Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '14

 
Kategori
Yemek - Mutfak
 

Tanıştığım günden beri Trileçe diye sayıklıyorum

Tanıştığım günden beri Trileçe diye sayıklıyorum
 

Geçenlerde hayatımda ilk kez Trileçe denilen ve "Arnavut Tatlısı" olarak da bilinen bir lezzetle tanıştım ve üstü Karamelli bu hafif tatlıyı gerçekten öylesine güzel yapmışlardı ki, tek kelimeyle bayıldım. Ondan sonraki günler boyunca, her yerde kolay kolay bulunmayan bu tatlının ismini "Trileçe.... Trileçeeee" diye sayıklayınca, iş başa düştü ve evde yapıp, hevesimizi almamız şart oldu:)


Instagram hesabımdan kendi yaptığım tatlının resimlerini paylaşınca, bir anda Trileçeciler aşka geldi ve "Üşengeç Şef bize de öğret" diye mesaj yağmuruna tuttular. Oysa orada kimin tarifine bakarak yaptığımı söylemiştim, ama bu kez de "illa sen anlat, biz başka tarif tanımayız" cevapları gelmeye başladı.

Tabi ki de, bu günlerin geleceğini önceden gördüğüm için, yaparken bir yandan adım adım fotoğraflamıştım. Gel gelelim, sizlere adeta "yaşatacak" şekilde böylesine basit dille ve detaylıca anlatması bile ne kadar meşakkatli bir bilseniz, bugüne kadar neden üşendiğimi anlardınız. İşte şimdi o büyük gün, neredeyse geldi çattı sevgili okurlarım...

Aa bu arada tatlıyı biraz araştırınca aslında İspanyol kökenli bir tatlı olduğunu öğrendim ve ismi de "Tres Leches" yani "3 Süt" anlamına geliyor. Çünkü orjinali; 3 farklı sütün kullanılmasıyla yapılıyor. Manda sütü, İnek sütü ve Keçi sütü... Ben tabi ki standart olarak kutu inek sütüyle yaptım ama çok iddialı bir şey ortaya çıkarmak isteyenlere hiç mani olmayalım, önden buyursunlar lütfen:)

İşte size bu sıkıcı ve puslu Pazartesi gününü, çiçekler açan, kelebekler uçuşan, güneşle ışıl ışıl parlayan enfes bir hafta başına çevirmek için süper bir fırsat:)

Mini mini birlerinizi, çalışkan ikilerinizi ve diğer tüm okula başlayan genç dimağlarımızı, 3 ay boyunca "On dönüm Bostan,Yan Gel Osman" modunda yayıldıktan sonra bir anda önlükleri çekip, sınıflara girmiş olmanın verdiği o falafoş olmuş modlarından, eve adım attıkları anda "şıp" diye çıkaracak ve"annnnecimm benim!" diye yanaklarınıza şapur şupur sevgi öpücükleri konduracakları bir tatlı geliyor yolda...

İlk günden pestilim çıktı anne. Enerji lazım n'oolur üşenme de yap yaa:)

 

Gelsin mi?... Hazır mıyızzzzzzzzzzzzzzz? E biraz tezahürat ve bir de ana sayfada sağ üstteki "Bu siteye katılın"a tıklayıp, üye olmanızı rica ediyorum artık, bu kadar da üşengeçlik olmaz yani laf aramızda, adsız yorumlar da bi' yere kadar:)

www.usengecsef.com
www.facebook.com/usengecsef
www.twitter.com/usengecsef
www.instagram.com/usengecsef 

 
Toplam blog
: 230
: 5958
Kayıt tarihi
: 03.04.13
 
 

Öncelikle "Üşengeç Şef"e olan ilginiz için sizlere teşekkür ederim. "Şef" denilince aklınıza heme..