Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1405
 

Öcalan kitap yazdı, bastı, dağıttı, bandrol alırken fena yakalandı

Öcalan kitap yazdı, bastı, dağıttı, bandrol alırken fena yakalandı
 

www.milliyet.com.tr


Saçımı zorla tıraş ettiler. Beni gizlice zehirliyorlar. Kötü muamele görüyorum. Öcalan bunları söylüyordu. Neredeyse emziğimi de vermiyorlar diyecek. Bir o kaldı.

Söylemleriyle gündem oluşturuyordu. İçeriden bir siyasi partiyi yönlendirdiği yetmiyor, örgütünü yeni kışkırtmalara hazırlıyordu. Dolayısıyla yeni cinayetlere… Bir amacı da Başbakanın bile giremeyeceği bölgeler oluşturmaktı. Güneydoğu’da, Doğu’da. Hatta İstanbul’da.

Bütün bunları yaparken bir de kitap yazmamış mı? Yazmış. Kitabın mutlaka bir korku filmine konu olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Adı: "Kültür ve Sanat Devrimi".

-Kültür ve sanat adamı Abdullah Öcalan’ın Kültür ve Sanat Devrimi adlı kitabı çıktı mı acaba?

Kitapçıdasınız. Kardeşi 6 aydır Şırnak’ta askeri hizmetini sürdüren görevliye soruyorsunuz.

“Hayır” diyor kibarca, “beklemekteyiz. Oysa İmralı’dan çıkar çıkmaz ordayım demişti.” Kaldı ki ibibikler bile ötmektedir.

Süreci incelemekte yarar var. Ortada bir kitap var. İzin alınmadan yazılması imkânsız bir kitap… Yazılmış. Dışarı çıkarılmasının mümkünü yok. Dışarı çıkarılmış. Bırakın dışarıya çıkartılmasını, basılmış bile.

Durun henüz skandal patlamadı.

Nerede? İstanbul'da Gün Matbaasında… Üstelik redaksiyondan geçtikten sonra… Diyarbakır'daki Aram Yayınevi bandrol işini üstlenmiş. Aynı yayınevi denetim pulu için ilgili kuruluşa başvurmuş. Nereye? Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne.

Daha skandal yok.

Oldukça sıradan ve masum bir müracaat... O kadar masum ki Abdullah Öcalan isimli bir vatandaş "Kültür ve Sanat Devrimi" isimli kitabı için bandrol talebinde bulunuyor… Yani bu kadar olur.

Skandal bizden uzak…

Söz konusu masumiyet Bakan beye aktarılır. O da Bakanlar Kurulu yoluyla Başbakana. Sonunda Adalet Bakanlığı devreye girip görevini yerine getirir. İzin alınmadığı için kitap yasaklılar listesine girer. Toplatılır.

Süreç bu.

Kitabın içeriğine girmeye gerek yok. 'Emrah ve Tatlıses ihanet etti' diyormuş. Yani beklenen türden satırlar. Kitap kültür kitabı ya, artık birkaç ihaneti de kucaklamalı. Alışılmış bir durum. Bütün bunlar bir yana, benim takıldığım nokta haberdeki skandalın önlendiğine ilişkin satırlar.

Hangi skandal yahu? Yayınevinin bandrol talebi mi? Kitaba bandrol verilmesi mi? Piyasaya sürülmeden sessiz sedasız toplatılması mı?

Asıl skandal sizce de yazılma noktasında başlayarak, bunun dışarıya çıkarılması değil mi? İmralı’da yazılıp, ilgililerce redaksiyonu yapıldıktan sonra İstanbul’da basılması ve Diyarbakır’da bandrol talebinde bulunulması arasına dağıtılmış olan kaç adet Kültür ve Sanat Devrimi adlı kitap girer, hiç düşündünüz mü?

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=turkiye&ArticleID= 1018010&Date=19.11.2008&b=Ocalanin kitap skandali&ver=78

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazar bu skandalı bloglara taşımanız çok anlamlı teşekkür ederim. Bakınız çok güzel dile getirmişsiniz, lakin asıl skandal, bu olay medyaya yansımasaydı AKP iktidarı bu kitaba göz yumacaktı ve şu an kitapcılardan satın alabilecektik. Belirttiğiniz gibi olay buralara kadar geliyor. Tüm yasal işlemler rahatlıkla devam ediyor. Ne zamana kadar ? Medya ya malzeme olana kadar. Bence medyanın haberi olmasaydı bu kitap çıkacaktı... Kendi sayfamda Dtp ile AKP arasında ki danışıklı dövüşmü diye bir yazı yazdım. İnanıyorum ki Akp de ki kimi vekillerin ideolojisi Dtp de ki vekiller ile aynı. Memlekete 50 yıl hizmet edenler Ergenekon la F tipi ceza evlerinde, kemiklerini, başlarını kırıyor yada kırdırıyorlar, sapa sağlam girenler ölü çıkıyor, diğer yandan ise Terörist başı imralıda keyif çatıyor o yetmiyor birde kitap çıkartıyor. Vay halimize. Demokrasi diye geldiğimiz nokta Bölünmez bütünlüğün sonudur... Terörle demokrasi asla yanyana duramaz. Saygılarımla...

Erhan Türk 
 20.11.2008 22:01
Cevap :
Anlamlı yorumunuz için teşekkür ediyorum... saygılarımla  21.11.2008 8:23
 

öyle başa böyle tarak diyeceğim... Kendimden utanıyorum. Sn Can Dündardan rica etmeli, Saidi Kürdi Hazretlerinin filminden sonra Abdüllah Zade Kürdi efendinin de filmini de sıraya almalı... Nasılsa biri yapacak bir gün: Al sana raiting! 'Kendime kastım Ali... Dağlara küstüm Ali... Dar günde dostum Ali...' Ya sabır!

yeşilsoğan 
 20.11.2008 13:14
Cevap :
Ne diyeceğimi bilmiyorum. Sanırım yazıda bir şeyler söyledim...  20.11.2008 13:59
 

Ben karınca dahi öldürmedim; ama son kitabımı basmıyorlar.. adamın lakabı teröristbaşı/bebek katili diye hem yazmasına, hem bastırılmasına yardımcı olmuşlar! Bu haber kanıma dokundu Mustafa Bey! Bir ulus bu denli aptal yerine koyulur mu? ):( * Hadi bakalım, hangi Demokratik Kitle Örgütü öncülük edip hepimizi sokağa dökecek İmralı'nın yolgeçen hanı olmasını protesto için!!!

Mehmet Sağlam 
 20.11.2008 13:01
Cevap :
Mehmet bey, eğer kabul ederseniz sevgili arkadaşım, ne söyleyebilirim ki... kader dediğimde futuristler ayağa kalkıyor, keder dediğimde biçareler... yazıda birşeyler söyledim sanki. Değerli yorumunuza teşekkürler...  20.11.2008 14:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1584
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster