Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

15 Haziran '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
319
 

Korkaklık

Korkaklık
 

Milliyetten.


Günümüz insanının büyük kitlesel savaşlardan edindiği en büyük kazanımı şu olmuştur: sürekli korku halindeki yaşamını avantaja dönüştürmek. Kısaca; etli ve sütlüden uzak durarak, güçlü kim olursa olsun ona yakın durarak-kesinlikle labilize; yani güçlü değiştikçe o yöne kıvrılarak yaşama devam etme eylemi- simbiyotik de olsa bir yaşam biçimi geliştirmek.

Kazanımlar, özünde çürüme:

1-Benim başıma gelmedikçe her kötü şey benden uzaktır; uzak olsun: banene-cilik-

2- Güvenli tüm tekrarları alkışlama ve ona taraf olma: yalakalık tanımının çaresizleşmesi mantığı,

3- Kısır ölümden sürekli korku hali, açık yok oluşa kahramanca duyarsız olma hali: sürekli korktuğu biri veya objeyi yüceltme ve ondan delicesine korkma hali; ancak kendisine saldıran birine siper olma durumu: örneğin depreme karşı duyarsız olması gibi. Adamın birinden delicesine korkarken ciddiye almadığı birinden göz göre göre darbeler almasının acısız hali, gibi.

4- Yalnızlaşmasıyla kalabalıklaşmasının paradoksal artışı. Kalabalıklaşmasından tek korku halini yaratması ve bireyselleşmeyi yalnızlık olarak algılaması hali: zavallılık.

5- Arabeskleşen “umut”.

6- Ölümsüzlüğü hediye etmesi. Başkaları adı verdiği kitleselleşmiş kötülerin her koşulda sağlıklı ve mutlu olmalarına alışması ve kendi hakkında geleceksiz-karamsarlığında geleceğini mistizme teslimiyeti. Kendini bencilce önemsemesinden kaynaklandığını kabullenmeyen bireylere. Sanki tüm kainat çevresinde dönmekte ve vardır- olma hali,

7- Evcilleşme süreci. Evlere kapanarak duvarlara hapsedilen gözler ve sıkışan nefesler.

***

"Hocam, öğretmenim" söylemlerini sıkça ve bolca kullanırken eğitimin çöküşünden bahsetmeyen anlayışa alkış sunan köşe dönmeci tutum. Günü kurtarma, ortamı kotarma, "keyif ve almaya giden her yol mübahtır" gemisine kaptan olma hali.

***

Kalem bağımlılığı, yazmanın tutku olduğunu söyleyen yalnız mohikanlar, tehlikeli grup. Bunlar söyleyecekleri olmadığında zırvalayacaklardır: en tehlikeli grup!-söz meclisten taşar-

***

Ve son söz:

Yazma konuş!

Nesin görelim, eğer istediğin kendin göstermekse, görelim. Zaten kendini gösterenlerin hallerinden bu hale geldik; kendin görelim.

Açıyorum:

"Bakın ben buradayım!" diye diye orasını burasını yırtanlardan bıktık usandık; çok da başarılılar, yapay kitleleri var. Ama kendi içini, kendi düşüncelerini söyleyen için yer açılması, "kendin" söylemek isteyenlere saygıyla yer verilmesi ve desteklenmesi, diyelim.

Ek,

Kötüler sürekli kazanmaz! ama korkular sürekli kazanır. İnsan kendin olmaktan korkmamalı; kaybetmek kazanca dönüşmeli. Kendi olamayan ve tüm bağımlılar-sevgi ('ye) de dahil- korkaktır. Bu da böyle biline… diyelim.

not: ah bilgecik insan, ah! sürekli bardağının dolu tarafına bakıp oyalanırsın, oyalarlar: bardağın küçükse suç kimin, söyle?

not: yazmaksa amelelikten başka birşey değildir: düşücelerine işçilik eder; sendikasız. gerçekten yazmaya başladığınızda anlarsınız keyifli mi değil mi, tutku mu, yoksa ne olduğunu... bence.

son not: gerçek okuyucu sayısı kaçtır acaba?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

konuşmak, yazmak yalnız insanın sığınağı gibi oldu. Umutların arabeskleşmesi vicdan ve beyinlerin fakirleşmesine bağlıdır diyorum. ELİNE SAĞLIK ÇOK GÜZELDİ.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 16.06.2008 15:40
Cevap :
merhaba, çok doğru bir saptama; vicdan ve beyinler fakirleştikçe arabeskeleşen savruk ve amaçsız "umut" ortaya çıkıyor. çok teşekkür ederim değerli katkınızdan ötürü, sağlıcakla kalın.  16.06.2008 15:44
 

Bilimsel temellere oturan bu yazına katılmamak olanaksız. Edştörlerin seçki mekanızmaları bazen nalıncı keseri gibi çalışıyor... Dostlukla kucaklıyorum değerli kardeşimi...

yeşilsoğan 
 16.06.2008 2:13
Cevap :
kalplerdeki seçkiler önemli cicom. teşekkür ederim, sağlıcakla kal.  16.06.2008 9:25
 

4.madde ve yalnızlık konusundaki sözleriniz benim de hep söylediklerimdi. Sevgiyle, sağlıkla kalın.

Nilgün Akad 
 15.06.2008 19:01
Cevap :
merhaba nilgün hanım. aslında korkaklık hem yönetenlerin hem de yönetilenlerin ortak paydası ve çıkarcılığına da hizmet ediyor. çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için, aynı düşünceleri yaklamak çok güzel, sağlıcakla kalın.  16.06.2008 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 549
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster