Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '13

 
Kategori
TV Programları
 

Medcezir taklitçi değil, içimizden biri olmalı

Medcezir taklitçi değil, içimizden biri olmalı
 

Star TV. in bomba dizisi Medcezir’ in başlamasına sayılı günler kaldı. Nasip olursa 13 Eylül Cuma akşamı saat:20.00 de ilk bölümünü izleyeceğiz. Hakikaten verilen üç tanıtım da harika. Bir kusur bulamıyorum, her şeyi ile jeneriği, çekimleri, kurgusu, müziği her şey çok güzel olmuş. Elinize sağlık Ay Yapım, Ali Bilgin ve ekibi diyorum.

İlk bölümü henüz izlemedik. Erken ama ben peşinen yapıcı eleştiride bulunmak istiyorum. O.C. in Türkiye uyarlaması olacak. Ama ne olursunuz, her şeyi ile orijinalinin bire bir taklidini (kopyasını) yapmaya çalışmayalım. Konusuna sadık kalabilirsiniz.  Ama gerek karakterlerin giyimi, tipi, konuşmaları birebir aynı olmak zorunda değil.

 Twitter da bazı kişilerden ve fanlardan twitler okuyorum. Ryan saçları sarı, Yaman (Çağatay Ulusoy) ki siyah. Sarı olmalı. Marisa’ ın sarı ise, Mira (Serenay Sarıkaya) da mı sarı olmalı gibi. Bence fark etmez. Sarı siyah, renk şekil önemli değil. Önemli olan karakterlerin uyumu ve konunun akıcılığı.

Sayın Senaristlerimiz Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu’ un senaryo üzerinde çok titiz çalıştıklarını biliyorum.  Konu, yaşantı, hayat tarzı bizim Türk örf ve adetlerine uygun olsun. Bu dizi bizden biri, yaşanan hayat İstanbul’ un zengin semti de olsa, olaylar yaşanılabilir olmalı. Tüh be, bu bizde olur mu, demesin izleyici. Bu çok önemli, altını çiziyorum.

Lafın özü, yaşanan hayat, kişilerin karakterlerinde, izleyici ile bütünleşmeli, bizlerden birileri olmalı.

Müziklerinden kuşkum yok. Toygar Işıklı Jenerik müziğini kanaviçe gibi işliyor, güzelleştikçe güzelleşiyor. Şayet bölüm ara müziklerinde Türk Topluluk ve sanatçılarımızın özgün, karakteristik Türk ezgileri koyarlarsa, seyrinin yanında dinlemesi de doyum olmaz.

Şimdi dizimizdeki karakterleri kısaca tanıyalım.

Yaman Koper (Çağatay Ulusoy); İstanbul’ un kenar mahallesinde, sorunlu bir ailede büyümüş, zeki ve yakışıklı bir genç. Çocukluğundaki kötü anılar, yeni hayatında gel-gitler ile hatırlayıp kabusu olacak. Avukat Selim Serez onda kendi geçliğini gördüğü için koruması altına almıştır. Komşu kızı Mira hayatına girer, mantığı ile aşkı arasında gelir-gider. Zamanla aşkı galip gelir. İnanılmaz bir aşk yaşarlar.

Mira Beylice (Serenay Sarıkaya); Faruk ve Sude çiftinin büyük kızı. Güzel, alımlı sosyetenin, en gözde kızlarından biri. Orkun Civanoğlu ile flört ederken, Yaman hayatına giriyor. Aralarında çılgın bir aşk başlar.

Selim Serez (Barış Falay) ; Yoksul bir aileden gelen başarılı bir avukat. Karısı Ender ile üniversite yıllarında evlenmiş, bu evliği kabullenmeyen Asım Şekip Kaya, torunu Mert doğumu bu evliliği kabullenmiştir.

Ender Serez (Mine Tugay); Ünlü işadamı Asım Şekip Kaya’nın kızı ve başarılı bir mimar. Avukat Selim’ in karısı.

Mert Serez (Taner Ölmez); Ailenin tek oğlu, çocuk ruhlu, çekingen bir tip. Yaman’ ın aileye gelmesiyle kendine bir ağabey bulur. Yaman’dan çok şey öğrenecek. En önemlisi çocukluğundan beri aşık olduğu Eylül ile yakınlaşacaktır.

Sude Beylice (Şebnem Dönmez); Mira’ ın annesi, çok güzel, bakımlı yoksulluktan gelmiş. Zengin bir adam olan Faruk’la evlenmiş.  Paraya ve gücü seven, genç erkeklerce beğenilen bir tip. Kızının Yaman ile arkadaşlığını istemez.

Faruk Beylice (Murat Aygen); Mira’ ın babası, Sude’ in kocası, yatırım danışmanı. Parayı seviyor. Üniversite yıllarında Ender ile evlilik hayalleri kurarken, Ender’ in Av. Selim ile evlenmesi onu yıkmıştır. Yıllarca Sude ile komşu olmakla avunmuştur.

Hazar Ergüçlü (Eylül Buluter); Mira’ ın en yakın arkadaşı, hayat dolu renkli bir kız. Plastik cerrah Bülent Buluter’ in kızı. Annesini küçük yaşta kaybetmiş, üvey anne elinde büyümüş. Deli gibi sevilmek istiyor, Mert’ in çocukluk aşkı olduğundan habersiz. Ama Yaman’ ın Mert’ i cesaretlendirmesi ile Eylül ile gerçek sevgili olurlar.

Asım Şekip Kaya (Can Gürzap); 60 yaşlarında tanınmış işadamı. Güzel kadınlara düşkünlüğü ile tanınır. Avukat Selim Sezer’ in kayınpederi, Mira’ ın dedesi. Yaman’ ı ailesinde büyük tehlike olarak görmektedir.

Karakterlerimiz böyle, her biri işinin erbabı ve deneyimli.

Ay Yapım’ın bomba dizisi “Medcezir” in ilk bölümünü 13 Eylül Cuma akşamı Star TV. de izleyeceğiz. “O gün, sakin hayatımıza bir bomba düşecek. Ve o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü “Medcezir”  izleyicinin tutkulu dizisi olacak. Medcezir’ in o gece diğer kanallarda, Karagül, Huzur Sokağı ve Kayıp gibi güçlü rakipleri olacak. Beni favorim “Medcezir”.

Hadi, Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya, sizlerden üstün bir performans ve uyum bekliyor sevenleriniz, fanlarınız ve tüm izleyiciler.

Buradan Ay Yapım ekibine, bütün oyuncu kadrosuna, üstün başarılar diliyorum.

Durgun sularda, Med Cezir de olsa, Pupa yelken denizlere…

Keyifli seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/Cansever

 

 
Toplam blog
: 2032
: 2969
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..