Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '09

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
2281
 

Sağlıklı yaşamın sırları... / Hunzalar'dan modern yaşama (IV)...

Sağlıklı yaşamın sırları... / Hunzalar'dan modern yaşama (IV)...
 

''Doğallıkta, Ağrı'da kalmak...''


B12 VİTAMİNİ: (KOBALAMİN)

Yaşamsal önemi olan bir vitamindir. Bu yüzden bu vitamini çok iyi tanımamız gerekmektedir!...

Yapısında kobalt metali vardır, bu yüzden B12 vitaminine, ''Kobalamin'' ismi de verilir. Piyasadaki, Multivitamin ilaçlarda B12 vitamini <ı>siyanokobalamin ismiyle kendini gösterir... Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Demirin vücutça kullanılmasına yardım eder. DNA sentezi için gerekli, RNA içinse yararlıdır. Bu süreçlerin olumlu gelişebilmesi için folik asitten destek alır. Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirir.

Sinir harabiyetine karşı, sinir liflerini çevreleyen koruyucu kılıfın sürekliliğini, sinir hücrelerinin oluşumunu destekler ve etkinliğini çoğaltır. Bel ağrısı çeken kişilerde, omurlardan geçen sinirlerin kılıflarını tembih etmekte, doktor denetiminde, enjeksiyon şeklinde folik asitle birlikte alınan B12 vitaminin, bu rahatsızlığı hafiflettiği belirlenmiştir!...


Vücutta karaciğerde ve böbreklerimizde depolanan bir vitamindir; beyin, kalp, kemik iliği, pankreas ve testislerde de bulunur. Vücutta süregelen birçok işlevin tamamlanabilmesi için, B9 vitamini (Folik Asit) ve B12 vitamini birbirlerine ihtiyaç duyarlar. B6 vitamini (Piridoksin) ile birlikte kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engellerler.

B12, C vitamininin etkinliğini de destekler. Vejetaryen beslenme, kan sulandırıcı ilaçlar, diabet hastalığında kullanılan bazı ilaçlar, klorofenikol ve neomisin gibi bazı antibiyotikler, bazı anastezi ilaçları, gut hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, potasyum içeren ilaçlar, alkol, sigara, aşırı çay ve kahve tüketimi, kötü beslenme, mide ve bağırsaklarında sorunları olanlar, lipid, doğum kontrol ve kolestrol ilaçları, Alzhemier sorunu ve de ilerleyen yaşlar, önemli miktarda B12 eksikliğine yol açarlar.

B12 eksikliği de dolaylı olarak B9 vitamininin işlev bozukluklarına ve dolayısiyla eksikliğinden kaynaklanan sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Birçok insanın midesinde helikobakter pilori bakterisi vardır; bu insanlarda B12 vitamini eksikliğinin sık görüldüğü belirlenmiştir!... Bazen nadiren kalıtımsal olarak B12 vitamini yetmezliği görülebilir.

B12 eksikliği ayrıca, zihinsel karmaşa, unutkanlık, ruhsal dengesizlik, sinirlilik, kronik yorgunluk, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, sindirim bozuklukları, dilde iltihaplanma ve pernisiyöz anemiye neden olabilir. (Yaşlılarda daha çok görülür.)

Fazla B12 vitamini alımının toksit bir etkisi görülmemiştir. Kalın bağırsaklarda üretilirse de, vücuda yararı olmaz.
Bira mayası, yumurta ve akı, dana eti, karaciğer, böbrek, midye, istiridye, uskumru, ringa, sardalye ve dil balığı, süt ve peynirde bulunur. Sebze ve meyvelerde bulunmaz.

B12 içeren bira mayası mucizevi özellikler taşıyan bir şey!... Sporcuların, anne adaylarının, stresle boğuşan iş insanlarının, diyabet hastalarının, karaciğeriyle sorunu olanların ve güzelliğiyle ve de saçlarıyla ilgili olanların, buluşacağı önemli bir adres...Maya , stresli dönemlerde saçların dökülmesine katkı sunup, ayrıca zayıf saçları güçlendiriyor...Bunun için yapılacak şey; haftada bir ya da iki kez, dört çorba kaşığı kuru pak mayayı, yağsız bir bardak ılık sütte eritip, saç diplerine iyice yedirip, on, onbeş dakika saçta bekletip, ardından iyi kalite bir bio şampuanla yıkamak... Yüz güzelliği ve temizliği içinde; gene bir çorba kaşığı kuru maya ılık sütte eritilip, göz ve dudak çevresi sakınılarak yüze ve boyuna yedirilerek, bir maske yapılacak... Aynı şekilde bekletilip, ılık suyla yıkanacak ve ardından yüze, bir nemlendirici sürülecek... Otuz beş sonrası ayda iki kez, gençler ise ayda bir kez yapabilir...

KOLİN: (J VİTAMİNİ)

B12

B Vitamini grupları içinde yer alır. Suya karşı direnci çok zayıftır. Hafıza vitamini olarak da tanımlanır. Beyindeki kimyasal olaylarda yer alır. Beyinden gelen eylem uyarılarının merkezi sinir sistemine aktarılmasında, önemli katkısı vardır. Yağ metabolizmasını desteklediği, karaciğerin yağlanmasını azalttığı, unutkanlığa, Parkinson, Alzheimer sorunu yaşayanlara iyi geldiği belirtilmektedir. Doğada ençok anne sütünde bulunur. Beynin hafıza bölümünün iyi gelişebilmesi, bebeklik döneminde alınan anne sütüne bağlanmaktadır...
Eksikliğinde hücre zarlarında ve özellikle sinir liflerindeki (Myelin) kılıflarda deformasyon, bozulma görülür.

Anne sütü, karaciğer, karnabahar, soya fasulyesi, yumurta sarısı ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

(devam edecek)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 164
Ort. okunma sayısı
: 4566
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

İstanbul doğumluyum. Sağlıklı beslenme, yüzme, doğada yürüyüş ve çevre özel ilgi alanlarım. Şiiri ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster