Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '18

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
59
 

Suudi Kadınlar

Suudi Kadınlar
 

Biz pek çok ülkenin kadınlarına göre şanslıyız. Cumhuriyet sonrası kadınlar büyük mücadele vermeye gerek kalmadan haklarını kazandılar. Ancak dünyada bu hakların kazanılması oldukça sancılı oldu. Özellikle, Avrupa’da, Amerika’da. Tabii birde bunun yanı sıra Afrika, Asya daki kadınların durumu var. İşte bunlardan birisi Suudi kadınlar.

Suudi Arabistan diyence aklımıza petrol geliyor. Petrol zengini olan bu ülkenin kadınları araba kullanamıyor olması son derece saçma. Ama söz konusu ülke Suudi Arabistan olunca kelimeler kifayetsiz kalıyor. Suudi Arabistan kadınları günlük hayatlarında pek çok yasakla yasamak zorundalar. Restoranlarda erkeklerle tutturamıyor, sokakta bazı yiyecekleri yiyemiyor ve bazı yerlere tek başlarına gidemiyorlar. Ayrıca araba kullanmamalarından yasak konmuştu. Bu yasak şükür ki 2017 sonlarında kaldırıldı. Üstelik bazı din adamlarının “araba kullanan kadınlar tecavüze uğrarlar ”uyarılarına rağmen!

Suudi Arabistan’da bu yasağın kalkması çok önemliydi. Çünkü Suudi kadınlar bu hak için direnmişlerdi. Ses yükselmişti. Başka bir deyişle kendi güçlerinin farkına varmışlardı. Ve bu yasağın kalkmasından sonra kadınların orduya girmesinin önü açıldı. Ayrıca boşanma yasası yürürlükten kaldırıldı. Gecenlerde kadınlardan biri ilk sürücü ehliyetini aldı.

Suudi Arabistan’da, kadın özgürlükleri adına daha neler olacağını bekletip göreceğiz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 222
Kayıt tarihi
: 09.01.18
 
 

  Yönetici kadrosunda çalışıyorum.Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. bir erkek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster