Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
184
 

Küresel değişim için Küresel Blok!

Küresel değişim için Küresel Blok!
 

Liberalizm sıkıntıda, batının merkezlerinde şiddet içermeyen eylemlere çağırarak yayılan isyan bu sürecin ayak sesleri... Dünyayı sarmakta olan küresel isyan; kapitalist modele  artık yetti ! diyor..

Kapitalist dünyanın insana sunduğu  "eşitsizlik ve güvensizlik"
Büyüme süreci milyonlarca insanın aç kalması pahasına,   dünya günbegün yok edilerek gerçekleştiriliyor.

Bu gelişme anlayışına, büyüme sürecine son verilmeli...  Çözüm demokrasiyi derinleştirmek; demokrat anlayışla...
 
'Wall Street'i İşgal Et' hareketi şöyle haykırıyor; 'Biz, kârlarını insanlarla, çıkarlarını adaletle ve baskıyı eşitlikle değiştiren şirketlerin hükümetlerimizi idare ettikleri bir zamanda geliyoruz size. Biz bu gerçeklerin bilinmesi için barışçıl usullerle toplandık, ki hakkımızdır'.

Bu süreç büyük dönüşümün habercisi; insani değerleri, duyguları o eski dayanışma bağlarını insana yeniden hatırlatan bir söyleme sahip. Önemli olan çıktığımız bu yolda; bu duygularımızın yeniden uyanması, insanlığımızı istemek, onu yeniden birlikte kazanabileceğimizin farkına varmak.. Gezegende hızla yayılan yeni his bu...
 
Bu hareket 'Küresel bir muhalefet' hareketi ana özelliği şiddeti red etmesi ve etnik olana gönderme yapmadan tüm farklılıkları kapsayan melez bir anlayış yansıtması...

Geleceğe ilişkin öngörülebilir olan Kapitalizmin bu krizinden nitelik değiştirerek çıkacak olması; esas olan bu değişimin  yönünü %99'un etkileme araçlarını geliştirmesi.

İnsanlık girdiği bu yolda küresel bir topluma geçecek; evrensel uygarlığın özellikleri ile yerel kültürün gelişme ihtiyaçlarını bağdaştıran, ulusallığın aşıldığı yeni topluma..

Artık cevabını bulmamız gereken soru: "Kapitalizmin niteliksel olarak yeni bir aşamaya geçişini ve küresel bir toplum olarak örgütlenişini daha iyi bir dünya, insanın doğa ve insan üzerindeki tahakkümüne son verileceği bir işbirliği dünyası doğrultusunda nasıl etkileyebiliriz?"

Cevabın çıkış noktası; İspanya'da sol meydanından yayılan "gerçek demokrasi" talebi;
Her alanda karar alma süreçlerine katılım (gücün dağılması ve insanların yetkilenmesi) ve işbirliği, sorunların sorun ölçeğinde ve sorunla ilişkili olanlarca karara bağlanması, birlikte çalışma, birlikte yaratma (anlamlı çalışma) – (dayanışma temelli çalışma;) gerçekten demokrasi.

Çünkü onlar %1,  biz %99; bunun farkına varıyoruz.

Bizler melez ve spartalıyız.

Gerekirse hepimiz Zerdüşüz...

Gücümüz düşüncemiz...

Ve şiddet karşıtıyız....


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir sıkıntı olduğu muhakkak ve bu sıkıntının batılı "gelişmiş demokrasiler" de de açığa çıkması kaçınılmaz bir sonuçtur. Ben uzun zamandır parlamenter demokrasinin geniş halk kitlelerini değil öncelikle sözü geçen % 1 lik kesimi ve onun yanı sıra da göreceli olarak iyi durumda olan % 15-20 lik bir kesimi temsil ettiğini dolayısıyla da adaletsiz bir siyaset biçimi olduğunu savunuyorum. Toplumsal gelir dağılımı herhangi bir "kapitalist" in düzenleyebileceği bir konu değildir, bu işi devlet, devleti yöneten siyasi kadrolar yapar. Çünkü gerek yasa yapma yetkisi ve gerekse de vergi mekanizmasını istediği gibi çalıştırmak yetkisi bunların elindedir. Zenginleri daha zengin, yandaşlarını da toplumun kaynaklarıyla zengin yapan daima siyasetçi sınıfıdır. Bu nedenle de ben olaya liberalizmin, serbest piyasa ekonomisinin sıkıntısı olarak bakmıyorum. Olay siyasetin ve bu siyaseti belirleyen demokrasi anlayışının sıkıntısından ibarettir. ABD'de demokrasi sorunları neden çözemiyor? Sevgiler ve slmlr

Matilla 
 19.10.2011 13:00
Cevap :
merhaba yazıya katıldığınız için sağolun.. Devlet halkın devleti olduğunda dediğiniz gibi olma olsılıpı var.. halkın devleti demokrat bir demokrasi ile olur bu da zihniyet ağırlığının toplumda demkratlaşması ile mümkün..bu zaman devlet devlet olamktan da çıkar. siyaseti belirleyen liberal otoriter zihniyetler oldu ve bunların hepsi çalıştırma gücüne hakim olan%1 e hizmet etti. bu mekanizmaların yüzü halka döndürülebilir mi? nasıl? selamlar..  20.10.2011 9:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1277
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster