Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '14

 
Kategori
Alışveriş - Moda
 

Niyazi Erdoğan Defilesi - Moda Haftası 2014 MBFWI

Niyazi Erdoğan Defilesi - Moda Haftası 2014 MBFWI
 

Önceki defilelerinden referansla, bu seneki Moda Haftasında, Sonbahar/Kış 2014 Erkek koleksiyonunu en çok merak ettiğim tasarımcı Niyazi Erdoğan'dı.

Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'un 5. günü yani, 14 Mart Cuma gecesi saat 20:30'ta gerçekleşecek olan bu defileyi izlemeden önce, iş sonrası Zorlu AVM'de buluşup, Eataly'de keyifli bir yemek yedik ve ardından da Antrepo No 3'e geldik.
 


Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul 2014

Daha önce izlediğim gündüz defilelerine kıyasla, çok daha inanılmaz bir ilginin olduğunu, Runway'in girişinden başlayarak dolanan uzun mu uzun kuyruktaki insan kalabalığından hissetmek mümkündü.
 

 

 


Mimarlık ve Moda Dünyası 

İTÜ'lü okuldaşım olan ve burada almış olduğu mimarlık eğitiminin ardından moda dünyasına geçen Niyazi Erdoğan, hem biçimsel, hem de mantıksal yönden mimarlık anlayışını yansıtan ve ülkemizin yetiştirdiği en saygıdeğer mimarlardan biri olan Sedad Hakkı Eldem'e saygı duruşu niteliğinde bir koleksiyon ortaya çıkarmış...
 


Mimarlık eğitimi boyunca en çok vurgulanan iki konu, yani “Form fonksiyonu takip eder” ve “Az çoktur” mottoları, bu koleksiyonun çıkış noktası olmuş.

Hazırladığı erkek koleksiyonlarının, mimarlıkla birçok ortak noktası olduğunu ve tanımlı alanlarda yaratıcılığını gösterebilme zorunluluğunun ilk sırada geldiğini belirten tasarımcı Sonbahar/Kış 2014 koleksiyonuyla, bu bakış açısına, biraz daha yaklaşmayı hedeflemiş.
 

 


İstanbul'daki Hilton oteli, Taksim'deki Atatürk Kütüphanesi gibi binaları göz önüne getirenleriniz daha kolay hayal edebileceklerdir...

Bu binaların da mimarı olan Sedat Hakkı Eldem'in yapıtlarından alınan ilhamla, güneşi içine alan "geniş şeffaf yüzeyler"in kullanıldığı; bina saçaklarındaki ve çerçevelerindeki metallerden etkilenilen "parlak ve metalik yüzeyler" ve geniş cam yüzeylerdeki yansımaları andıran "baskılı parçalar"ın öne çıktığı koleksiyondaki her parça fonksiyonel... 
 


Bina cephelerinden aşina olduğumuz grid'ler, burada kullanılan kumaşlarda "ekose" olarak hayata geçirilmiş.
 


Koleksiyonda dikkatimi çeken bir başka özellik de, bu tarz defilelerde alışık olduğumuz tarzda, normal hayatta giyilemeyecek kadar uçuk kaçık modeller yerine, günlük hayatta da kullanılabilecek rahatlık ve şıklıkta kıyafetlerin sergileniyor olması oldu.
 


Grinin Elli Tonu

Aktif spor giysilerin kumaşları ve yüksek kalitede işlenmiş yünlülerin birlikte kullanıldığı koleksiyonda, ağırlıkla betonarme binalardaki gibi grinin farklı tonlarına yer verilmiş ve alternatif olarak lacivert, bordo ve bej ile bu renk paleti akıllıca desteklenmiş. 
 


Gelişmiş Şehrin Ulaşım Aracı Olarak Bisiklet

Tasarımcının bu sezonki koleksiyonunda betimlediği "kentli erkeğin" sportif yönü ise bisiklet sporu ile tamamlanmış.
 


Modern bir şehirde sadece spor için değil, ulaşım aracı olarak da bisiklet kullanımını destekleyen Erdoğan, koleksiyonunun styling’i için de şehirli bir bisiklet kullanıcısından ilham almış. Bunu da podyumdaki erkek modellerin ellerinde, omuzlarında taşıdıkları el yapımı özel tasarım bisikletlerle vurgulamış.
 


İddialı Defile Müziği

Yerli modellerin podyumda yürüyüşüne eşlik eden DJ Fattish imzalı Cem Karaca'nın seslendirdiği "Demedim mi?" isimli şarkının, defileden çıkan herkesin diline yapıştığını gördüğüme göre, bu seneki Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 'un en iddialı defile müziklerinden biri olduğunu da söyleyebilirim belki. Neden bahsettiğimi az sonra size de dinleteceğim:) Hem merak ediyorum bakalım sizde de aynı etkisi olacak mı? Her aklınızda geldiğinde "Demedim mi, Ah Demedim mi... Duyamazsın Demeeeeğğğdim mi" diye gezinecek misiniz benim gibi:)
 

 

 

 

Defilenin kapanışındaki toplu geçiş kısmından çektiğim görüntülerin özet halini buradan izleyebilir ve siz de havasına girebilirsiniz:)

Yaratıcılığına sağlık Niyazi Erdoğan...
 

 
 
Toplam blog
: 230
: 5958
Kayıt tarihi
: 03.04.13
 
 

Öncelikle "Üşengeç Şef"e olan ilginiz için sizlere teşekkür ederim. "Şef" denilince aklınıza heme..