Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Kurban Bayramı; hac, Arafat, kurban

Kurban Bayramı'nın arifesindeyiz. İslamiyet'te çok önemli olan bir gündeyiz. Dünden beri büyük heyacanın yaşandığı duyguların üst düzeye çıktığıanlar yaşanmakta. Kurban Bayramının asla hac farizesinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Bu nedenle üç kelimeyi bir arada kullandım. Hac, Arafat, Kurban. Şu an televizyonum açık. Günler önce ihrama bürünen Kabe Mina dönüşüne hazırlanıyor. Bir yıl süreyla Kabe'yi süsleyecek olan yeni örtüsü seriliyor. Aynı zamanda sabah namazını takiben teşrik tekbirleri başladı. Kurban ibadetinde Allah(c.c) a yaklaşmanın bir şekli kurban ibadetinin başlangıcı olan teşrik tedbirleri gerek evlerde, gereksede cami ve mescidlerde yanlız veya cemaatin olduğu yerlerde toplu halde tekbirler getirildi.

Mekke'de duygular çok farklı. İnsanlar kısacası kullar heyecan içinde artık hac farizesine başlıyor. Meşakatli yolculuk için gönüller hazır. Kabe'de ihramlı olaral tavaflar yapılır. Geceden itibaren kafiler halinde araçlarla veya bazı kulların yaptığı gibi yaya olarak yaklaşık 20 km.lik yolculuk başlamıştır. "Lebbeyk Allahümmme lebbeyk" nidaları tüm gönüllerden çıkmakta adeta arşa ulaştırılmaya çalışıldığı anlardır.Mekke'de ihrama girilmiştir. Allah (c.c) ın tek güç olduğunun en muhteşem şekilde hissedildiği, kulların arasında hiç bir farkın ve üstünlüğün olmadığının en güzel yerdir Arafat. Kullar ihramlıdır.Kullar arasındaki tek üstünlük Allah(c.c) huzurunda " takva" dadır. Nefislerin zincire vurulduğu anlardır. Bazı kullar Arafat' ta Nebire Mescidinde sabah namazlarını eda ettiler. Artık duaların , Kur'an-ı Kerim'lerin okunduğu sabırlı bekleyiş başlamıştır. Arafat'ta iki beyaz örtüden ibaret olan ihramdaki kullar dağları taşları doldurmuş, adeta küçük mahşer yaşanmaktadır. Dualar ve Allahc.c) a yakarışlar "lebbeyk ALLAHÜMME lebbeyk" "Buyur ALLAH'ım Buyur" nidalarıyla arşa yükselmektedir. Eller Yaradan Allah(c.c) a açılmış gözler artık yaşlıdır.

Bir süre sonra " Arafat vakvesi" için gönüller bir olacaktır. Cem'-i taktim olayı ve artık göz yaşlarının duramadığı anlar gelecek ve nidalar yükselecek ve kulların artık Rabb'leri ile en yakın olduğu zamanlar yaşanacak. Ta ki akşam ezanı okunana kadar. Akşam ezanından sonra hareketlilik artacak "ALLAH(c.c)ın emrettiği üzere kullar aşağıya doğru akacak ve O'nu bir kez daha anacak" oldukları Müzdelifeye doğru akış başlayacaktır. Zaman geçecek ve akşam ve yatsı namazı Cem'-i Tehir edilerek kılınacak."Müzdelife vakfesi" sonrası kullar bir kez daha emirde belirtildiği üzere Allah(c.c) ile birlikteliğe yönelecekler.

Daha sonra mezheplere göre zaman farklılığı olmakla birlikte sonuç olarak ikinci büyük kul akışı Mina'ya şeytan taşlamaya olacak. kullar Mina'da aslen içindeki şeytandan kurtulmak, şeytanın şerrinden Allah(c.c) a sığınmak için sembolik olarak şeytan taşlanır. Asıl yaşanan ise Hz. İbrahim'in tam teslimiyetini hissetmek. Tam teslimiyet için yakarışlardır. Takiben Kabe' ye doğru geri dönüş. Tavaflar takiben saylar. Sabah ezanları .Namazlar kılınır. Bayram namazı eda edilir. Saçlar kesilir. Daha sonra hedy kurbanların kesildiği haberinin alınması. Tekrar gözler yaşlanmıştır. Meşakatli olan yolculuk için yapılanlar tamamlanmış, Allah(c.c) kabul eder inşallah diyerek hac vazifesi tamamlanır. Daha sonra diğergörevler tamamlanır ve Medine'de Hz. Muhammed (s.a.v) ziyaret vardır. Mescidi Nebevi de kılınan namazlar, selamlamalar,Uhud, Kıbleteyn ve benzeri yerlerin ziyaretleri.

Artık hacı olan kul için gerçek meşakatli yol başlar. Artık göz yaşları hep vardır. Tabi ki bunu göre sadece Allah(c.c) tır.Bundan sonrasını kitaplar almaz.

İslam ülkelerinde diğer kullar mı.İçlerinde anlatılmaz burukluk vardır. Özellikle kutsal topraklara giden kulların. Gözyaşları yanaklardan süzülür. Bu gün arife günüdür. Öğle ve ikindi arası artık kulların çoşkunluğa eriştiği andır. İbadetlerin ve duaların yoğunlaştığı saatlerdir. Gönüllerin çoştuğu andır.Beden burada "ruh" adeta " Arafat'ta"dır. Yaşlar aynı zamanda Rahman ve Rahim olan Allah(c.c) için akar. Tekbirler devam eder.

Yarın sabah namazı ve takiben bayram namzı. Bunu takiben Allah(c.c) ın emri üzerine vacip olan görev yapılır. Kurbanlar kesilir. Bu hassas bir konudur. Kesilen kurbanın etleri ve kanları Allah(c.c) ulaşmaz. Ulaşan kulun "TAKVA" sıdır. bunun için kurban kesiminde gerekli özen ve dikkat en üst düzeyde olmalıdır.

Sonra mı. Bayramdır. Şimdi sorarım sizlere. Bayram tatil olabilir mi. Karar vicdanlarındır. Tüm İslam aleminin Kurban Bayramı mübarek olsun.

Şimdi mi. Artık kul Selçuk için zaman gelmiştir"Lebbeyk Allahümme Lebbeyk, Lebbeyke Lâ Şerike Leke Lebbeyk. İnnel Hamdevenni'mete Leke Velmülk. Lâ Şerike Lek" (Buyur Allah'ım buyur! Buyur ki senin ortağın yok, emrine amadeyim buyur! Hamd sana, nimet senden ve mülk senin. Ortağın da yoktur senin.) nidaları içte bir yanardağ gibi patlamaktadır. Tüm kullar Allah(c.c) a emanet olsun. Selam ve dua ile..

www.selcukefendi.com sayfasında yayınlandı

 
Toplam blog
: 81
: 1191
Kayıt tarihi
: 13.02.11
 
 

Ben kimim? Ben 55 yaşında hekimlik sanatını icra eden bir kişiyim. Adım Selçuk Şensöz. Bugün için..