Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
443
 

Sosyal güven(siz)lik geliyor! Dikkat!!!

Sosyal güven(siz)lik geliyor! Dikkat!!!
 

SSGSS


Şu anda mecliste bekleyen 5510 sayılı (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısı eğer yasalışırsa pek çok hakkımızı kaybedeceğiz.
Sağlık ve sosyal güvenlik haklarımızda oluşacak kayıplardan bazıları şöyle:

Zaten kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar, hem de erkekler için 65'e çıkarılacak. (Madde 28)

Emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000'den 7.000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu9.000 gün prime çıkacak. (Madde 27)

Emekli maaşları % 23 i la % 33 arasında düşürülecek. (Madde 29)

Yıpranma hakkı gasp edilecek.

Aylık geliri 139, 6 YTL'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ila 475 YTL Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak. (Madde 88)

Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de 'katılım payı' adı altında para ödenecek. (Madde 68)

Katılım payı gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak. (Madde 68)

Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak.

Sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası Genel Sağlık Sigortası primi yatırmak, hatta bir de 'katılım payı' ödemek yetmeyecek. Şimdi bir de 'ilâve ücret' adı altında para ödemek gerekecek. (Geçici Madde 5)

Bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken, Türkiye'de 'sigortalının çocuğuna bir ay anne sütü yeter' mantığı geçerli olacak. Daha önce doğum yapan sigortalılara altı ay süreyle verilmesi öngörülen emzirme yardımı bir aya düşürülecek.

Hastalanan sigortalılara verilen iş görememezlik ödeneği% 16 azalacak. (Madde 18, 19, 80)

Emekli Bağ-Kur'lularının maaşından 10 yıl süreyle % 10oranında Genel Sağlık Sigortası primi kesilecek. (Madde 88)

Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak , hastane kapılarından geri dönecek. (Madde 88, 89 , 90)

Primini ödeyemeyen çiftçilerin pamuğuna buğdayına, üzümüne tütününe el konulacak. (Madde 87)

Şu anda sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde benzer politikalar uygulanmaya çalışılıyor. Devletler sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarını azaltma çabasındalar. Fransa ve Yunanistan'da büyük grevler ve yürüyüşlerle bu yasalar engellenmeye çalışılıyor. Şu an yasanın getirecekleri ile ilgili yeterli farkındalık yok. Biz de bu yasayı engelleyebiliriz. Biz karşı koyarsak bu yasayı geçiremezler!Ancak biz ne yazık ki toplum olarak bu tür haksızlıklara yeterli tepkimizi koyamıyoruz.

Sonuçta bu hizmetlerden bizler ve çocuklarımız yararlanacağız!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arkadaşım,bu sağlık sistemi biraz zor geçer karardan,o yazdıklarınızın hepsinin uygulandığını düşünseniz ya,nasıl yaşanır o zaman imkansız bu durum uygulanamaz,uygulanamaz işte o kadar,,,,adamı yerler valla,,,,,,,sevgiler

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 28.02.2008 23:00
Cevap :
Korkarım uygulamaya kesinlikle geçilecek gibi .Bu kararnameden halımızın çoğunun hatta kimsenin haberi yok.İnsanlarımız bu blogu okuma tenezzülünde bile bulunmuyor.Aşk ile ilgili yazılarım tavan yapıyor ama bu tür yazılarla halkımız ne yazıkki ilgilenmiyor.Duyarlılığınız ve yorumunuz için teşekkürler.  29.02.2008 12:27
 

Çok haklısınız. yunanistan'da bu nedenle kıyametler kopuyor, hem de onlardakinin şartları bizimki kadar ağır değil. oysa bizimkiler yeşil karta alıştı ya oy atınca yine yeşil kartla işi halledeceklerini sanıyorlar. Oysa kazanılmış haklar bir bir geri alınıyor. Duyarlılığınız için sağolun.

Ezgi Umut 
 28.02.2008 8:21
Cevap :
Asıl siz sağolun efendim,ben de sizin duyarlılığınıza ve güzel mesajınıza teşekkür ederim.  28.02.2008 12:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 372
Toplam mesaj
: 71
Ort. okunma sayısı
: 2816
Kayıt tarihi
: 17.07.07
 
 

17 yıldır uluslararası firmalarda yöneticilik yaptım. Bunun yanında şirketlere satış, yöneticilik, k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster