Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '20

 
Kategori
Sağlık
 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE HAKLARI

Sağlık hizmetlerinin sunumunda görevli emekçiler son günlerde iş yükleri üzerine birde Korona virüs yükünü aldılar.Dünyayı kasıp kavuran virüs ülkemizde de görülmeye başlayınca yetkililerce gerekli önlemler alınmaya başladı.Ancak bu sürecin en önemli ayağı olan sağlık çalışanları önceleri halkımızca jest olarak birkaç gün alkışlandı.Ve sonrasında Sağlık Bakanlığınca üç ay boyunca tavandan ek ödeme ödenecek denildi.Ha sakın yanlış anlaşılmasın,aslında tavandan ödeme denilen şey sağlık personelinin gerçek hak edişleridir.Şuan ki sistemde hastanelerin karlılığı üzerinden çalışanlara döner sermaye ek ödemesi ödeniyor.Düşünebiliyor musunuz,kamu hastanelerinin karlılık durumuna göre kar payı ödemesi aslında.Ancak bu üç aylık ödeme ile aslında sağlık personellerinin hak edişlerinin hazinede saklı olduğu ve onlar ne zaman isterse o zaman verebileceği belli olmuş oldu.

Her neyse,çalışanlara tavandan ek ödeme yapılacak olması aslında süreci tam olarak bilmeyenlerde bir sevinç yaratırken gerçekleri bilenler temkinli yaklaştılar.Sözde sağlık ekip işi iken,ödemelerde böyle olmadığı görüldü.Hastanelerde bir çok istihdam sınıfı olduğu ve ödemelerinde herkesin kendi mevzuatına göre olması aynı hastalar ile uğraşanlarda iş barışına gölge düşürdü.Korona virüs ile uğraşanlar Korona tazminatı alsın denilirken diğerleri normal ödeme alsın denildi.Bunu nasıl ayıracaksın,hastalık gözle görülen bir şey değil.Servislerde yatan hastalar bilinen vakalar,ancak servis çalışanları dışında çalışan sağlık teknikerinden memuruna kadar bilinmeyen korona vakaları ile karşı karşıya kaldı.Doktorlar normal zamanda performans üzerinden yani fiilen baktığı hasta üzerinden(tetkik,tahlil,ameliyat vs  uygulamaları üzerinden)ücret aldığı için bu süreçte maddi olarak zarara uğrayacaklarını gördüler.

Bizlere Korona virüs bir çok alanda birçok şeyi gözden geçirmemizi sağlayacak.Bunlardan bir tanesi de Sağlık Hizmetlerinin sunumu,sağlanması.

Sağlık hizmetleri sunumunda geçmiş uygulamaları iyi inceleyip örnek almak lazım. Bu,geriye dönüş değil doğruya dönüştür. Sağlık personelinin daha doğrusu sağlık kurumlarında çalışanların ücretlendirme sistemi daha önce kapatılan Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı SSK Hastanelerinde olduğu gibi olmalıydı. Nasıldı, bilenler bilir herkesin eğitim durumuna göre ek ödemesi vardı, ama arada iş barışını bozacak kadar uçurumlar yoktu. Eğitim durumuna, kadrosuna bakmadan herkese senede iki kere brüt asgari ücret tutarında ikramiye vardı. Hiç kimse kimsenin parasını takip etmezdi, çünkü net ifadeler vardı yönetmeliklerde.Çok çeşitli istihdam şekilleri yoktu o dönem.İşçi vardı,memur vardı.Şimdi 4C memur,sözleşmeli memur,daha önce taşeron çalışanı denen ancak ne idüğü belirsiz bir isim takılan 4D sürekli işçi.Hepsi aynı sağlık kurumunda aynı hastaya hizmet veriyor,ancak hepsinin mevzuatı farklı olduğu için hepsi farklı ödeme alıyor,Bu da işyerinde iş barışını bozuyor maalesef.Bu tarz çoktan seçmeli gibi istihdam şekilleri ortadan kaldırılmalı ve daha sade bir ücretlendirme şekline gidilmeli.

Eskiden doktorlarda muayenehanecilik vardı.Ancak sağlık reformu adı altında bunu kaldırıp doktorun oradaki maddi kaybını performans sistemi adı altında bir yöntem ile çözdüler.Ama performans sistemi sağlık giderlerini ciddi bir şekilde arttırdı. Çünkü performans sistemi hekimi maddi kaygılar nedeni ile  gerekli gereksiz işlemler yapmaya zorluyor, gerekli işlemlerin yanında gereksiz işlemler de  Sgk'ya fatura ediliyor.Ve bu Sgk sağlık giderlerini ciddi oranda arttırıyor.Burada hekim arkadaşlar kızmasın, muayenehanecilik ancak bu performans sistemi ile kaldırılabildi.Performans sistemini kaldırarak hekime günün şartlarına uygun bir ücret verip özele geçmesine de mani olacaksın.

Sisteme adapte olabilmek ve sistemin yürümesi için performans ve aile hekimliği sistemleri beraber getirildi. Halbuki Sağlık Ocakları vardı, tabela değişti...... Aile Merkezi adını aldı.Aile hekimliğinde  değişen bir şey daha oldu, ne kadar çok hasta sana kaydolursa sistemden o kadar çok karşılığını alacaksın denildi.Öylede oldu. Ancak okyanus denize, deniz göle, göl su birikintisine döndü, hepimizin reel alım gücü o ilk dönemlere göre düştü. Ekonomik olarak sürdürülebilir hali kalmadı. Sağlık harcamaları da sosyal güvenlik giderleri de bu sayede arttı, hepimizin parası dolaylı yönden küresel sisteme gitmeye başladı.

Afiliasyon denilen sistem  sağlık sistemi üzerine yük üzerine yük koydu.Neydi Afiliasyon sistemi,güya Üniversiteler akademik olarak hastanelere katkı verecekti.Yani üniversite bilimsel katkı sağlayacaktı,Sağlık Bakanlığı hastane,yani alt yapı.

Ancak sistem o kadar bozuldu ki Afiliasyon var diye hastanelerin kapısını açmayan,hastaneye hiçbir katkı sunmayanlar bile hastaneden nemalanmaya başladı.

Bu nedenle eskinin güzel olanlarını inceleyip sağlık çalışanlarına hak ettikleri maddi ve manevi değerleri vermek elimizde. Bu ve benzeri uygulamalara geçildiğinde hem tüm sağlık personeli tatmin olur, hem de Sgk sağlık giderleri ciddi oranda düşer.

 

 
Toplam blog
: 40
: 1056
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Odyometri Bölümünün ilk mezunlarından sayılırım.Daha sonra İktisat Fakültesi,Acil Yardım ve Afet ..