Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
427
 

Sarıkamış harekâtı

Sarıkamış harekâtı
 

Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ, Sarıkamış Harekâtını Türkiye’nin gündemine taşıyan isimlerden biridir. Tarihle uğraşan o kadar bilim adamına karşın nasıl oluyordu da çalışma alanı tarihle uzaktan yakından ilgisi olmayan birisi Sarıkamış’ı Türkiye’nin gündemine taşımayı başarmıştı?

Bazı durumlarda olaylara dışardan bakabilmek belki de daha yararlı oluyordu. Uğraşılan alan gereği sürekli iç içe olunan konular sıradanlaşıp ilginçliğini yitiriyor, insanlar profesyonel bakış açısı yerine amatör ruhla bakmak daha olumlu sonuç veriyor. İşte örneği; Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ hoca. Dedesinin de Sarıkamış şehitleri arasında olan ve Sarıkamış doğumlu olan Bingür Hoca ve arkadaşları, Sarıkamış’ı Türkiye’nin gündemine taşımayı başardı. Kurdukları Sarıkamış Dayanışma Grubu’nun başarılı çalışmaları sonucunda Rus arşivlerine ulaşarak önemli fotoğraf ve belgelere ulaşarak bunları kamuoyu ile paylaştılar ve Sarıkamış’ta Şehitlik Anıtını yaptırdılar.

Tarih alanında tarihçilerimiz tarafından yapılan çalışmalar tabiî ki çok önem taşımaktadır; ancak meslek dışından da tarihe amatörce ilgi duyularak çok güzel işler yapılabileceğini Bingür hoca göstermiştir.

Tarihimizin çok önemli olaylarından biri olan Sarıkamış Harekâtı o ve arkadaşlarının çok önemli çalışmaları sayesinden kamuoyunca unutulmaktan kurtulmuştur.

Kendimde bir tarih öğretmeni ve Türk Milletinin bir mensubu olarak; şehitlerimizi rahmetle anıyor ve sayın hocam ve arkadaşlarına saygılarımı sunuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir Sarıkamışlı olarak doğduğum kenti gündeme getirdiğinizden dolayı mutlu oldum. Teşekkürler

Coskun Karabulut 
 05.07.2007 23:29
Cevap :
Coşkun Bey Merhaba, Yorum yazmanızda dolayı teşekkürler.Esas teşekkürü ben değil; Sarıkamış Haretını gündeme taşıyan Bingür SÖNMEZ Hoca hakediyor. Benim amacım bu yazıyla hocaya teşekkür etmekti. Saygılar...  06.07.2007 7:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2707
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Eğitimciyim. Evli ve Hüseyin Kürşat ve Mehmet Çağrı adında iki oğlum var. Bilgisayar ve psikoloji..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster