Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '21

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
42
 

ROBOTİK BİR TANIM

İnsan kaynakları uzmanları vs. Müşteri Temsilcileri
 
 
 
Bir iş ilanı yayınlanır, başvuru yaparsınız veya siz başvuru yapmadan özgeçmişinizi havuzda bulunur ve aranırsınız. İnsan Kaynakları uzmanı telefon konuşmasında veya size sosyal mecradan ulaşmışsa şirketi tanıtan uzun, ballı bir yazı yazar/şekilde anlatır. İşi yapabilip yapamayacağınızı sorar. Tamam diyorsanız sizden bir görüşme ister.
 
 
 
Görüşmeler esnasında olsun gerek de ön konuşmada, belirli cümleler dışına asla çıkılmaz. Pozisyonu kapatın dendi diyelim asla geri dönüş yapılmaz. Buradaki pozisyon kapatma, işe alım olmadan... (İşe alım olmuşsa ne hoş) Çünkü şirketler bu ara pozisyonları kapatıp kapatıp yeni departmanlar için yeni pozisyonlar açıyorlar.
 
 
 
Aday eğer bir dönüş talep maili atıyorsa şirketten yanıt bekliyorum vs. diye her zaman ötelenir veya "ghosting" yapılır. Ki bu adayların çoğu da gönüllü aday olmamıştır. Dediğim gibi insan kaynaklarının kendi buldukları adaylar da var.
 
 
 
Kısacası Müşteri Temsilciliğinde olduğu gibi sık sık insanlar rahatsız edilir ama tek taraflı bir yarar elde edildikten sonra artık aranmaz, kaçınılır. İnsan Kaynakları kadar etiğin ihlal edildiği ve Tele?Satıştan hallice bir pozisyon... Bilmem var mıdır?
 
 
 
 
 
 
 
Cemile Torun, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 109
Kayıt tarihi
: 26.11.20
 
 

15 Kasım 1996'da İstanbul'un küçük bir semtinde doğdu. Yazmaya ilgisi küçük yaşlarda başladı. Lis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster