Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
178
 

Kürtlere düşman mıyız?

Irkçılık insanlık suçudur!

Hiç kimsenin kimseye ırkından, cinsinden, inancından, kültüründen vb. dolayı düşmanlık etmesi anlayışla karşılanamaz. Bu hak hiç kimseye verilmedi, verilemez!

Bu ülkede hiç kimse Saf kan Türk olmaktan, ülkenin gerçek sahibinin de onlara ait olduğundan söz etmesin. Çünkü bunun adı da ırkçılık olur !

Kurtuluş savaşımıza katkısı olsun olmasın, Ay yıldızlı bayrağımız altında, barış, birlik, hak, hukuk, karşılıklı saygı, devlete bağlılık anlamında huzur içinde yaşamak isteyen herkese ülke topraklarında her türlü eşitlik tanınmak zorundadır.

Özellikle Mustafa Kemâl Atatürk’ün felsefesi de budur. Kaldı ki Fatih’in İstanbul’u aldığında yayınladığı fermanı hatırlayın. Peygamberimiz (SAV)’in ’ hadis ve felsefesini hatırlayın ; hepsinde de bu konuya vurgu vardır.

Irkçılık ne dinimize ne ahlâk yapımıza ne de felsefemize uygun değildir.

Öyleyse hiç kimseye etnik kökeninden, dininden, mezhebinden, cinsinden dolayı ayrım yapılamaz.

Hemen birileri çıkıp kadınlara cinsiyet ayrımı yapıldığını, Kürtlere etnik ayrımcılık ve hatta asimilasyon uygulandığını iddia edebilir.

Özellikle kadınlara karşı yapılan ayrım ve şiddet uygulamaları kanayan yaramızdır. Birlik içinde, insanlık adına bununla mücadele edilmelidir.

Kürtlere ayrım yapılıp yapılmadığına gelelim :

Hangi Coğrafyanın anayurtları olduğunu kendileri çok iyi bilirler. Yıllarca o bölgelerde Ağalar, Şıhlar tarafından sömürüldüler. Acaba bu Ağalardan, Şıhlardan hangileri Kürt değil de farklı etnik kökenliydi?

Devlet yıllarca Kürtleri bu Ağa, Şıh mezaliminden kurtarmaya çalıştıkça, onlar bu Ağaların, Şıhların kışkırtmalarıyla devlete baş kaldırdılar. Cahildiler ve kolay kanıyorlardı. Tarihimizde 29 Kürt isyanı yaşamışık. Sonuçları tabii ki çok acı. Hepsinin sonunda istenmeyen yaptırımlara maruz kalmışlar. Bu yaptırımlar eleştirilebilir elbet fakat şu soruyu da kendilerine sormaları gerekmez mi?

Acaba niçin başka bir etnik gruba benzer yaptırımlar uygulanmamış? Örneğin Lâzlarla niçin uğraşmamış bu devlet?

Bunun sebebi bu devletin sadece ve sadece Kürt düşmanı olması olabilir mi? Mümkün mü böyle bir şey?

Aramızda varsa eğer sadece ve sadece Kürt düşmanı olanlar ; hepsine lânet olsun !

Kürtler PKK ve benzeri örgütlerin de kışkırtmalarıyla bu ülkeyi bölmeyi, parçalamayı, bu topraklar üzerinde ayrı devlet kurmayı amaç edinerek devleti ve Türk halkını kendilerine düşman etmişlerdir.

O coğrafyadan göç edip, yurdun her hangi bir bölgesine giden- istanbul, Ankara, İzmir vb.- hangi Kürt asıllı yurttaşımız gecekondu yaptığında, Kürt olduğu için tapusu verilmedi?

Hangi okul kimi, Kürt olduğu için dışladı? İş yerlerinde çalışmalıdar mı? Aynı apartmanlarda birlikte oturmadık mı? Kız alıp vermedik mi?

Milletvekili, bakan bile olmadılar mı?

Bu nasıl ayrımcılık, nasıl dışlama?

Buna rağmen siz tutturmuş ’ Biz özerklik ilân ediyoruz. Bu gün özerklik, yarın bağımsızlık ’ diyeceksiniz, askerimize, polisimize kurşun sıkacaksınız, iş yerlerimizi, otobüslerimizi yağmalayacaksınız; biz de size tepki gösterirsek ’Kürt düşmanı ’ olacağız!

Öyle yağma yok efendiler!

Ay yıldızlı bayrak altında, birlik içinde yaşamak isteyenlerinize lâfımız olamaz. Ülkeyi bölmek isteyenlerinize düşman olduğumuzu/ olacağımız söylemekten geri kalamayız.

Her kim ki, bu ülkenin bir karış toprağına göz dikmiş, bu amaçla askerimize, polisimize kurşun sıkmışsa düşmanımızdır!

Kim ki; bölücülere karşı tavrını koymuş, birlikten, beraberlikten, barış ve huzur içinde yaşamaktan yana karar vermişse dostumuzdur? Bunlar bu ülkeye sonradan yerleşen Rus, İngiliz, Alman vb. ler bile olabilir.

Bu ülkede kimse Kürtlere ya da başkalarına düşman falan değildir.

Ancak vatanını seven herkes, bölücü olan herkese düşmandır, düşman olmak zorundadır!

Fikret TEZAL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 218
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

İstanbul Pendik Lisesi mezunuyum. İTÜ.Makina Fakültesi, İÜ.Edebiyat fakültesi, MÜ. İktisat bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster