Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
214
 

Şu benim gariban ateizmim

Bendeniz bir garibanım. Çok eğitim aldım ama hala garibanım. Dolayısıyla ateizmim de çok garibanca oldu. 

 

1963’te 3 yaşımdayken bir gece babam eve gelmedi. Öldüğünü düşündük. Gerçekten az kaldı ölüyormuş. 1958’de vapur batıran İzmit Körfezi fırtınalarından biri, eve dönerken babamı da alıp gidiyormuş. 

 

Sonuçta, Allah yoktu. Bir çocuğun dileğini yerine getirmeyen bir Allah, olsa ne olur, olmasa ne olurdu. 

 

Dayım solak olduğum için elime vururdu. Teyzelerim o zamanlar da yazın göbeğinde olan Ramazan’da oflaya puflaya uyurlardı. Bunlar inançsızlığımda fiilen etkili olmuştur. 

 

10 yaş civarımda, tümüyle dağınık raslantılarla, ‘Kısas-ı Enbiya’yı, Uzak Doğu Asya metafizik klasiklerini (MEB klasikleri, Lao Tzu, Uphanishadlar, vd), nedense 50 yıl filan aynı metinle basılan ‘Kitab-ı Mukaddes’i okudum. Hiçbiri ikna edici değildi. 

 

18 yaşımda Kuran-ı Kerim’i okudum. Müslüman olsaydım, vazgeçerdim. Müthiş bir hayal kırıklığı yaşadım. 

 

Seyyar kitapçılık yaparken, Elmalılı Hamdi’nin ‘Tefsir’ini, ve ‘Sahih-i Buhari’yi de okudum. 

 

Olay artık çığırından çıktı. Şu andaki durumum ateizmden başka bir şey. 

 

Metafizik yanım aşırı güçlü, çünkü ölümü çok yakından kezlerce yaşadım ve tanıdım. Zihin yapım, ’eksi varlık’ tanımladı ki bu hiçbir metafizik öğretide yoktur (buna ‘negatif transendentalizm’ denebilir). 

 

Birçok insan beni Müslüman sanır, çünkü onlar açısından bir ateist için fazla ahlaklıydım. Şimdilerde, aynı insanların AKP sayesinde, saçlarını başlarını yolmalarını gülerek ve ibretle seyrediyorum. 

 

1960-2010 arasında dünyada temelde 2 sınıf vardı: Burjuvazi ve proleterya. Oysa benim 51 yıllık yaşamım sefil bir fareden daha aşağıda geçti, 6 ay gerçekten sıvı bokun içinde bile yaşadım. Yani, Marx tanımıyla lümpen bir proleteryadan da aşağıdayım, kaybedecek zincirlerimi bırak, içsel varlığım hiç olmadı. Neyzen Tevfik’sel ve / artı taoist anlamda hep bir hiç olarak yaşadım. 

 

Bu durumda benim ateizmim feci gariban işi. İlginç olan şudur ki tüm çevrem orta veya üst burjuvazidendir, açlığımı bilirler ve hiçbiri beni doyurmamıştır, Müslüman olanlarını kastediyorum. Yaşamımda borç çok aldım, ödeyemediklerim de çok ama bana hiç fitre veya zekat veren olmadı. 

 

Şöyle söyleyeyim: İnsana günde 2.500 kalori gerekir ve ben en az 5-6 yıl boyunca günde 1.500 kalori bile alamadım. Vitaminsizlikten tavuk karası oldum. 

 

Ancak bende bir Müslüman’da olması gereken bir sabır ve tevekkül var. Yaşadıklarımı hak ettiğimi düşünmüyorum ama benim düşündüklerimi düşünenleri bu ülkede yaktılar, sağ kalmak bana yetiyor da artıyor bile. 

 

Fakir doğdum ve fakir öleceğim. 1 milyon dolar ederinde bir eğitimi bedavaya aldım. 10.000 kitabı bedavaya okudum, 6.000 filmi bedavaya seyrettim. Türkiye kütüphanelerine 3.000 kitap bağışladım. 1.000 sayfa bedava çeviri yaptım. 1.000 saat bedava ders verdim. Kendimce dünyevi borç-alacak defterimi kapattım. 

 

Kimse gariban olmak istemiyor, herkes sınıf atlamak istiyor. Bu durumda, sınıf atlasan da atlamasan da, Müslüman kalamazsın. Latife Tekin’in dediğince: Fakirliğini korumak gerek (kendi de korumadı, ayrı konu.) 

 

Garibanlığa herkesi beklerim, ateizme değil. Asal yalnız bir ateist olmayı seviyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''akp şeriatı beceremedi'' yazınızdaki son satırın açılımına bir giriş yazısı olarak ilgiyle ve dikkatle okudum...''Şu dünyayı Tanrı yarattıysa, onun yerinde olmak istemem doğrusu. Çünkü, dünyanın sefaleti yüreğimi parçalar.Yaratıcı bir ruh düşünülürse, yarattığı şeyi göstererek ona şöyle bağırmak hakkımızdır: "bunca mutsuzluğu ve bu üzüntüyü ortaya çıkarmak uğruna, hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlığını bozmaya nasıl kalkıştın?"...ve ''Dünya, 15 yaşından küçük çocuklara din dersi vermeyecek kadar dürüst olursa, belki o zaman ona umut besleyebiliriz.''...diyordu Arthur, bilirsiniz de, bi hatırlatayım istedim sadece...selamlar...saygılar...

nedim üstün 
 11.08.2011 15:31
Cevap :
Asılnda bu metin o metne ilişkin yazılmadı ki zaten daha önceki bir tarihlidir. Benim açımlayacağım bölüm, neden ateist birinin şeriatı uygulayabileceğidir.  11.08.2011 21:09
 

farklı bir şeyden bahsedeceğim. 1000 sayfa çeviri yaptım yazmışsınız. ray kurzweil'in kitaplarını siz bari çevirebilir misiniz ? hem konuyla ilgilisiniz hem ingilizceniz iyi. şöyle açıklayıcı dipnotlarla filan bir çeviri olamaz mı ?

baki kılınç 
 11.08.2011 12:22
Cevap :
Türkçe'de yapay zeka üzerine 2010 basımı yeterli bir kitap var. Azeri bir yazar yazmış ama kitap Türkiye Türkçesi ile düzenlenmiş.  11.08.2011 21:07
 

Sizi anlıyorum… Ateizmin toplum için tehlikeli olanı, perde arkasında örgütlenerek, sizin ifadenizle ‘gariban’ olmayan ateizme dönüşüp, toplumları ve toplumsal hayatı uçuruma sürüklemesidir. Bugün yaşadıklarımız bunun açık bir ifadesidir. Ne var ki, inandığını söyleyenlerin bu anlamdaki örgütlemeleri de, yani gariban inançlı olmaktan çıkıp kendi gibi düşünmeyenleri ötekileştirmesi de benzer bir süreci doğurur. Tarih, bunun her iki örneğine de şahittir. Siz, siz olun gariban ateist olmaya devam edin, bu halinizle bir gün sizi de saracaktır hakikat güneşi… Hakikat güneşi, ne dondurur, ne de kavurur; özgür bırakır… Kendini, kendi keşfetsin diye… Son bir ek, gerçek inanç sahipleri de garibandır, sizin gariban ateizminiz gibi, onlar da enderdir… Belki de karanlık bir gecede yol almak için, benzer eylemler yapan, ama aynı hedefe birlikte yürüdüklerini fark edemeyenlerdir, söz konusu bu garibanlar! Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar…

Rıza Üsküdar 
 11.08.2011 11:47
Cevap :
Valla, tanıdığım tüm Müslümanlar, denizbitse bile, hala sınıf atlama peşinde. Açlar, ayrı konu. Kendilerini buğday ambarında hayal ediyorlar, bir lokma bir hırkaya razı olmuyorlar.  11.08.2011 12:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster