Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
538
 

Siz hiç yakamoza dokundunuz mu?

Siz hiç yakamoza dokundunuz mu?
 

Dünyanın en güzel sözcüğü


Birçok insan, ayışığının suya yansımasını, yani mehtap ile yakamozu karıştırırır.
Yakamoz, aslında, uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir, çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Yakamozun gözlemlenebilmesi için diğer ışık kaynaklarının (Güneş, Ay ve Şehir ışıkları) yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir. Yakamoz oluştuğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi gözükür.

Yani bilinenin tam aksine, ay ışığı varken asla yakamoz olmaz.
Siz hiç gece denize girdiniz mi?Ben geceleri yüzmeyi çok severim, hele yakamoz olduğu geceler, denizde yüzmenin tadını hiçbirşeyde alamazsınız.Sizlere de tavsiye ederim, mutlaka deneyin.Elinize suya sokup hareket ettiğinizde, suda milyonlarca ışık tanelerini görürsünüz.Muhteşem bir manzaradır.
Bu arada Yakamozun dünyanın en güzel sözcüğü seçildiğini biliyormuydunuz?
Almanya’nın başkenti Berlin’deki Dış İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen, 60 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kelimenin göz önünde tutulduğu yarışmada, Türkçe “Yakamoz” sözcüğü, 3 kişilik jüri tarafından dünyanın en güzel sözcüğü olarak belirlenmiş.

“Yakamoz” sözcüğünün, orijinalliği, anlamı ve kültürel önemi açısından birinciliğe layık görüldüğü bildirilmiş. Yarışmada ikinciliği, horlamak anlamına gelen Çince “Hu lu” kelimesi kazanırken, üçüncülüğü de Afrika’daki Luganda dilinde “düzensiz” anlamına gelen “Volongoto” sözcüğü elde etmiş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dostum hem üzülüdüm hemde sevindim.senelerdir ben mehtabı,hep yakamoz sanmısım o zaman :)) ama sayende öğrendim bu gece... olsun ikiside çok güzel,her gece balkonumdan seyrediyorum... demekki ben güzelden anlarım:))) sağolasın tekrar geçde olsa bilgilendik sevgiler....

CANSİN 
 15.07.2008 21:58
Cevap :
Faydam olabildiyse ne mutlu bana :) Genelde ay ışığının denize yansımasını Yakamoz sanırlar ama işin aslı okuduğun gibi işte.Hele bir de gece denizde yüzerken görsen ve dokunsan bak o zaman...Teşekkürler.  16.07.2008 12:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 372
Toplam mesaj
: 71
Ort. okunma sayısı
: 2816
Kayıt tarihi
: 17.07.07
 
 

17 yıldır uluslararası firmalarda yöneticilik yaptım. Bunun yanında şirketlere satış, yöneticilik, k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster