Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '17

 
Kategori
Siyaset
 

Tanıdınız mı? Başbakan Yrd. Sn. Mehmet Şimşek...

Tanıdınız mı? Başbakan Yrd. Sn. Mehmet Şimşek...
 

Gördüğünüz fotoğraf SBF 1988 Yıllığından.

Dönem arkadaşımız sevgili Mehmet Şimşek.

Ve işte Başbakan Yardımcımızın şu anki hali...

Ne dersiniz, geçen 29 yıl içinde çok mu değişmiş.

Değişmeyenin yüzdeki can-ı gönülden gülümseme olduğu ilk dikkati çeken husus...

Değişen ise saçlar ve belki biraz da alınmış kilolar...

Yaklaşık on yıldır Kabinede görev alan sn. Mehmet Şimşek hakkında 29 yıl önce Mülkiye Yıllığında yazılmış olanların adeta geleceği 30 yıl önceden öngören kehanetler olduğunu söylesek?

İşte 1988 SBF Yıllığından "İktisat Bölümü öğrencisi" sn. Mehmet Şimşek:

"... Ve bölümümüzün medar-ı iftiharı Mehmet (The First) Arkadaşımız çalışkanlığı, özgün kişiliği ve çok istikrarlı başarı grafiğiyle daima en önde olmayı başarmıştır.

Tüm ısrarlarımıza rağmen kopyalaşma diyaloğuna girmeyip hep hocalardan yana olmuştur. Bilsay Kuruç dahi Mehmet'in bütünlemeye kalmama prensibini bozamamıştır. Derslerin çoğunda özellikle de "Stone Age Economist"ten profosyonelce yazdığı kitabelerden telif hakkı talep etmediğinden dolayı "Homo Sapinester" kendisine teşekkür borçludurlar.

Milli Kütüphane'nin Mülkiye şubesi olup, ders konularındaki transfer yardımlarıyla enflasyonu beslemiştir. Tavır, düşünce ve ilişkilerinde sevgiyi, saygıyı ve ciddiyeti eksen alan arkadaşımız Hakan'ın buzlu esprileri olmasa Mülkiye'yi kahkaha atmadan bitirecekti. Mülkiyeli olmakla kahve kültüründen yoksun kalmayı nasıl birleştirdiğini ve teneffüsleri neden kullanmadığını anlayabilmiş değiliz.

Türkiyemizin dünyada arzuladığı konuma gelmesinde büyük roller üstleneceğine inandığımız MEHMET'i asla unutmayacağız. Geleceği oldukça parlak olan arkadaşımızın ideallerine en kısa sürede ulaşması dileğiyle..."

Mülkiye yıllığında bu şekilde tasvir edilen sn. Mehmet Şimşek'in https://www.hazine.gov.tr/tr-TR/Bakan-Genel-Icerik/Bakan-Ozgecmis linkinden kopyaladığımız özgeçmişini aşağıya aynen alıyor, kalbinden yüzüne vuran içten gülümsemenin hiç bitmemesi dileğiyle başarılarının devamını diliyoruz.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 1967 yılında Batman ili Gercüş ilçesinin Arıca (Kefre) köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Batman Merkez’de, liseyi ise Gercüş’de tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.

Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavı kazanarak resmi burslu statüde dil eğitimi ve yüksek lisans öğrenimi görmek üzere İngiltere’ye gitti. Şimşek, 1993 yılında Exeter Üniversitesi’nde finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye'ye döndü. Ankara’da üç ay süre ile Etibank’ta çalıştı.
Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği’nde yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 1997'de New York'a yerleşti ve uluslararası yatırım bankası UBS'in hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak görev yaptı. 1998 yılında İstanbul'a dönerek Deutsche - Bender Menkul Değerler’de iki yıl çalışan Şimşek, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Merrill Lynch’e geçti ve İngiltere'ye yerleşti.

2000 yılı ortalarında başlayan Merrill Lynch döneminin ilk günlerinde Sayın Şimşek'in sorumluluk alanında Türkiye, Yunanistan, Mısır ve İsrail’i içeren Akdeniz bölgesi bulunuyordu. 2001'in ortasından itibaren de sorumluluk alanına Rusya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan Avrupa ülkeleri de eklendi. Sayın Şimşek 2005 yılı sonunda Merrill Lynch'in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 23. dönem milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’deki görevinden Mayıs 2007’de ayrıldı. 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde AK Parti Gaziantep 1. sıra milletvekili olarak seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Batman 1. sıra milletvekili olarak seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde yeniden Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 01 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Ak Parti Gaziantep 1. sıra milletvekili olarak seçilen Şimşek, 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

Sayın Şimşek Maliye Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Sayın Bakan ayrıca, 2007-2009 yılları arasında IMF & Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.  “Emerging Markets” Dergisi tarafından 2013 yılında " Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı" seçilen Sayın Şimşek, aynı yıl “Foreign Policy” Dergisi tarafından dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterilmiştir.

Başbakan Yardımcısı Şimşek evli ve üç çocuk babası olup çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 
Toplam blog
: 432
: 2964
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..