Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
278
 

Tarafsızlık taraf olmaktır icabında...

Tarafsızlık taraf olmaktır icabında...
 

Beni gılgamış’a dahil ederler, tutuklarlar herhalde.” diyordu programcı radyoda. Son yaşanan tutuklamalar ile dalgasını geçerek sürdürdü programını.

Bu gün gazetelerde, TV’lerde 60 yaşında tutuklanan zanlının hastalığı ilerleyince kelimenin tam anlamıyla “evinde ölsün” diye gönderilmesi ve hastane faturalarını ödeme derdine düşmüş eşi gündemdeydi.

İktidarı destekleyen medyanın adeta canlı yayın yaptığı, hedef gösterdiği “Ergenekon” gittikçe magazinleşmeye başladı. İşin tuhafı emekli generallerin darbe yapacağı üzerine şekillendirilen senaryolar biraz uçuk geliyor.

Star gazetesinde yazarın biri köşesinde ; tercüman gazetesi yönetmeninin tutuklanmasından sonra “..tanırım iyi çocuktur.” içeriğinde bir yazı yayınladı.

İlginçlik bu, elleri kelepçeli giden arkadaş mahkemece serbest bırakıldı…

Köşe-yazar takımı kalemini hesapsızca savururken tutuklama biçimine yapılan eleştirileri hariç, kendi gözlüklerinden değerlendirmeleri ve fikirdaş veya yandaşlarını haklı çıkaracak tartışmaları ilgiyle izliyoruz medyada.Yani herkes “taraf” anlaşıldığı kadarıyla.

Tarih yazacaktır kuşkusuz “Ergenekon davası” gündemi değiştirdi. Akşam haberlerde söz edilen %20 enflasyon; %O.8 olarak çalışana yansırken doğrusu dünya tarihine “emekli asker darbesi tertibi yani Ergenekon” olarak geçen bu fillerin tepişmesi çimenlerin gerçek gündemini ötelemeyi başardı.

Sol veya sosyalistlerin uzaktan izlediği, tarafsız olarak aslında taraf olduğu süreç daha devam edecek görünüyor.

Madımakta katledilen aydınların anıldığı mitingleri görmezden gelen iktidar yanlısı medya işin günahını’da mit mensuplarına yıkıp “yananların ikisi teşkilattandı” tespiti ile kenarından seyretmeye devam ediyor…

Solingen’de katledilen yurttaşlarımız için müze oluşturulmasını “göğsü kabararak seyreden “ sayın yöneticilerimiz malum.

AKP’li kültürebakanımız ise; “Madımak’ı müze yapmaya bütçemiz yetmez.” buyurmuşlar.

Yani vatandaş olarak bir gönüllü kampanya başlatsak “utançtan kurtulabilir miyiz” sorusu aklına takılıyor ya insanın; diğer taraftan bu memleketin politika esnafının sözüne güvenilemeyeceği gerçeği tüm içtenliğime rağmen canımı sıkıyor.

Temmuz seçimlerinin galibinin balkondan “herkesi kucaklayacağız ..” vaadini terk ettiği zamandan beri köprünün altından çok sular aktı.Zatıhalleri sadece blogcuları okusa memleket bu hale hiç mi hiç gelmezdi ya, neyse.

Gidişatın olumsuzluğu bir tarafa Şener ve Çömez’e kulak verse mahkeme kapılarında kadrolu savunman Çiçek’in inandırıcılığına istikbalini bağlamazdı. Gülencilerin de eleştirilerine maruz kalan iktidarı şahaneleri “Ders almayanlar için tarih tekerrürden ibarettir.” sözünü anımsatsa bile siz, siz olun pek fazlaca umut beslemeyin memleketin enflasyona ve zam'a mahkum bedbahtları olarak. Sonuçta sivriliklerin törpülendiği bir zamandan geçiyor memleket, o kadar!...

En iyisi radyocunun dediği gibi “gılgamış” ayağına gırgıra almak. Enflasyon zammı %0.8, ciddiye alınacak nesi var ki, n’aber tarafsız, çimen kardeş!

Asiyazar/N.Tüfekci/Ankara

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster