Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
39
 

Spor Motivasyonu

Spor yapmak birçok kişi için sıkıcı olmasının yanında, öncelik sıralamasında dahi bulunmamaktadır. Sporun sağlımıza faydaları saymakla bitmeyeceği gibi, spor yapan bireylerin sosyal hayatlarında daha başarılı iletişim kurduğu, özgüveni daha yüksek bireyler olduğu ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır.

Sağlınızı ne sıklıkla düşünüyorsunuz? Bir check up programı, yakın çevrenin sağlığınız için tepkisi, çevrenizdeki kişilerin sağlık sorunlardan etkilenme gibi durumlar olmadan sağlığınızı düşünmeyenlerden misiniz?

Genellikle sağlığımızda yolunda gitmeyen durumlarla karşılaştığımız vakit sağlığımızı ciddiye almaktayız. Sağlık için yapılması gerekenlerin en başında spor bulunmaktadır.

Spor yapmak için yanınızda bir arkadaş veya sizi motive edecek ilhamlar arıyorsanız, bu yazım sizin için;

Öncelikle ne isteğinize karar vermelisiniz, sağlığınız ve beden imajınız için. Bu bir başlangıç oluşturacaktır. Hedefiniz sağlıklı görünmek ve fit görünmekse veya ideal beden algınız nasılsa onu kafanızda tasarlamanız gerekmektedir. (Nasıl ulaşabileceğinizi de doktor ve diyetisyenlerden yardım alarak yürütmeniz gerekmektedir.)

Size ait eski bir resminiz veya olmak istediğiniz ölçülerde olan kişiler veya kıyafet hedefinize ulaşırken motive edici olacaktır.

Her gün tekrarladığınız, birincil uğraşınız güne başlamanızda ne kadar önemli ise ARTIK sporda vazgeçilmezleriniz haline getirmelisiniz. Örneğin yüzümü yıkamadan dışarı çıkmam, dişlerimi fırçalamadan uyumam daha türetebileceğim muhakkak bizi biz yapan birçok faktör vardır, ARTIK spor yapmadan bu günü bitiremem diyeceğiz. Spora karşı olan düşüncemizi bu şekilde esnetmiş ve prensip kazanma yolunda adım atmış olacağız.

Her gün 30 dk dans veya size keyif veren bir spor aktivitesi yapın.

Kendinize en uygun 2 gün belirleyin ve günlük egzersizlerinizden daha uzun süre size keyif veren bir spor aktivitesi yapın.

Bütçenize uygun sizi motive edecek spor kıyafetleri satın alın.(Kaliteli bir spor ayakkabı veya nefes alan bodylere kadar.)

Psikolojinizin en isteksiz olduğu günde dahi spor takımlarınızı giyip dışarı çıkınız. Açık havanın getirdiği istek ve canlılık ile yürüyüş veya koşu programı uygulayınız.

Müzik çalarınız da spor yaparken dinleyebileceğiniz tempolu müzikler ekleyiniz. Ritimli müzikler sporda daha tempolu ve koordine olmanızı sağlamaktadır

 

Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 40
Kayıt tarihi
: 10.09.19
 
 

Uzm. Dyt. İlay Polat , İstanbul Haliç Üniversitesi Beslenme Diyetetik bölümünü başarıyla tamamlam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster