Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '14

 
Kategori
Özel Lezzet Durakları
 

Marmaris'te lezzetli bir Nusr-Et esintisi

Marmaris'te lezzetli bir Nusr-Et esintisi
 

Instragram hesabımın yakın takipçileri, paylaştığım birbirinden tatlı resimler sayesinde geçen hafta sonuna kadar güneyde tatilde olduğumu biliyorlar. Çoğunda "ben" varım. Nasıl tatlı olmasın? Hihihi. A ama! Azcıcık da kendimi şımartayım, bunu da bana çok görmeyin yani:) Bu 8 günlük tatilcik, benim sizleri üzmemek adına burada hiç bahsetmediğim, bazı sağlık problemlerim sebebiyle bu yaz çıkabildiğimiz ilk ve son tatil oldu çünkü... Güneş ve havuz da yasak olunca, genelde gezip, yeni yerler ve yeni tadlar tanıma, arada da bol bol dinlenip, iyi kitaplar okumayla geçirdiğimiz mutlu bir anı oldu bizim için... Bol bol da resim çektim, güzel güzel anlatıp, size de bu soğuk günlerde, yazdan sıcak esintiler yaşatacağımdan, hiç ama hiiiç şüpheniz olmasın:)

Bugünkü yazımın bundan sonrası bol bol davetkar yemek resimleri içermektedir. Demedi demeyin!:) Nusr-Et'in methini daha önce gidenleriniz ya da kırmızı ete özel ilgisi olanlar, illa ki duymuştur... Marmaris'te deneyimlediğim yeni mekanlar arasında, öyle bir steak restaurantı vardı ki... Nusr-Et kalitesini ve lezzetini Marmaris'e getirmiş! Anlatmaya başlama önceliğini, tadı hala damağımda kalmışken, bu mekana vermek de şart oldu doğal olarak:)

 


Bahsettiğim Steak&Bar isimli bu restaurant, Doğuş Grubu'nun Marmaris'deki yatırımlarından biri olan D-resort Grand Azur'un teras katında yer alıyor. Bakııın! İşte tam orada, en üstte, gördünüz mü? :)

 


Teras dediysem, gece manzarasını hayal edin artık. Ay, Mehtap, Deniz, Havuz ve karşı kıyının ışıltıları...


Gündüz ise masmavi bir deniz, yemyeşil ağaçlar ve sıra sıra dağlar karşınızda... Gündüzü ayrı, gecesi ayrı şahane desem, resimleri de görünce, abartmadığıma inandınız artık sanırım:)


Durun! Üstü açık kısmından da bir bölümünün resmini göstereyim... Heh işte! Bu bölümdeki bu ahşap Long Table'a, duvardaki tablolara ve ortamın aydınlatmasına bayıldım.

 


Mekan 120 kişilik ve her gün açık. Yazın 5 gün, kışın ise her gün canlı müzik var. Enstrümental piyano solo veya akustik romantik yerli yabancı müzikler... Yani bu piyano süs değil :))


Mutfak şefleri ve servis elemanları Nusr-Et'de aldıkları eğitim sürecinden sonra burada görev almaya başlamışlar. Dolayısıyla hepsi işinin ehli...

"Dry-Aged" yani dinlendirilmiş et servisini, Marmaris'te esas prosedürüne uygun şekilde sunan tek restaurant burasıymış. Tüm etlerini İstanbul'da Yalçınlar'dan temin ediyorlarmış.


Etleri, sıfır derecede özel "dry-aging" dolaplarında 21-28 gün arası özenle dinlendirip, başka hiç bir marinasyon ya da katkı maddesi kullanmadan, özel yapım piramit döküm ızgaralarında, meşe kömürü ateşinde pişiriyorlar ve üzerine sadece deniz tuzu ekerek, lav taşı üzerinde servis ediyorlar.

"Peki neler denediniz?" derseniz, tavsiye ettiklerimden size de kısaca bahsedeyim madem. Eğer seviyorsanız, başlangıçlardan bu Füme Antrikotu seçebilirsiniz.


İlla pişmiş bir şey arzu ederseniz, Sucuk da olabilir. Ama açıkcası bu sucuktan ziyade, bu tarz mekanlarda ben, daha büyük dilimler halinde hazırlanan, antep fıstıklı sucuklardan servis edilmesini daha çok seviyorum. Zaten onlar da en kısa zamanda öyle yapacaklarmış ki, bence daha özellikli olduğu için, harika bir fikir:)

 


Canınız Salata istediyse, siz de bizim gibi, Hellim peynirli böyle bir Salata alabilirsiniz. Arzu edenlere, Peynirli Salata veya Çoban Salata ve çeşit çeşit Ceasar Salatalar da yapılıyor.


Genel konseptleri kırmızı et olmakla birlikte, talep edildiğinde piliç veya deniz balığı servisleri de varmış. Topluluk içinde, et sevmeyenleri de düşünmüş olmaları gayet güzel...

Ana yemeklerden, eşim Fileminyon'u seçti ve derece olarak "orta-iyi" pişirilmesini istedi. Aynen arzu ettiği kıvamda getirildi. Bu tarz mekanlarda illa bir "az pişmiş daha iyi olur" ısrarı vardır, bilenler bilir. Bu polemiğe hiç girmediler ve aynen müşterinin arzu ettiği kıvamda ve eti kurutmadan getirmeyi başardılar.


Ben ise her zaman en memnun kaldığım, en yumuşak kırmızı et çeşidi olan Lokum'u seçtim menüden. Leziz ve bereketli bir porsiyon geldi. Tabi ki, tek başıma bitiremedim, o derece bol! :)


Ana yemeklerin tamamı, garnitür ve soslar eşliğinde servis ediliyor. Seçenek olarak Mantar, Konyak, Tane Karabiber ve Dijon Hardallı soslar mevcut. Ben Bernaise sosu çok beğendim.

Garnitürler ise göz doldurucu... Izgara Portobello Mantar, Ev yapımı Patates Tava, Soğan halkası, Sote taze Ispanak her ana yemeğin beraberinde geliyor. Dolayısıyla buradan doymadan çıkmak mümkün değil. Bu yüzden eğer istemezseniz, ekmek getirmiyorlar, çünkü baştan ekmekle karnınızı doyurmanız bu kadar güzel lezzet varken, kendinize haksızlık olur diye düşünülüyor:)


Tatlılara gelince sıra, anladığım kadarıyla en çok havuç dilimli baklavaları konusunda iddialılar... Bizim masamızla ilgilenen servis elemanı, iznimizi isteyip, baklavanın arasına Antep Fıstığı ile ürettikleri kaymaklı kesme dondurmadan özenle yerleştirip, tekrar kapattı. Bu baklava en çok övgü aldıkları tatlılar arasına boşuna girmemiş anlaşılan:)

 


Üşengeç Şef'im, "Bu kadar anlattın, biz de gaza geldik ve neredeyse Dalaman'a doğru uçağa binmek üzereyiz. Peki fiyatlar nasıl?" derseniz, fikir edinmeniz için size menünün de resmini çektim.


O bölgede olduğumuzda, yine "gidilecekler listem"e eklediğim için, Stak&Bar'ın bir kartvizitini de almayı ihmal etmedim. Eh daha ne yapayım? :)


www.usengecsef.com
www.facebook.com/usengecsef
www.twitter.com/usengecsef
www.instagram.com/usengecsef 

 
Toplam blog
: 230
: 5958
Kayıt tarihi
: 03.04.13
 
 

Öncelikle "Üşengeç Şef"e olan ilginiz için sizlere teşekkür ederim. "Şef" denilince aklınıza heme..