Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '10

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
753
 

Röntgencilik ve evrenin akıl almaz büyüklüğü

Röntgencilik ve evrenin akıl almaz büyüklüğü
 

Back to the future


Farzedin ki şu an bu yazıyı okumuyor da, yerküremize beş yüz elli dünya yılı kadar uzaklıktaki bir gezegendesiniz ve çok çok gelişmiş bir teleskopla dünyamızı dikizliyorsunuz. Ve oldu ya, gözünüze Beşiktaş civarı takıldı. Ne görürdünüz? Dolmabahçe sarayını mı? Ortaköy camini mi? Efendim.. Boğaz köprüsü mü dediniz? Hayır efendim. Hiç birini göremezdiniz. Fatih Sultan Mehmet’in, donanmasını Haliç’e nasıl indirdiğini görürdünüz. Yani tam 557 yıl öncesini.

Bir bilim adamı bundan on yıl önce ışık hızını aştıklarını iddia etti. Hem de üç yüz kat daha fazla hız elde edilmişmiş? Hıh, halt etmiş. Bunu yapması için şu an kendisinin bundan üç yüz ışık yılı ilerde yaşıyor olması gerekir ki, o halde bu iddiayı ortaya attığından bu yana üç yüz yıl geçmiş olması gerekiyor. Yani bize bu haberi vermesi için gelecekten gelmesi lazım. O zaman iş daha da karışır ki, ben bu yazıyı neden kaleme aldığımı bir türlü size açıklayamam.

Çünkü siz teleskopla hala Fatih’in leventlerini izliyor olursunuz o sırada. Yani benim yazımı okumanız için daha çok yüzyıl geçmesi lazım gelir ki, bu hesaplar içinde şimdiden kafam çorba olmuş durumda. Evren, ne kadar dehşetli bir görkeme sahip değil mi? Aklın alması mümkün değil. Bu yazı neden yazıldı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Efendim, dün akşam oğlumla birlikte ‘’Geleceğe Dönüş’’ filmini izledim bilmem kaçıncı kez. Ve hala zaman makinesi icat edilmediği için şükrettim. Düşünsenize, yoksa ben o filmi yirmi ikinci kez izlemekten ne zevk alırdım ki..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar akıl almaz değil mi ? Evrenin çalışma prensipleri ve kuantum fiziğin mekanizması insanın aklını durduruyor. Uzayda (evrende) hiç bir şey kaybolmuyor. Konuyla ilgili hatırladığım başka ilginç şey şuydu, peki o zaman elimizde bir zaman makinesi olsaydı, İstanbul'un fethine ışınlanıp, o anı tekrar yaşayabilir miydik ? Cevap : hayır... Çünkü dünya, diğer bütün gezegenler, yani evren, her sene (yanılmıyorsam) 6 km. kadar ilerliyormuş uzay boşluğunda ! Sabit kalmama prensibi. Evren buna da önlem almış. Gidip o anı değiştiremeyesiniz diye ! Muhteşem, diyecek sözüm yok. Teşekkür ederim güzel bir blog okudum sizden.

A.Nilgün Aktaş 
 18.01.2011 14:11
Cevap :
Beğeniniz beni memnun etti. Teşekkürler Nilgün Hanım.  18.01.2011 16:59
 

Michael Fox'un Parkinson'la mücadele ettiğini biliyorsunuz, değil mi? Size Mehmet Sağlam arkadaşımın sayfasını önereyim. Uzay ve bilinmeyenler konusunda kendisi uzmandır. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 02.12.2010 17:20
Cevap :
Evet Ata Kemal Bey bunu biliyorum. Ve M. J. Fox'un kendi kurduğu parkinson vakfı sayesinde 100 milyon dolar bağış toplandığı biliniyor. Tüm servetini de vakfına bağışlamıştır. Mehmet Sağlam Bey'in bloglarını da fırsat oldukça takip etmekteyim. Ancak Uzay konusundaki bloglarını gözden kaçırmışım demek ki. Hemen okuyacağım. Teşekkür ediyorum ilginize.  02.12.2010 17:59
 

Ben o "Geleceğe dönüş" filminin tüm bölümlerini defalarca seyrettim. Her izleyişimde de keşke şu zaman makinası gerçek olsa da bir kaç yolculuk da ben yapsam dedim :)) Efendim malum her fırsatta seyahate çıkan biri olduğumdan biraz da zamanda gezinebilsem fena olmazdı :)) Ele aldığınız konunun bu ucundan tuttuğum için kusuruma bakmayınız lütfen. Sevgilerimle

Nilgün Akad 
 02.12.2010 0:11
Cevap :
Aslında bir ironi var yazdığım metnin satır aralarında. Bunu ilk farkeden okuyucuma, 16. yüzyıla, iki kişilik bilet armağan edeceğim. :) Yorumunuz için çok teşerkkür ederim Sevgili Nilgün Akad.  02.12.2010 9:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 667
Kayıt tarihi
: 17.07.10
 
 

Klasik Türk Musikisi, edebiyat, tiyatro, ülkeler, sosyoloji, psikoloji, tasavvuf gibi olgular ilgi a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster