Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
529
 

Milliyet Blog'da yazar(n) olmak, neden yazarsın, neden yazarım?

Milliyet Blog'da yazar(n) olmak, neden yazarsın, neden yazarım?
 

Okumak kişinin edindiği en güzel alışkanlıktır, boş zamanlarıı değerlendirme değil, bir yaşam biçimidir. Dolmak, doldurmaktır bilgi hazinesini, yazmaksa sağalımdır, rahatlamak, boşalmaktır. Kişinin ne tarz şeyler (psikolojik araştırmalar, romanlar, araştırma yazıları, tarih kitapları vs.vs.) okuyacağına karar verme, yönlendirme lüksüne sahip olmadığımız gibi ne yazacağına da karar verme, dikte ettirme çabası bana göre saçmalık. Kendi duygu ve düşüncelerini kendi zevkine göre harmanlayıp yazma tercihi yazarı(r)ndır. İster noktalama işaretlerini yerinde kullanır, ister kullanmaz, ister saçma sapan yazar ister oturaklı, ister belli kalıplara uyar isterse uymaz. Onu baskı altına almak, yönlendirmeye çalışmak okuyucu için bir lükstür bence. Ancak Milliyet Blog gibi bir blog sitesinde yazmak vitrine çıkmak, sergilenmek gibidir bana göre, zira yazdığınız yazılara (şayet engellemezsek) okuyucunun yorum yapma hakkı vardır, fakat bu hakkı nasıl kullandığımızdır önemli olan. Kişinin yazdığı yazının içeriğiyle ilgili karşı duruşumuz olabilir, yazarın fikrine katılırız ya da katılmayabilriz.. Yorumlarken ancak bu bağlamda yorum yapma hakkımız vardır. Yazım şekli, yazım tarzı eleştiri konusu olamaz bence. Hele de yapılan yorumlarda hakarete varacak ifadeler kullanmak, alay etmek, küçük düşürmek hiçkimsenin haddine değildir. Öyle yorumlar görüyorum ki zaman zaman, gözlerim faltaşı gibi açılıyor, "e pes artık" demeden geçemiyorum. Kişiyi sevmek sevmemek, yazara gıcık olmak, birbirinden gıcık kapmakla blog yazarları olarak okuyucuya ne verebiliriz. Düşünelim ki sadece bizler değiliz  okuyucu, belki de Milliyet Blog'un düzenli okuyucuları vardır, kişisel çatışmalarla onlara neler aktarabileceğimiz kocaman bir soru işaretidir. Ben fikrim olmayan birçok konuda bazı yazar arkadaşlarımı okumayı seviyorum mesela, görüş almak o konuda aydınlanmak üzere. Okuyucuyu yıldırmamak, bıktırmamak gerektiğini düşünüyorum, gerektiğinde bir konuda aydınlatmak, gerektiğinde duygulandırmak, düşündürmek, gülümsetebilmek olmalı yazarın amacı.

***

Milliyet Blogda kişiler, kişilikler  değil de kalemler çarpışmalı, yazarlar değil, yazılar bulmalı birilerini.

***

Boş vaktiniz olduğunda neler yaparsınız?

Bazen dinlenmeye zaman ayırırsınız, bazen oturursunuz miskin miskin ki o da bir keyiftir, bazen dolaşırsınız dağ bayır, cadde sokak, televizyon seyredersiniz, zaman zaman internet keyfi yaparsınız, bazen okur bazen de yazarsınız.

Ya da ben yaparım bütün bunları. O an kitap okumak değilse yaptığım, başka birşeyler okumak istediğim için takılıyorum internete ve  Milliyet Blog'a. Zira burada da pek çok kişinin penceresinden pek çok olaya bakma şansım oluyor, farklı konularla, farklı düşünlerle izliyorum olan biteni, kısacası keyif alıyorum blog okumaktan. Ve hemen hemen her okuduğum bloğa yorum yapmaya çalışıyorum elim erdiğince. Çünkü her ne kadar yorum almak ya da almamak pek önemli değil dense de, bence yorum almak bir blog yazanı için önemlidir. Yaptığı bilgi alışverişinin veren kısmı olan yazan, yazısına aldığı yorumlarla, okuyucusuyla tanışmakta, buluşmaktadır. Beni farketmiş ya da farketmemiş, yazılarıma yorum yapma lütfunda bulunmuş ya da bulunmamış diye düşünmeden, okuduğum ve beğendiğim, kendimce yoruma değer verdiğim her yazıya yorum yapıyorum... Böylelikle yazıyı yazanın emeğine saygı gösterdiğimi düşünüyorum.
 

***
Yazar(n) olmanın sorumluluk ve bilinciyle, doğru bildiğimizi, düşüncemizi, duygularımızı aktarmaya çalışmak burada olmanın hedefi olmalı diye düşünüyorum. Hoşgörü ve saygı sınırlarını zorlamadan yorumlaşmak da işin güzel tarafı. Az ya da çok bir bilgi birikimiyle, istek birleşimi olan blog yazıları, bana göre ürün paylaşımıdır, sağalımdır, aktarımdır. Bu yolculukta tercih yazan kişinindir. İçinden geçirdiklerini, hissettiklerini, duygularını, düşüncelerini, fikirlerini paylaşmak değil midir bir blog sitesinde yazmak.

 Başka bir amacı var da ben mi bilmiyorum.

 Sevgilerimle...

 


 

Hanife ÇITA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla can arkadaşım senin o dediklerinin hiçbirini yapmıyorum.Sadece yazıyorum. Bir de mezer kazıyom kendime gizliden gizliye.Hani nolur nolmaz. Editör emiceler veyahut ablalarla müzakere yok değil münacat o da değil canım müc hah tamam mücadeleden vakıt kalmıyo ki.Üç gün uğraşıyom "Sitemize uygun bulunmadı" Koymuşlar yanlarına bir çöp sepeti buruştur,yuvarla at.Adamların sitesinden daire kiralamak imkansız.

Kerim Korkut 
 12.02.2012 11:14
Cevap :
Oysa ki buruşturulup atılacak yazılar değildir senin yazıların , en azından ben öyle düşünüyorum...  14.02.2012 0:22
 

Korkut'a bulaşmak cehenneme bilet almaktır hehehehehe!

Kerim Korkut 
 12.02.2012 11:04
Cevap :
Cehennemmii amaann kaçayım ben:)) Kocamaann sevgi buketi sana...  14.02.2012 0:26
 

Yok ablam ablam!Sen ne diyon gız Allasen!Sadece yazıyla vuruşmak beni layt erkek yapar.Birine Rus ruleti yapmayı bile teklif etmeyi düşündüm.Fakat onun için Rusya'ya gitmeniz gerekliymiş.Üstelik Puşkin amucamızın mezerinin yanında olacakmış.Hem uzak hem de adamı rahatsız etmeyelim dedim.Zati havalar da soğuk. Ucuz yırttı MB faresi anlayacan!

Kerim Korkut 
 12.02.2012 11:03
Cevap :
İyiki düello istemiyosun Kerim kardeş:))  14.02.2012 0:23
 

Dediğin doğru anam bacım;yazdığımız yorum illaki konuyla ilgili olmak zorunda olmamalı.Hasan Ağa'nın eşeği dağdan odun getirirken yuvalanmış.O an aklıma geldi.Yorum diye onu yazmalıyım.Ah bu "Ne alakacılar", bu hassaslar, öldürdüler bizi valla!

Kerim Korkut 
 12.02.2012 10:58
Cevap :
Ben senin yazılarını da yorumlarını da beğeniyorum Kerim Kardeşim.  14.02.2012 0:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 899
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1572
Kayıt tarihi
: 18.12.08
 
 

Yaşamayı seven, yaşamı dürüst ve içten yaşayan, evi, eşi ve iki yavrusunun annesi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster