Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1423
 

Neden herkes Fenerbahçe'ye karşı?

Neden herkes Fenerbahçe'ye karşı?
 

Fenerbahçeliler ha bire başkalarına kızacağına; biraz da kendi yarattıkları antipatinin farkına varmalı...


İster Fenerbahçeli olun, ister başka bir takımlı, eğer futbolla azıcık ilgiliyseniz, “ Neden herkes Fenerbahçe’ye karşı? “ sorusu, muhakkak sizin de aklınıza gelir bence.

Evet… Fenerbahçeli olmayanların çok büyük bir çoğunluğu, Fenerbahçe’ye karşıdır; doğrudur bu düşünce.

Ama… Her şeyin bir nedeni olduğu gibi, bu durumun da kendine göre nedenleri var; besbelli…

Fenerbahçe, Fenerbahçeliler dışında kalan hemen hemen herkese antipatik geliyor. Çünkü: Başkalarına hiç gerek kalmadan, Fenerbahçelilerin bizzat kendileri bu duruma kendiliğinden sebep oluyor.

Sizin bir futbolcunuz, Gökhan Gönül, eğer çıkıp: “Şampiyonluğumuz Türkiye’nin dörtte birine hayırlı olsun!“ diyebiliyorsa; tabi ki antipatik olursunuz.

“Türkiye’de en hırçın, en agresif, en antipatik futbolcu kimdir?“ Sorunuza, insanların % 90’ı tereddütsüz: “Emre Belezoğlu” cevabını veriyorsa; nasıl sempatik olabilirsiniz ki?

Eğer şampiyonluk grubu maçları oynanırken hocanız, Aykut Kocaman: “Fenerbahçe’ye karşı oynayan takımların bu kadar mücadele etmesi manidar! “ diyebiliyorsa, kendileri dışında kalan tüm takımları töhmet altında bırakabiliyorsa, değil yalnızca Türkiye’de, Dünya’nın her yerinde herkes size karşı olur.

Eğer Fenerbahçe’nin eski başkanlarından sevgili Ali Şen: “Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak!“ diyerek, kendi takımını büyüten; ama diğer takımları ve taraftarlarını küçümseyen, yok sayan bir düşünceyi dile getirebiliyorsa, insanlar size ve zihniyetinize Karşı olmasın da, ne yapsın?

Şampiyon olunduğunda ya da şampiyonluk kaçırıldığında, eğer bir takımın taraftarları sevincini de, öfkesini de makul ölçülerde tutamıyor, ortalığı yangın yerine çevirebiliyorsa; bu zihniyet, sadece düşman üretir, dost değil…

Bir Avrupa Kupası maçında, sırf Galatasaray’ın rakibi diye, Fenerbahçeliler, maçın oynandığı stada gelip, Manchester United’ı desteklerse; bu hangi milli bilince ya da hangi sportmence anlayışa sığar? Böyle bir davranış, ayrışma yaratmaktan, kutuplaşmaları hızlandırmaktan, keskinleştirmekten başka nasıl bir sonuca hizmet edebilir ki?

Eğer bir kulübün yöneticisi, Ömer Çavuşoğlu, ezeli rakiplerinin, Galatasaray’ın, bayrağını yırtmaya cüret edebiliyorsa, bu davranış nasıl anlayışla karşılansın, nasıl bir taraftarlık anlayışını temsil edebilsin ki?

Eğer bir takım, Anadolu’dan transfer edilen yetenekli Türk futbolcularını “en çabuk harcayan, değirmende öğüten” bir imaja, bir yönetim anlayışına sahipse, hangi futbolcu o takım için güven ve sempati üretebilir ki?

Eğer bir futbol takımının, Fenerbahçe’nin başta başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere, birçok yöneticisi de, ısrarla “11 Yabancı futbolcu oynatabilme”  düşüncesini savunuyor ve farkında olarak ya da olmayarak,Türk Futbolu’nun geleceğini dinamitliyor, köküne kibrit suyu dökebiliyorsa, böyle bir düşünceyi ısrarla savunanlara, kim hangi anlayış ve sempatiyi gösterebilir ki?

Türkiye’nin, Türk Futbolu’nun son 1 yıldır başını ağrıtan, geleceğini karartan, futboluımuzu ölümüne tehlikeye atan, en önemli takım ve yöneticileri kimlerdir acaba?

“Fenerbahçe küme düşmesin de, Fenerbahçe’ye bir şey olmasın da, gerisi ne olursa olsun! ” zihniyetinin sözsüz temsilcilerine, karşı olunmaz, isyan edilmez de, başkaca nasıl bir davranış sergilenebilir ki acaba?

Fenerbahçe, Fenerbahçeliler, kendilerine karşı olanlara kızacaklarına, söylenip duracaklarına, azıcık da aynaya bakmayı bilsinler; zahmet olmazsa!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok Güzel ve dosdoğru yazılmış yazanın ellerine sağlık olayları taraftarın dışarıya vurmak istedikleri herşey yazılmış ama tabiki bu yazı yada başka yazılar türk zihniyetini değiştirmiyecek baksanıza tüm galatasaray yöneticilerine ceza yağdıran bir TFF var karşımızda biz önce kafaları bi değiştirelim bakın nasıl avrupanın güçlü klüpleri arasında yer alıyoruz saygılarım ilyas

ilyas unlu 
 18.05.2012 8:33
Cevap :
Sevgili İlyas bey... Bu ülkü de eyyamcılığın bir sonu, bir cezası yok ki... Alan memnun, satan memnun... Biz ne diyelim ki... Dilerim söylediğiniz gibi kafalar değişir de, bu ülkede, her şey yerli yerine oturur. Cemce sevgilerimle...  19.05.2012 10:11
 

Yazınız çok güzel ama başlığı yanlış. Başlık, Fenerbahçeyi eleştirenleri kınıyormuşsunuz havası veriyor ta başta.Bence kimse Fenerbahçeye karşı değil. Fenerbahçenin kendini "Fenerbahçe Cumhuriyeti" diye, kendi meselelerini her zaman ülkenin en önemli meselesi olarak görmelerine, rakip takıma her zaman değilse bile çoğunlukla hiç şık olmayan tavırlar sergilemelerine -son olay çok güzel bir örnek, şampiyonun sahada kupa almak istemesi suç sayıldı düşünebiliyormusunuz başarısızlığın hazmedilemeyişini" karşı. Toplum gerilmek istemiyor. Toplum Futbolkulüp başkanlarını oyuncuları taraftarları düşman olan bir futbol camiası istemiyor. Dünya değişti artık. Gerginlik istenmiyor. Oysa FB liler her yenilgide hakemi, yeni antrenörü, karşı takımı, federasyonu suçlamaya meyilliler. Bu zihniyet değişmeli."Bu defa da kaybettik" demek çok mu zor. Kazanmak ya da kaybetmek her zaman yaşanan durumlardır. İyigünler. Yazınız güzeldi gerçekten

beyazışık 
 16.05.2012 12:59
Cevap :
Başlığı bu şekilde yazmamın nedeni, konuyu iyi ve doğru bir biçimde özetleyebilmekti. Yazarken, olabildiğine objektif bakmaya ve davranmaya çalışıyorum. Yazımı beğenmeniz, bu bakımdan da önemliydi benim için. Konuyla ilgili yaptığınız bu, ciddi, tutarlı, emek verilmiş yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...  16.05.2012 16:51
 

Önce son cümlenize bir yorum yapayım. Aynaya bakamazlar; çünkü zahmet olur! Hepsi iyi güzel de; ben şu Manchester United destekleme olayına katılmıyorum. Milli bilinç milli maçta olur. Kulüp takımlarının Avrupa arenasında diğer taraftarlarca desteklenmesi gerektiğine inanmıyorum. İsteyen gidip rakip takımı destekleyebilir. Hatta bu yapılmalı da.. Ama biz her şeyin suyunu çıkarttığımız için bunu da elimize yüzümüze bulaştırırız. Oysa makul ve medeni ölçülerde yapıldığı sürece bu tür davranış bence kulüp seviyesindeki başarıları artıracaktır. Selamlar..

Kemal Taşan 
 16.05.2012 11:51
Cevap :
Taraftarlık ve takım tutma kavramlarını öyle güzel açıklamışsınız ki, sanırım benim ilaveten bir şey söylememe gerek kalmamış Kemal bey. Cemce sevgilerimle...  16.05.2012 13:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1745
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster