Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
14408
 

Levent Astsubay'ın eşi...

Levent Astsubay'ın eşi...
 

Allah’ın dağına göreve giderler. Yol yok, iz yok; kuş uçmaz, kervan geçmez. Allah’ın dağında, taşında Vatanı korumak için, eksi kırk derecede nöbet gezerler. İstanbul’da, İzmir’de, Denizli’de, Erzurum’da lojmanı olmaz Astsubayların. Allah’ın dağına giderler, orada da lojmanları olmaz. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana kaç tane general görev yaptı bu Orduda? Kaç tane kurmay subay? Bir kişi çıkıp şunu akıl etmez mi? Gelen personelim şu kadar, giden personelim bu kadar; demek ki bana şu kadar lojman lazım.

Hayır ! olmaz. Eğer bütün personelin lojmanı olursa işin keyfi de kalmaz. Aynı orduevini paylaşamayan insanlar. Aynı plajı, kampı paylaşamayan insanlar. Generalleri subaylardan, subayları astsubay’lardan astsubayları uzman çavuşlardan aynı orduevinde ayrıştıranlardan; büyük güç, süper güç de olmuyor. Kafkaslar, Balkanlar, Türk cumhuriyetleri bakıyor da bakıyor gelen var mı diye?

Cüneyt Özdemir’in Irak savaşında çektiği görüntüleri izlemiştim. Amerikan ordusu savaşın ilk günlerinde. her yer toz, fırtına. Akşam yemeğinde yüzbaşılar sıraya girmiş, erlerin arkasında bekliyor. Şaka değil, gerçek. Ben ise üniversite mezunu bir kısa dönem olarak yaptım askerliğimi. Ve orada kimin kime ne yaptığını iyi bilirim.

Levent Astsubay’a devlet ev vermemiş. Gitmiş kirada oturmuş. Evini şerefsizler, vatan düşmanları basmış. Çocuklarının, karısının önünde şehit düşmüş Levent Astsubay. Ama devlet şehit saymamış. Tazminatı geri istemiş. Maaşını keseceğiz demiş.

O Levent Astsubay’ın eşi hiç boğazda yemek yemedi. Hiç beş yıldızlı otelde kalmadı. Çocukları koleje gidemedi. Bir cafede oturup bir maaşa bir yemek yemediler. Vatanı satıp karşılığını cebe indirmediler. Kim gidecek oralara demediler. Araya torpil koyup, rapor almadılar. Milletin paralarını İsviçre’ye kaçırmadılar. Bize mi kaldı dağı taşı korumak demediler? Şimdi onlar öldüler, sevdiklerinden kalanlar yaşıyor mu sizce?

Ey! Devletlum. Bu futbol maçı mı ki? Sen hakem misin ki? Ayağını kaybetmiş, gözünü kaybetmiş hele hele hayatını senin uğrunda kaybetmiş insanların ölümünü adamdan saymazsın. Neden sana hizmet edenin hizmeti cezasız kalmaz? Neden seni seveni sevmezsin?

Levent Astsubay şimdi üzerinden şerefsiz mermileri çıkaracak. Üstünü başını düzeltecek. Ardından hoş geldin diyecekler. Ardını bir dönecek. On binlerce maaşsız, tazminatsız Türk şehidi. Sen de mi diyecekler? Evet , diyecek. Çocuklarına istediklerini alırken on kere düşünecek eşi. Cüzdandaki paraya bakıp bakıp iç geçirecek.

Vatan senin sayende vatan Levent’im. Ve senin güzel eşin, çocukların sayesinde vatan. Oysa her yer Vatan mı dünyada? Bizimkisi Vatan. İçindeki şerefsizine, satılmışına, adisine rağmen bizim bu vatan. Vatan sağ olsun. Elimizden ne gelir. Mekanın Cennet’in en güzel yerinde olsun.

Utku Baran bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu vahim durum daha güzel anlatılamazdı sanırım. Ellerine sağlık. Umarım mesaj gitmesi gereken yere gider.

Utku Baran 
 19.08.2008 18:04
 

Sayın abim.Yazınızı farklı farklı yerlerden yorumlamalarla saptıranlarda olmuş.Okurken belki sıkıldığınızda olmuş.Fazla da birşey yazmak gelemiyor ki elden!Sen yine bu kadarını görmüşsün.Tüm bu yazınızda yer alan "ana iç başlık" da dahil olmak üzere tüm "iç başlık" lar için cevap verebilecek bir babayiğitde gelememiş şimdiye dek!Gelseydi bugün bu durumda olur muydu ordu, devlet! (Ordumu eleştirecek denli şerefsiz değilim elbet! Ama gördüm! Gördük!!!) Sesimiz çıksın.Birgün geride kalıpda binlerce YTL emekli maaşı alan büyüklerimedir lafım!Belki evet bugün sefa sizindir.Levent Assubayın eşinin değil!Ailesinin değil!Onun gibi onbinlercesininde değil!Siz birilerini örnek almaya devam edin.Sayın Serhatt gibi ingilizce açıklamalar yaparak bizi aydınlatın(!)Yapın bunu!"Ama bunca şeye de şehit bile olunmaz be kardeşim" diyesi geliyor insanın.Yazınız harikulade iç'ten!Ancak duygular bu kadar keskin ifade edilebilirdi...!Saygı ve sevgilerimle... Kardeşiniz...

SSS 
 17.06.2008 2:16
Cevap :
İçten katkınıza ve desteğinize teşekkür ederim. Ben de sevgi ve selamlarımı iletiyorum. Dilerim ki gittikçe iyiye gider herşey. Dilerim.....syg.  24.06.2008 0:40
 

''Cennette bu gün gülleri açmış görürüzde Hala o kızıl hatıra gitmez gözümüzde'' Yahya Kemal BEYATLI.... Hiçbir şey beklemeden sevdiler ve öldüler. Tekrar gelseler dünyaya, yine severler ve yine ölürler. Bu ne kutlu bir ölümdür. Yaraları hala tazedir ve hala güzel kokar... Varlık nedenimiz olan tüm şehitlerimiz umarız ki bizlere haklarını helal ederler... Önlerinde saygıyla eğildim...

***BİRGÜL*** 
 03.04.2008 17:58
Cevap :
Sağolun Birgül hanım. Siz de hoşgeldiniz aramıza.....selamlar...  05.04.2008 16:38
 

Çok üzüldüm, haksızlık her yerde !

Şair-Yazar: Ahmet Ünal ÇAM 
 20.03.2008 10:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1255
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster