Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
403
 

Sesi kes; gürültüye devam..!

Sesi kes; gürültüye devam..!
 

Konuyla ilgili bir yazı daha yazmıştım daha önce.. Ama anlaşılan o ki, internet siteleri bir bir kapandıkça, daha çok yazı yazacağız bu konuda.. (yazabilecek miyiz..? Kim emin olabilir ki MB' nin de kapısına o meşhur "Bu siteye erişim Mahkeme kararıyla engellenmiştir" yaftasının asılmayacağına..)

Konunun iki yönü var; birincisi, blogçuluğu özünden saptırıp insan içinde söyleyemeyeceği, her anlamda pornoğrafik sözlerin bloglarda yazılıp çizilmesi.. Bu zayıf ve hasta kişilik için söylenecek söz; "Blogçuluğun b.kunu çıkardılar" demek olacak.. Kanunların bu noktada devreye girmesi normal ve hatta gerekli.. Müstear isimlerle, kişi ve kurumları küçük düşürücü bir yığın hezayanı yazı diye yazmak kimsenin hakkı olmamalıdır elbette..

İkincisi ve daha önemlisi, blogçuluğun bizim hukuk algılamamıza, Demokrasi ve insan hakları anlayışımıza bol gelmesidir. Bu ülke insanı, daha küçüklüğünden başlayarak "sus, otur.." emir ve komutuna alıştırılmıştır. Bakmayın, "konuşan Türkiye" sloganlarına, aslında bundan kastedilen "gürültü yapan" Türkiyedir.. Bizim, gürültü çıkarmamız serbesttir ancak konuşmamız yasaktır..

Bu yüzden ki zahir, insanlarımız televizyonlarda, evlerde, kahvelerde konuşmazlar, gürültü çıkarırlar. Gürültü, konuşamayan, konuşturulmayan insanlar için, bir tür "deşarj" olma yolu olarak serbest bırakılmıştır. Bizim öğrencilik yıllarımızda hocalarımız bir espiri yaparlardı sınıfa karşı: "Sesi kes, gürültüye devam..!".. Demek ki, hocalarımızın bir bildiği varmış; sırf espiri olsun diye söylemiyorlarmış bu sözü..

Bir çok internet sitesinden sonra şimdi de Blogger kapatılmış.. Kapatmanın "gerekçesi" nedir, bilmiyoruz.. Belki ilerde bir "gerekçeli karar" da bunun için yayınlanır. Ancak, gerekçe ne olursa olsun, teknolojinin ele avuca sığmaz olduğu bu çağda yasaklamalar, kapatmalar hiç bir şey için çare değlidir. Bu yapılanın, Don Kişot'un yel değirmenleriyle savaşmasından farklı bir yanı yok..

Öyle ama, bizim hukuk'umuz yeni olsa da "hukukçumuz" eski.. Hukuk'u yenilemek kolaydır; Avrupanın kanunlarına bakar, oturur değiştirirsiniz.. Ancak hukukçunuzu yenilemek o kadar kolay değildir. Bu nedenle; çağ nereye gidiyor olursa olsun, bizim yasakçılığı "deynekçilik" olarak anlayan hukukçularımız, bir zamanlar öğretmenlerimizin söylediğini söylemeye devam ediyorlar: "Sesi kes, gürültüye devam..!"

İyi pazarlar..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günaydın Ali Bey, iyi pazarlar...Sabahın bu erken saatinde ilk okuduğum blog sizinki. Yazdıklarınıza tümüyle katılıyorum. Hatta bu konuda ben de yazacaktım ama, farklı anlaşılır diye vazgeçtim. Özgürlük, konumuz gereği yazma özgürlüğü olsun, sınırsız değildir.En azından, bir kişinin özgürlük alanı başka birinin özgürlük alanına girmemeli diye düşünüyorum. Benim üzüldüğüm bir nokta da, kendimden örnek veriyorum, çeşitli kaynakları araştırarak yazdığım bir bloğu en fazla 100 kişi tıklıyor(belki bunun yarısı okumuyor bile) ama başında Aşk olan ve yanında da çıplak bir kadın resmi olan blogların yüzlerce kez okunmasıdır. Acaba diyorum, blog piyasası böyle mi? Arz ve talep meselesi mi? Okuyucuların tercih ettikleri, "aşk ve ilişki" mi? Aslında bu tür konuları yazmak çok kolay; ama benim için insanları bilgilendirmek çok daha önemli. Demek ki, benim mallarıma talep fazla değil. Bu konuda,blog yönetimine de öneri sunamıyorum. Yazma ve okuma özgürlüğü var. Teşekkürler ve iyi tatiller. Selamla

cdenizkent 
 26.10.2008 8:33
Cevap :
Teşekkür ederim bu değerli katkınıza..Şikayetçisi olduğunuz/olduğumuz konu sadece blogta geçerli değil ki..Her yerde öyle..gazetede,kitapta, sinemada, televizyonda..Ama önemli olan kemmiyet değil keyfiyettir..Az okunmaktan ziyade kimler tarafından okunduğunuz önemlidir bence..Selamlar..  26.10.2008 10:23
 

Sevgili ve değerli üstadım Ali AÇIÖZ, Sitelerde ve blog"larda o tür yazı ve resimlerin bende karşısındayım, böyle yazılar yazmayan site ve blog"larda kapanıyorsa ki kapanıyor, hemde Mahkeme Kararıyla, orada durup bir düşünmek gerek olduğu kanısındayım. Yasalar değişilir, yeni yasalar yapılır, ama uygulama ve kafa yapısı aynı oldukça yapılan yasalar bir işe yaramıyor. Uygulamada yok, insanların değiştirilemez bazı tabuları var ve bu tabular bunları olanaksız kılıyor.. Saygı ve sevgilerimle..

Ohannes 
 26.10.2008 0:20
Cevap :
Bu kıymetli katkıların için ben Teşekkür edrim, Sevgili Ohannis..Olacak, bu ülkede iyi şeyler olacak, başka çaremiz yok..Selamlar, sevgiler..  27.10.2008 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4274
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 814
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster