Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
349
 

Sarıyayla'da bir gece

İnternette arama motoruna “Tunceli Sarıyayla” ifadesini yazdığınızda doğal güzelliklerinin sergilendiği bir köyden fotograflara erişmek mümkün olmakta. İnsanın bu içini kan ağlatan olaydan haberi olmasa ülkemin cennet köşelerinden birisi diyebileceği görüntüler bunlar; yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği çiçekli yaylalardan taşinıp gelen.

Olay hakkında birincil kaynağa başvurmak istedim öncelikle. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde doğrudan görülebilecek bir duyuru olarak yer aldığını düşünerek. Sürekli akan ve güncel gelişmeleri duyuran bant içinde ise “Bölücü Terör Örgütüyle Mücadele Olayları bölümüne 2 haber” uyarısı daha sonra göze çarpiyordu. Haberi “2010 Yılı Bölücü Terör Örgütüyle Mücadele Olayları” bağlantısı altında 167 numara ile belirtilen satırda buldum. Bilgiler şöyle devam ediyordu: “Tarih/Saat: 30 Nisan 2010 22:45, Yer: Nazimiye Tunceli, Olayın Cereyan Tarzı: Tunceli-Nazimiye Sarıyayla Karakoluna, 30 Nisan 2010 günü saat 22:45 sıralarında bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan sızma teşebbüsü esnasında çikan çatismada 1 Astsubay, 1 Uzman Çavus ve 2 Er şehit olmuş ve 1 Astsubay, 6 Er yaralanmıştır. Yaralılar hastanelerde tedavi altına alınmıştır."

Medyada ise haber detaylarıyla birlikte yer aldı. Buna göre 50 kişilik bir grup önceden karakol çevresine ağır silahlarıyla yerleşerek saldırıyı gece sis altında başlatmış ve çatisma saatler sürmüş. Takviye ise kötü hava şartları nedeniyle otuz beş kilometrelik mesafeden yaya olarak ancak sabah bölgeye ulaşmış; teknolojik hava araçları ise ancak ögleden sonra. Görsel medyanın haberine göre ise o karakol tam da saldırılar için geçiş noktasını oluşturan son derecede stratejik bir noktaya kurulmuş. Ayrıca son zamanlarda alınan istihbarat bilgilerine göre ise örgütün saldırılar başlatması beklenmekteymiş.

Bir hesaba göre Türkiye dünyanın on üçüncü büyük ekonomisiymiş. Resmi kayıtlara göre ise 2010 yılı bütçesinin gider rakamı yaklaşık 290 milyar TL, bunu içinde emniyetle ilgili diğer merkezi kurumlar hariç Milli Savunma Bakanlığı payı ise yine yaklaşık 16 Milyar TL imiş. Bu rakamlar ve büyüklükler ne ifade ediyor o karakolda şehit olan insanların yollarını gözleyen anne, baba ve yakınları için dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1082
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F mezunuyum. Yüksek Lisans diplomalarımı G.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster