Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

25 Aralık '18

 
Kategori
Güncel
 

Sanatçılar Ne İstiyorlar

SANATÇILAR DA CUMHURBAŞKANI DA YANLIŞ KONUŞTULAR.
 
Bir taraf halkın çoğunluğunun oylarıyla devletin başına getirilmiş devlet yöneticisine sanatçı kisvesiyle kafa tutuyor, hakaret ediyor. Devletine baş olmuş diğer taraf, halkın alkışlarıyla yücelttiği sanatçı bilinenlere "Sanatçı müsveddesi" diyor. Her iki tarafta yanlış konuşuyor. Bu tavırlar hoş olmuyor.
Önde olanların örnek olması gerekir. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü önce sizler sunmalısınız. İki taraftan da beklentimiz böyledir. Kimse kimseyi küçük göremez, kimse Allah'ın takdirine karşı gelemez.Herkes yazılanı yaşar, aksini yapmaya kalkarsa yolunu şaşar.
 
Salât ve selam üzerine olsun. Sevgili Peygamberimiz, rehberimiz buyurmuştur."Eğer üzerinize Habeşî ve burnu kulağı kesik bir köle, emir tayin edilse, sizi Allah'ın Kitabı ile sevk ve idare ettiği sürece, onun emirlerini dinleyiniz ve itaat ediniz." (İbn Mâce, Cihad, 39; Buhârî, Ahkâm, 4) 
Bu hadisin üzerine söz olmaz, bitti. Halkın seçimiyle başa kim gelmişse, sizi dinden kitaptan uzaklaştırmıyorsa, Allah'ın rızası doğrultusunda görev yapıyorsa ondan razı olmamız gerekir. Hâl ve hareketlerini beğenmediğimiz birileriyse başımızdakiler, o zamanda siz oy vermezsiniz olur biter. Kötülemekle, hakaret etmekle gündeme gelmekten öte bir şey yapamazsınız...
 
Duymayan kalmadı 
Yılların sanatçıları Metin Akpınar ve Müjdat Gezen Cumhurbaşkanına hakaretten savcılığa götürülmüşler, sonra ifadeleri alınıp salıverilmişler. Demişler ki ifadelerinde "Biz mizah yaptık." Lakin mizah yaparken iyi bir şey yapmadınız, kötülüğe örnek  mesajlar verdiniz. Dilinizden bal değil, ağı damladı. Dediklerinizi duymayan kalmadı.
 
Sanatınızın arkasına sığınmayın beyler, dediğiniz lafı savunun. Zoru görünce niçin çark ediyorsunuz? Şunu şundan dolayı dedik, biz öyle istedik deyiverin. Allah birdir diyenleri hiç bir kuvvet susturamamış bunu iyi bilin.
 
Sahi siz ne istiyorsunuz? Amerikan yönetim şeklini mi? Müslüman ülkesinde Amerikan idare şekli olmaz, Rabb'im buna razı gelmez. Amerika'dan hoşnutsanız oraya gidin yerleşin. Bu vatanın ekmeğini yeyip ayağına dolaşmayın.
 
Bu halkın güzel örneklere ihtiyacı var. Kışkırtmalara, şiddete, nefrete değil. Beğenmediğiniz nizamı dilinizle tehditle değil, iyiliklerle düzeltmeye çalışın. Konuşmalarınızla, davranışlarınızla örnek olun.  Size sanatçı diye değer verilmiş ki, bu vakitlere kadar saygı görüp alkışlanmışsınız, siz de vatanın selameti için güzel uyarılarda bulunun, güzellikler sunun.
 
Bu sanatçı bildiklerimize kimseleri beğendiremiyoruz. Hangi yönetim şeklini nasıl biriyle sürdürmek istiyorlar, açıkça deseler de bilsek. Ben bildim bileli, bütün hükumetleri eleştirmişlerdir. Mizah adı altında ne Demirel kaldı eleştirmedik, ne Ecevit, ne Turgut Özal. Başa kim gelirse memnun olmazlar. Dik başlılık yapmayı görev sayarlar. Gelmiş geçmiş nice siyasiler bunları memnun edememiştir. Amaçları halkı kışkırtmak mıdır, aydınlatmak mı? 
Neye göre aydınlatma, bunca yıldır sanat yapıyorsunuz kimi nasıl aydınlattınız? 
Sizi alkışlayan insanları güldürdünüz, ama düşünmelerini başaramadınız ki hâlâ uğraşırsınız, güya uyandırmak adına...
Devlet otoritesine yapılan her türlü isyan, büyük bir fitne ve şerre yol açar. Sanatçı dediğin insanları şerre değil, huzura sükûna davet eder.
 
Kiminiz yönetim şeklini beğenmez, kimileriniz de nemalanmak adına hükumete yakın olur, yöneteni yağlar ballar.  Bazısı da yüze güler, ardından atar tutar. İç seslerini bir dinleseniz, içiniz kararır. O derece sanatçı idareciyi sevmez. Onlara özgürlük vereceksin, istedikleri gibi hüküm sürecekler. Zaten özgür değiller mi, Amerika'da daha mı fazla itibar göreceklerini sanırlar? 
 
En çok onlara kazandıracaksın, en çok onlara değer vereceksin. Giyimde kuşamda serbest bırakacaksın. Zaten öyle olmuyor mu, en iyi yerlerde oturup, analarının evinde görmedikleri en lüks hayatı sürmüyorlar mı? İstedikleri gibi giyinip kuşanmıyorlar mı? Özgür olmasalar, böyle rahat konuşurlar mı?
 
Bizim ülkemizde yetişen yöneticilerimiz bunlar beyler, beğenmiyorsanız hizmet almayınız.  Bizim idarecilerimiz Müslüman bildiklerimiz, vaatlerine inandıklarımız. Biz vatanımızı da insanlarımızı da çok seviyoruz. Siz sevmiyorsanız, sevdiğiniz yerlere gidebilirsiniz. Ülkemizde başka ülkenin adamları geçmiyor başa. Sizde bu ülkenin ekmeğini yiyorsanız ki, öyle. Oturun paşa paşa...
 
Ayfer AYTAÇ
ayferaytac.com
 
Toplam blog
: 622
: 205
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..