Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
923
 

Öylesine bir yazı

Öylesine bir yazı
 

Anne ve babamızın "öylesine" bir yakınlaşması sonucu geliriz dünyaya. Her ilk doğan bebek gibi bizim de ilk ağlayaşımız "öylesine"dir.

Sonra büyürüz ve okula başlarız. Eğer ailemizin maddi olanakları diğerlerinden çok "farklı" değilse biz de başlarız "öylesine" bir okula. Okulda geçirdiğimiz "öylesine" vakitlerden sonra, aldığımız "öylesine" bir eğitimle mezun oluruz.

Sonra, üniversitedeki derslerden birinde aklınıza bir soru takılır. Çıkarsınız öğretmenin odasına, öğretmenin sınıfta ders sırasında yaptığı bir hatayı gösterirsiniz. Aldığınız yanıt ise, kendi ders notlarının arabada olduğu ve mümkünse yarın odasına gelmeniz olur. Ve düşünmeye başlarsanız, öylesine bir üniversitenin öylesi hocaları diye.

Sonra derste ders anlatmayan ama herkesi de sınıfta bırakan ve yalnızca belli sayıda öğrenciyi dersten geçiren hocanın dersini son derse bırakıp son sınav hakkıyla geçip mezun olduktan sonra, askere giderseniz. Bu kutsal görevi yaparken sevinirsiniz, çünkü artık hiçbirşey "öylesine" değildir, hatta özlemeye bile başlarsınız "öylesine"liklerinizi.

Şafak doğan güneş olunca, memleketinize dönersiniz "öylesine"liklerin olmama umuduyla. Ama öyle değildir ve hayat tüm "öylesine"liğiyle devam etmektedir.

Sadece Türkiye'ye özgü haberler, tüm "öylesine"liğiyle beraber halen gazete sayfalarında yer aldığını görürsünüz. Gazete sayfalarında görürüsünüz ki ya yaşlı bir çiftin üzerine otomobil düşmüştür, yada metro tavanını bir iş makinesi delmiştir...

Dinlediğimiz müzikler de öylesinedir. 70'lerin Türk pop müziğinden eser yoktur ve sadece, günü veya sezonu kurtarmak amacıyla yapılmış, bir-iki sene sonra kimsenin hatırlamayacağı müzikler vardır artık her yerde.Öylesinenin her tarafta görüp hatta artık "duyduktan" sonra farkedersiniz ki duyduğunuz en güzel müzik, eskilerde kalmıştır ancak halen kafanızda yankılanıyordur: "İşte öyle birşey, işte öyle birşey..."

Sonra birşey olur ve sizi sizden alır. Artık hiçbirşeyin öylesine olmadığını anlarsınız. Aslında herşey "öylesine"dir ancak siz, bunu göremez ve algılayamazsınız çünkü aşık olmuşşunuzdur."Dünyanın en güzel kızını" bulmuş siz de "dünyanın en yakışıklı beyfendisi" olmuşunuzdur. Flörtle beraber yaşanılan bu "öylesine olmayan anları", resmiyete dökmek istersiniz artık hiçbirşeyin "öylesine" olmayacağını umarak.

Ve evlenirsiniz.Bu müthiş birşeydir, çünkü "öylesine olmayan herşey" devam etmektedir bunun sebebin ise balayı olduğunu anlayacaksınızdır ilerde. Ve hayatın rutinliği sizi esir alır ve siz şimdi daha iyi anlarsınız ki aslında "öylesine"lik tüm hızıyla devam ediyordu, sadece siz onu görmüyordunuz. Ve "öylesine"lik sizi birkez daha pençelerinin içine almıştır.

Sonra birşey daha olur. Sizi bu pençelerin içinden çekip kurtaracak birşey. Artık "dede" olmuşsunuzdur ve tornunuzu sevip okşarken, tüm "öylesine"liklerden bir kez daha uzaklaşırsınız. Ama biliyorsunuzdur ki, bu "öylesine"likten kaçış yoktur ve sizi ileride mutlaka tekrar "yakalayacaktır".

Yıllar birbirini kovalamış, zaman su gibi akıp geçmiştir. Artık "öylesine"liği kabulenmiş yaşarken, birşey olur. Zannederesiniz ki, bu olan "birşey" de daha önce olan "birşey"ler gibidir ve "öylersine"likten sizi uzaklaştıracaktır.

Ancak bu sefer yanılmışsınızdır, çünkü "öylesine" olan şey bir kalp krizidir veya ölümcül bir hastalık...

Ve sonrasında, "öylesine" geldiğiniz bu dünyadan, yine "öylesine" bir şekilde uzaklaşırsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Arek, bu öyle doğru bir tespit ki yazını okurken ne kadar çok "öylesine" tavırlar olduğunu üzüntüyle farkettim. Aslında ülkenin sorunu bu galiba. Her şey öylesine yaşanıyor ve bitiyor. Yüreğine sağlık. Sevgiler...

Fulya 
 20.08.2006 22:14
Cevap :
Sevgili Fulya, sizin "kopya kızlar"yazınızdan esinlendiğim yazıma bir yorum beklerken, bu yazıma yorum yapmanız beni şaşırttı. Tespitime katılıp, yorum yaptığınız için teşekkür ederim.Senin de yüreğine sağlık.Sevgiler...  21.08.2006 20:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 142
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 3634
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

İstanbul'da doğdum. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Felsefe, sanat tarihi, müzik özel i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster