahiplerini koklamadık amma, sahiplerinden de fazla kokuyorlardı. Demek parfümü seviyor yavrucak! . İlla ki dökünecek. Muradına erecek. N'aparsın? Böyle işte. Mahallelerin ne kadar köpeği varsa oradaki meydanda, yarışma saatini bekliyorlardı. Kaşla göz arasında kur yapanlar, evlilik sözü alanlar, eski küslerin, bu güzel gün şerefine barışmaları hepsi bir arada idi.

O hengamenin içinde bas bariton sesli bir kara köpek aryaya başladı. Ki bütün köpekleri susta durdurdu. ‘ Saraydan kız kaçırma’ sahnesindeki uvertür gibi ortalığı inletti.

Köpekler ve sahipleri bu yarışmaya gelmeden evvel, banyolarını karşılıklı yaptılar. Manikür, pedikür yaptırıp, saçları da nizampli yaptırdılar. Karşılıklı taktılar takıştırdılar. Sürdüler sürüştürdüler. En yeni esvaplarını giydiler. Dosdoğru K.Yaka Bostanlısının Rekreasyon Alanında buluştular.

Köpek sahipleri, daha önce tanışıyorlarmış zaten. Şahit oluyoruz konuşmalarına:

‘ Ah Zehra Hanım. Benimki bütün gece uyuyamadı. Yarışmanın heyecanı, beni de uyutmadı.

Arkadaşı da ‘ Kıııız, takmış takıştırmışsınız. Koca aramağa mı çıktınız?. Köpeğinden seksi olmuşsun kııızz!.

Derken, yarışmalar, kıran kırana gitti. Ağlayanlar, sızlayanlar ‘Ah katbettik cicim deyip, köpeği ile gözyaşı dökenler mi ararsınız. Birbirini yalayarak gözyaşlarını karşılıklı silen vefakar köpek ve sahiplerini mi ararsınız. Evin kızı bu sahneleri görüp ‘Anneee! Sokaktada mı, herkes bize bakıyor! Diyerek onları bırakanı mı ararsınız. Esas seyirlik onlardı.

Resim çekerken soruyor kadın, kucağındakini göstererek: ‘ Ne kadar benziyoruz değil mi? ‘ diye. Onlar, bu ‘Benzeme kategorisinde yarışacaklar. Bana da sordular. ‘Hangimiz hangimize benziyor?’ diye ‘Jüri değilim ben!’ diyebildim. Bir esmer, bir sarışınlar. Köpek mi, kendileri mi benzeşiyor, bunu da jüri belirtecek.

Bir diğer aile de ‘ Gülüşümüz bile birbirine benziyor, çek abisi’ dediler. ‘Otomatikman ağabeyleri olduk! ‘ Onları da çektik. Ben de onlara bakarak gülümsedim. Yalnız bırakmadım anlayacağınız.

Bir tanesi diskalifiye olmuş. Adı bira köpeğin. Sahibinin omzunda uyuyor. Çekmiş birayı, sahneyi dağıttığı için, sahneden aldılar zavallıyı.

Başları kazınmış çocuklar gördüm pusette. Yanlarında da azman bir Danua cinsi köpek. Çocuklara sokulanı nerede ise paralayacak. Sahibi: ‘ Çocuklar doğmadan önce ilk oğlumuz buydu’ diye köpeği gösterdiler. Değerdi doğrusu.

Bir çift de ilk geliyormuş. Havlama seslerinden kendisini çimenlere dar atmış sakinleştiriliyordu.

Köpek deyip de geçmeyelim. Onların hastaneleri, otelleri bile var. Gözleri görmeyen adamın köpeği, otobüste giderken, sahibinin paşasından sallıyor. Adam da zile basarak arabayı durduruyor. Ve iniyorlar otobüsten. Köpek, durakları hesap ediyor anlayacağınız.

Cevat Durak K.Yakanın değişmez Başkanı. Çok hızlı yol alıyor. Tutabilene aşk olsun. Çat orda, çat burada. Köpek severlerin de gönlünü aldı. Koskoca bir sevgi halesini boynuna geçirdi.

<ı>RESİMALTLARI: 1- Başkan Durak ve Erol Büyükburç, açılış merasiminde 2- Köpek sevdalıları 3- Gülüşleri, sahiplerine benzeyen köpekler 4- Bira isimli köpek. Sahibinin omzunda. Birayı fazla kaçırmış. 5- Bu köpek, ikiz kardeşlerinin yanına kimseyi sokmuyor. 6- Sahiplerine benzeyen köpekler 7- Erol Büyükburç bol not verdi köpeklere.’Bizden akıllılar’ diyor. 8- Tribünler çok ilgiliydi 9 - 17 Dereceye giren köpekler podyumda

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MB blogun gecensene bugün adlı bölümde yazınız dikkatimi çekti :) hemen arşiv kurdu olarak baktım ki bir yarışma haberi daha :) bu farklıymış köpüşlermiş....hayvanlarla aram hiç iyi olmadı nedense ama uzaktan severim o kadar....bazı köpekleri görüyorum özelliklerde bayanların gezdirdikleri tıpkı sahplerini andıran bir ssurat oluyor bazen şaşıyorum...selamlar olsun.

B Gelincik 
 19.10.2009 17:41
Cevap :
Kütüphaneler ve arşivler genel müüdürleri bile sizin bu çabayı gösteremezzz. Here yerdesiniz. Yayındaki o yazımdan haberim, sizin vasıtanızla oldu. Şimdi sayfama bakacağım. Geçen yıl böyle bir köpek yarışması vardı. Onu mu koymuşlar. Sahibine benzeyen köpekler de seçilmişti hakikaten. Şimdi hatırladım. O benzeyen adam ne kadar gurulanmıştı, gözümün önünden gitmez. O zaman düşünmüştüm. Bu adama bir "Köpoğlu köpek" diye hakaret etse, dönüp başını gülümser mi, kızar mı? Ne dersin ? Bir alem bu işler. Takma kafana. Katmerli selâmlar.  19.10.2009 20:58
 

Dibimizde neler olmuş, ben bihaber! Kızım diye söylemiyorum, pek güzeldir amcası... :)) Gerçekten de haberim olmuş olsaydı, Maia'yı getirdim oraya, 10 dakikalık mesafe ne de olsa... Neyse artık... Bir dahaki sefere... :) Sevgilerimle...

Olcay Gülgün Karaoğlu 
 20.10.2008 1:28
Cevap :
Bu kadar güzel cins köpeği bir arada görmemiştim. Vaktiyle onlarla seri röportajım olmuştu. 'Kısmetli köpekler' adı altında. Köpeğini kapan, gazeteye gelmişti. Halbuki ben seçiyordum köpekleri yolda gözdüklerimin arasından. Köpek dünyası, insanlarımızın ruhunu alt üst etmeye devam edecektir. Bir dilleri eksiktir onların.Evin babası, dükkanını kapatıp,arabasına binip, kontağını çevirdiği andan itibaren, evin köpeği fırlayıp da alnını cama dayayarak babayı beklediğini bilir miydiniz? (Daha önce baba ile hemfikir olurduk saat konusunda.Denemek ve görmek üzere) Demek sizin 'Maia' pek güzel ablası.(Arada r olacak mıydı?) K.Yaka İskeleden oraya 15 dakikada yürüyerek gittim. Sizse on dakikada. Siz daha yakınsınız anlaşılan. Üstelik aynı semtte oturduğumuz anlaşıldı. Saygı ile  20.10.2008 7:21
 

Niye? Hem kıran kırana köpek yarışı olmaz! Isıran ısırana olur! Kıran kırana burada!! ( benzer yorum yazdım ama kayboldu her halde!)

Ahmet Balcı 
 19.10.2008 18:23
Cevap :
Yarışma kıran kırana geçti amma, ipini kıranlar da gidip, çayırlıkların ötesine tüydüler. Kimisi kanepe altlarına daldı aşk-ı memnu yaşadılar. Alan da satan da razıydı Onlara bakıp bakıp 'Şükür, yetiştirdiklerimizin mürüvvetlerini göreceğiz' diye umutlandılar. Öyle ya! Kimi ebeveynler dede, olacaktı. Torun torba sahibi olacaklardı. Nişanlı köpekler de otobüs duraklarında otobüs bekliyor pozları ile,herkesin gözü önünde seviştiler. Yeni tanışanlar oldu bu arada. Adresler alındı, verildi. Kucaktan kucağa koklaştırılıp tanıştırıldılar. Birisi yanlışlıkla ''Chat noir' (Karakedi) parfümü sürünmüştü. Arkadaşı kokuyu alır almaz, bir hırladı bir hırladı ki, deme gitsin. Karşısındakini kedi zannetti. Zaten mahallenin kedilerine gıcıktı. (Benzer yorum) demişsin. Almadım. Ceryanlar kesilince, yolda kalmıkştır. Oluyor bazen. Selam ve sevgiler.  20.10.2008 9:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 907
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster