Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

23 Haziran '22

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
116
 

Laiklikten Beslenenler

KISACA YAZMAK İSTEDİM
 
Ömrünü çocuk yaştan itibaren İslâm'a hizmet etmeye adamış muhterem büyüğümüz  Mahmud Ustaosmanoğlu dünyadaki vaktini tamamlayıp ebedi âleme göçtü. 
Cenab-ı Allah'tan kendisine rahmet, sevenlerine başsağlığı dilerim. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.  "Şüphesiz biz Allah'a aidiz. Allah'tan geldik ve şüphesiz O'na döneceğiz" 
 
Ölüm haktır ve ölümden kimse yakasını kurtaramayacaktır. Yeryüzüne teşrif etmiş her insan makâmı ne olursa olsun, bir gün ebediyet yurduna geri dönecektir. Her canlı ölümü tadacaktır.
Dinin sahibi Allah'tır. İslam neferi bir beşerîn ölümü, Müslümanlar için elbet üzücüdür. Lakin bu topraklar daha nice âlimler yetiştirir. İslâm  dini dünya durdukça var olacaktır.
"Hiç şüphesiz  Allah nurunu tamamlayacaktır." (Saff Suresi, 61/8)  
 
Mahmud Efendi'nin (Ustaosmanoğlu) Hakk’ın rahmetine kavuştuğu andan itibaren görsel ve sosyal medya, yayınları esnasında duyurular yaptılar.
Kimi vefat bildiriminden sonra cenazenin, Cuma namazına müteakiben Fatih Camii’nden kalkacağı söyledi geçti. Kimi cemaat lideri oluşuna değindi. Hizmetlerini anlattı. Ne mutlu ardından iyi konuşuluyor olması. Yaptıkları iyilikler kendinedir, dünyadan kendi heybesini doldurup göçmüştür, örnek almak gerekir. 
 
Sosyal medyaya dalmadım, yorumlar arasında yorulmak istemedim.  Fakat televizyon kanallarında gezinirken, birinde şu cümle dikkatimi çekti.
 
"İsmailağa Cemaati'nden Ustaosmanoğlu’nun cenazesiyle ilgili açıklama yapılmış,  hanımların katılmamalarını rica edilmiş. Bakın görüyorsunuz, bunlar laiklikten bu kadar uzaklar." 
 
Bu haberi duyuran kişi, (kendisi ulusal medyanın köşe yazarlarından ve laiklik kanalından bolca nasiplenenlerden,) aynı şekil bir ekrandan yorum yaparken rastladım kendisine, 
özellikle dinlemem. Çocuk ve büyüklere roman yazarlığı da varmış. Aferin, yeteneğini sergilesin tabii. Amma velakin diliyle dimağları bulandırmasın.
 
 
Ünlü Gazeteci Bey, kara kaşınız, kara saçınız hürmetine söyleyiniz, acaba siz laikliğe ne kadar layıksınız? Siz laikliği beslenme aracı olarak kullanıyor olmayasınız. Tayınınız kesilse karşıya geçmeniz tereddütsüz olur. Madem laikliğe hizmet etmektesiniz, çok paralar istemeseniz. Kaleminizi ve kelamınızı laiklik sevdanıza adasanız, o kadar da değil misiniz yoksa? 
 
Devran dönse, siz çarkın başında olsanız suyun ne kadarını kendinizden yana boşaltırdınız çok merak ediyorum. Vatan millet adına yapılan işlerde kışkırtma, ayartma olmaz. Allah rızası gözetmek gerekir.
 
Laiklik, devlet yönetiminde dinin olmaması ve devletin din veya dinsizlik karşısında tarafsız bulunması durumudur. Bu durumu şahıslarla ilişkilendirmeyin. 
İnsarıları bu laik, bu değil olarak ayrıştırmaya  çalışmayın. Kendi görüşünüz ve duruşunuz bizi ilgilendirmez ama söyledikleriniz yapıcılıktan çok uzak bilesiniz.
 
Ben konuşmanızdan insanların kafasına kurt düşürmek  istediğinizi açıkça anladım. Siz yapıcı ve tarafsız bir gazeteci olmuş olsaydınız. 
Hanımların cenazeye katılmamalarını memnunlukla karşılardınız.
Zira Ustaosmanoğlu’na hürmeten cenazesine ülkemizin dört bir yanından ve yurt dışından, diğer Müslüman ülkelerden pek çok katılım gerçekleşecektir. 
Dolayısıyla onca kalabalığın arasında hanımların mağduriyet yaşamaması, eziyet görmemesi  için hassasiyet gösterilmiştir. Alınan kararı takdir etmek gerekir. 
 
Ben şahsıma çok sevindim cematin böyle bir karar alıp açıklamasına, hangimiz yansız gazeteciyiz acaba? Sizin şansınız büyük illerde olmanız, bizimse Anadolu'dan kopamamamız.
Hayırlısı böyleymiş, takdir Allah'ındır şüphesiz.
 
Ben bu cemaatin açıklamasını neden çok takdir ettim onu da söyleyeyim. Hanımlara hâkiki değeri vermiş olmalarından dolayı... Güneş altında güller soldurulmamalı değil mi?
 
İnsanları şucu- bucu diye ayırmayalım lütfen, her birimiz bu devranda dünya yolculuğuna katılmışız, yarın bir gün göçüp gideceğiz.
Ahiret yurdunda kim kimdir bunu yakınen göreceğiz. Belki bizim kötü bildiğimiz birinin çok iyi olduğunu görüp kendimizden utanacağız. Aciz bir beşer olduğumuzu unutmamamız duasıyla...
 
Ayfer AYTAÇ
ayferaytac.com
ETEM SEVİK, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rahmetli olan beyefendinin dünya görüşüne göre kız çocukları okutulmamalı ve kadınlar çalışmamalıymış ben olsam böyle bir zatın değil cenazesine katılmak hayattayken yanından bile geçmezdim.. Ama gel gör ki böyle zatlara sanki islam otoritesi gibi meyleden kadın ve erkeler var bu çelişkiyi kendileri bile çözmüş değiller bence.. Ben mesela ikibin sene önce devrin en önde gelen tüccarı hz. Hatice ile evlilik yspan peygamberimizden başka hiç bir otorite tanımam . bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen peygamberimiz bu konuda kadın ve erkek ayrımı yapmamış mesela. Ne yazık ki peygamberimizin ahirete göç etmesinden sonra herkes kendi dünya görüşünü din diye dayatmış böyle olması da normal toplumları bir arada tutmak yönetmek açısından daha kolaydır ve din yüzyıllarca bu konuda en önemli unsur olmuşturhıristiysn dünyası mesela bu sorunu ortaçağda çözmüş darısı bir türlü ortaçağından çıkamayan islam coğrafyasının başına .. selamlar

Meltem Şahin 
 30.06.2022 10:31
Cevap :
Merhaba Meltem Hanım öncelikle size teşekkür ederim güzel fikirleriniz ve yorumunuz için. Ben neyim, kimim, niçin bu dünyaya geldim? Geldim de ne yapacağım, yani hayatımın amacı nedir? Çoğu insan bu soruların cevabını kendisi bulamadığından birilerine bağlanıyor. Kimisi de okuma ve anlama, anladığını yaşama kabiliyeti olmadığından başkasının anlattıklarına inanmak kolayına geliyor. Oysa ki hepimiz bu dünyaya bir görevle geldik. Allah'ın Kur'an da gösterdiği yolda, peygamberimizi örnek alarak yürümek bizi beraberce güzelliklere götürecektir. Yüce Yaradan'ımız "Ben size şah damarınızdan daha yakınım" buyurmuş. Bu demektir ki, yaptığın yapacağın her şeyi biliyorum. Bunu idrak etme, hissetme şuuru bizim kalbimizi ve beynimizi temiz yapar. Sadece Yüce Allah'ın buyurduğu şekilde, peygamberimizi (s.a.v) örnek alarak yaşamaya gayret edersek, aracılara bağlanmaya gerek kalmaz. Bir şey daha...(devamında) Ayfer AYTAÇ   01.07.2022 8:32
 

Onca kalabalığın içinde kadınlar neden eziyet görsün ? kadınlard- da kendilerine ayrılan bir köşede toplanıp hocalarının definini izleyip dualarını edebilirler.. ayrıca harama el uzatacak göz süzecek bir kitle de değillerdir herhalde..güneş altında güller soldurukmamalı cümlelerini hayretle okudum... ortadoğulu kadınları bilmem ama bizim savaşlarda yurdunu erkekleriyle birlikte omuz omuza savaşarak kurtaran kahraman Anadolu kadınlarımızı o kadar da azımsamayın derim.. dini bir liderin şahsi görüşü olarak cenazesine kadınların katılmasını istememesi ve nedeni anlaşılabilir bunu eleştirenler kadar savunnaların da saçma görüşlerini dile getirmeleri ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilebilmeli bence.. laiklik dediğiniz gibi devletin her dinden kişiye ya da dinsize eşit mesafede durmasıdır..ülkemiz için bir ütopya ama belli olmaz belki bir gün gerçek anlamda kurulur..

Meltem Şahin 
 24.06.2022 16:08
Cevap :
Merhaba Meltem Hanım, güller güneş altında soldurulmamalı derken hanımların güller kadar güzel olduğundan yıpratılmaması gerektiğini vurgulamıştım. Öncelikle bunu belirtmek istedim. Ben şahsen o kadar kalabalığa çağrılsam da gitmem, izdihamda ne diye eziyet çekeyim. Dua etmek isteyen evinden de edebilir. Bu benim şahsi görüşüm, erkeklerle her ortamda bulunacağız diye bir kural yok. Vatan savunması için gerekirse en önde bile oluruz, erkeklerle birlikte omuz omuza çarpışırız tabi ki, vatan sevdamız başka; lakin günlük yaşantımızda onlar nerde biz orda olalım, onlar ne yapıyorsa bizde yapalım olmamalı diye yorumlamaktayım. Dediğim gibi bu benim şahsi görüşüm. Bunun ne dinimizle, nede laiklikle bir ilgisi bulunmamaktadır. İslam dinine göre, kadın-erkek bütün fertler eşit yaratılmıştır. Ayırımcılığı insanlar yapmaktadır. Ben bunun menfaatlere göre olmamasını isteyenlerdenim. Birileri kendi çıkarları için ne kadınları, ne de erkekleri kışkırtmasınlar demekteyim. Sevgilerimle. Ayfer AYTAÇ   28.06.2022 10:12
 

Sevgili Ayfer hanım bir çok bilgiyi barındıran yazınızla bilgilendim teşekkürler tebrikler.Selamlar sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.06.2022 19:22
Cevap :
Sevgili Nahide öğretmenim çok teşekkür ediyorum. Mutluluk dolu güzel günler diliyorum Sevgilerimle, çok öpüyorum. Cumanız mübarek olsun. Ayfer AYTAÇ  24.06.2022 12:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 622
Toplam yorum
: 323
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 185
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster