Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '18

 
Kategori
Teknoloji
 

Lightning Network Gelince Litecoin'e Ne Olacak?

Lightning Network Gelince Litecoin'e Ne Olacak?
 

Bu soru aslında çok güzel bir sorudur fakat Lightning Network'ün ne gibi sonuçlar doğuracağını açıklamadan önce Bitcoin ve Litecoin'in nasıl işlediğini anladığımız gibi Lightning Network'ün de nasıl işlediğini anlamak durumundayız.
 
Lightning Network Nedir? 
Öncelikle Lightning Network teknolojisi, Bitcoin'e özgü bir teknoloji değildir. Litecoin, bu teknolojiyi kullanan ilk kripto para birimidir. 
 
Lightning Network teknolojisi ticari işlemlerin ve hatta mikro ticari işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji, bünyesinde akıllı sözleşmeleri de barındırmaktadır. Bu nedenle Lightning Network'ün Bitcoin platformuna da geleceğini söyleyebiliriz. 
 
Lightning Network teknolojisi hayata geçtiği anda işlem ücretleri ve işlem süreleri büyük oranda düşecektir. Bu teknoloji sayesinde Bitcoin ile yapılan işlemler anlık hale gelecektir. Ben bu yazıyı yazarken Bitcoin platformunda bir işlem ortalama 78 dakikada yapılıyor.  
 
Peki Bu Durum Litecoin'i Nasıl Etkileyecek? 
Litecoin, Atomic Swaps da olduğu gibi Lightning Network teknolojisini hayata geçiren ilk kripto para birimi idi. Fakat Atomic Swaps'ın farkı Litecoin ve diğer kripto para birimleri arasındaki alışverişi hızlıca sağlamasıdır. 
 
Lightning Network, Litecoin ve diğer kripto para birimlerinde fiyat artışına sebep olabilir. Öncelikle Atomic Swaps teknolojisi sayesinde Bitcoin'in geçerli olduğu her yerde Litecoin'inin de kullanabileceğini söylemeliyiz. 
 
Bildiğimiz anlamda para birimlerinin Atomic Swaps teknolojisine sahip olduğunu bir düşünün. New York'a gittiğinizde dolara çevirmeden doğrudan harcama şansınız olacaktı. Şimdi varsayalım ki elinizdeki Litecoinler ile Bitcoin'i ödeme aracı olarak kabul eden bir kafeye gittiniz. Atomic Swaps sayesinde Litecoin'i Bitcoin'e çevirerek ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. 
 
Lightning Network teknolojisi Bitcoin'in bir kripto para birimi olarak sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmasını sağlayacak. Şu an Subway ve Microsoft gibi birçok firmanın Bitcoin ile ödeme aldığını duymuşsunuzdur. Lightning Network sayesinde Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul eden kuruluşların sayısı hızla artış gösterecektir.  
 
Lightning Network, Bitcoin'in dünya çapında kabul edilmesini sağlayacak bir teknolojidir. Bu durum yine Litecoin'in insanlar tarafından daha çok benimsenmesini sonucunu getirerek Litecoin talebinde ve dolayısıyla Litecoin fiyatlarında önemli bir artışı doğuracak.
 
 
Toplam blog
: 7
: 328
Kayıt tarihi
: 03.04.18
 
 

Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesini 2009 yılında bitirdikten sonra Van Ferit Melen Havalimanında ..