Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '11

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
776
 

Misafir geldi, Y. Elif Mirzade !

Misafir geldi, Y. Elif Mirzade !
 

MB'u nasıl fark ettim hatırlamıyorum; ama şu var ki blog konusuna pek sıcak bakmıyordum! Sanırım içinde Milliyet adının geçmesi düşüncelerimde biraz esnemeye itmişti beni. Sonra kayıt olma süreci başladı. Size de öyle mi oldu bilmiyorum; ama kabûl edilebilmek için birkaç kez profilimi yeniden düzenlemem gerekti. Kendimi bildim bileli yazıyorum ve ne heyecandı benim için MB'a katılmak. İlk blog'um "Bir masal ülkesinde yaşam öğretisi."ydi ve Liechtenstein'ı anlatıyordum. Ve ilk blog'umun ilk yorumcusu da Songül Hn (B.Gelincik) olmuştu. O blog'uma 3 yorum almıştım ve diğer ikisi: Sibel (Mor Okyanus) ve Necip Köni arkadaşlarımdı. Onlar da zaman gezginleri olarak 2010 ve 2011'de yorumlamışlardı.

Yanılıyorsam kendisi düzeltir; ama Y. Elif Mirzade arkadaşımı da 2009 sonlarında, "Duru'ldu o gece." adlı blog'uma yaptığı yorumla tanıdım. Adapazarı Depremi'nden acı bir sahneyi anlatmıştım. O'nda fark ettiğim şuydu: Eskiye olan özlemimi de giderecek güçlü bir kalemi vardı. Günler geçtikçe hakkında öğrendiklerim beni tatlı bir şaşkınlığa sürüklüyordu. O bir Divan Edebiyatı öğretmeniydi. Üç evladına da Divan'dan isim verecek kadar çok seviyordu Divan'ı. Hem ev kadını hem eş hem anne hem öğretmen ve hem de MB'a hakkıyla zaman ayırmak kim bilir ne zor işti. Lütfen bakınız Rânâ Hoca'mın bloglarındaki vakur satırlara, Türkçeye hakimiyetine ve arkadaşlarına yaptığı yorumlardaki özenli zarafete. Bir gün olsun çizgisi değişmemiştir.

Geçen sene şubat sonlarıydı -Ankara'daki bir toplantım sonrasında- Pursaklar Fen Lisesi'ne baskın yaptım:) Bu, Rânâ Hoca'mı ilk görüşümdü. İtiraf etmeliyim ki inanılmaz keyif aldım o gün. Çocuklar etrafımda cıvıl cıvıldı. Yaşlarından beklenmeyecek olgunlukta sorular sorarak beni terlettiler. Aslında yine onlara gitme sözüm var ve okullarına aldığım hediyem dahi aylardır hazır; ama gelin görün ki iplerim seyahat tanrısının elinde ve ne zaman beni Ankara'ya itekleyecek bilemiyorum:(

Rânâ Hoca'mla arkadaşlığımız iki seneye yaklaşıyor. Zaten hayranı olduğum Divan onun varlığıyla daha da güzelleşti. Genç arkadaşlarımızın anlamakta zorlandığı dizelerimi tebessümle kucakladı. Zaman zaman hepimizin yüzleştiği provokatif saldırılarda hep yanımda oldu. O güçlü ve aydın bir Türk kadını, o bir anne, o çocuklarımızı güvenle emanet ettiğimiz bir eğitimci ve onun gibi güçlü ve zarif bir arkadaşım olduğu için çok şanslıyım.

Bugün sevgili arkadaşım Rânâ'yı (Y. Elif Mirzade) Gönüller Meyhanesi adlı şiiriyle misafir ediyorum.

Ata Kemal Şahin

*****

GÖNÜLLER MEYHANESİ

Bir gemi yanaştı günün ilk ışıklarıyla
Usul usul yerleşti yemyeşil bir limana
Sımsıcak meltemin yayıldığı sabaha
Geminin aydınlığı ışık kattı bir daha

Gemiden bir can indi ayak bastı karaya
Maviyle sarı o an katıldı manzaraya
Can başını kaldırıp selam verdi martıya
Martı içten gülümsedi şimdi inen yolcuya

Bir elinde gül vardı şu denizden gelenin
O gül habercisiydi yaklaşan bir şölenin
Diğer elindeki sır ancak onu görenin
Hiç nasibi olur mu denizi bilmeyenin

Ordaki balıkçıya sordu hemen adresi
Yaşlı Bilge anladı gözlerdeki hasreti
Deniz, Martı ve Gül soludular nefesi
Canın heyecanıyla sarsıldı kalbin sesi

Adımları hızlandı görünce dost çehresi
Ruhunun tek özlemi sönmeyecek halesi
Yüreğinin sahibi şarabının mayesi
İşte onu bekliyor gönlünün meyhanesi

(Y. Elif Mirzade)

http://blog.milliyet.com.tr/edep-icre---/Blogger/?UyeNo=1812146

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Dost,Sayın Ata Kemal Şahin: Bu blogunuz 2011 yılında yazılmış bu biçare 2012 yılında üye olmuş.Güze ifadelerinizi yorumlarla birlikte karıştırdım, harmanladım içinden dostlar sadece bu ekranda değil dış dünyada da kendilerini belli ederler.Ben Rana Hocamızı 2012 yılında yine bu ekran vasıtasıyla tanıdım. Facebook sayfamızda Rana Hoca biçareye Ağabeyim diye hitap eder, bende kendisine bacım diye hitap ederim.Kelimelerin, sözlerin, duruşların dostluğu lehimle perçinleştirdiğini sonra kalayla beyazlaştırdığı na inanırım.Dostlukta değişme olmamalı. Bulunduğu hal üzere yola devam etmeli.Dostluk ve arkadaşlık konularını size tevdi etmek lazım.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 07.09.2014 8:44
Cevap :
Rânâ Hoca'm benim de MB'de ilk tanıdığım arkadaşlarımdandır. Arkadaşlığı arkadaşları için hazine değerindedir. Aldığı önemli görevler nedeniyle uzun süredir MB'ye vakit ayıramıyor:( Benim Face kültürüm olmadığı için de ne yazık ki güncel haberlerden uzağım. Lütfen selamımı iletiniz. Teşekkürler dostum, sevgiler.  08.09.2014 14:19
 

Ata Kemal Bey, yazınızda gerçek dostluğu gördüm. Dostluğunuz bir ömür sürsün inşallah. Teşekkürler paylaşımınız için. Selamlar.

Aysel Yilmaz 
 06.09.2011 23:05
Cevap :
"Gruplarım"da başka arkadaşlarımın da misafirlikleri var. Zaman zaman arkadaşlarımı kendi bloglarıyla sayfamda misafir ediyorum. Tıpkı misafirliğe gitmek gibi oluyor:) Rânâ Hoca'm üç çocuk annesi bir Divan Edebiyatı öğretmenidir. Mükemmel bir dosttur ve ne güzel ki aynı şehirde yaşıyorsunuz. Sizi okumasını önermiştim. Arkadaşlığınızı ilerletir, görüşürsünüz de. Teşekkürler Aysel Hn, sevgiler.  07.09.2011 7:53
 

Rana hocayla arkadaşlığınızı çok iyi biliyorum. benim buradan da epey kitap götürmüştünüz okuluna. slmlar

Kapadokyalı 
 08.08.2011 17:55
Cevap :
Evet, Rânâ Hoca'm çok saygı duyduğum ve sevdiğim bir arkadaşımdır. Teşekkürler, sevgiler.  08.08.2011 20:11
 

Arkadaşım, seni ihmal ettiğimin farkındayım, derhal telafi edeceğim :)) Kar kayağı, yamaç paraşütü, rafting, bungee jumping... Ne istersen :))) Sevgili Ata Kemal bey, sayfanızı konu harici meşgul ettiğim için affedin lütfen. :))

Nilgün Akad 
 05.07.2011 15:03
Cevap :
Ali kardeşimi çok severim ve zevkle mektubunuzu iletiyorum Nilgün Hn. İkinize de sevgiler.  05.07.2011 15:06
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8321
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1153
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster