Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
191
 

Tarihi gerçeklerin üstü örtülemez

Tarihi gerçeklerin üstü örtülemez
 

Karl Marx ve Friedrich Engels'in 1848de yayınladıkları Komünist Manifestosunda olacağını iddia ettikleri gibi Sosyalizmi işçi sınıfı burjuvaziye karşı ihtilal yaparak kurmadı. Hiçbir Doğu Avrupa ülkesinde Sosyalizm proletarya ayaklanması ile kurulmadı. Sovyet dayatması ve askeri gücü ile kuruldu. İkinci Dünya Savaşı biter bitmez Macaristan'da yapılan seçimde komünistler sadece yüzde 17 oy almalarına rağmen Sovyetler daha çok oy alan birçok partiyi kapattılar ve komünistleri zorla iktidara getirdiler. 23 Ekim – 5 Kasım 1956 arasında Sovyet ordusu ve Macar gizli polisi ile Budapeşte sokaklarında savaşanlar Macar askerleri değil Macar işçileri ve aileleriydi. Biz 1970li ve 80li yıllarda Türkiye’de üniversitede öğrenciyken: “tek yol sosyalizm” diye bağıran solcuların çoğu bunların hiçbirini bilmezler.
Rasih Bensan 4 Kasım 2012

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rasih Bey sanırım "Solcular bilmez" derken, bunun içerisine, Sosyal Demokratları, Sosyalistleri, Komünistleri top yekün olarak koyuyorsunuz. Bilmedikleri hususunda çok kesin ifadeler kullanmışsınız, "Emin misiniz?" diye bir kez daha sorma ihtiyacı duyuyorum.

Yıldız Nihat 
 09.11.2012 15:45
Cevap :
Sayın Yıldız Nihat, kullandığım ifade "solcular bilmez" değil "tek yol sosyalizm diye bağıran solcuların çoğu bilmez". yani bu sosyal demokratları ve tüm solcuları kapsamaz. 1970'li yıllarda siz henüz ilkokuldayken ben üniversitede öğrenciyken Marxist - Leninist ideolojiyi ezberlemiş ve "tek yol devrim" diye bağıran çoğu solcu arkadaşımızın Sovyet tanklarının 1953'te Doğu Almanya'da, 1956'da Macaristan'da ve 1968'de Çekoslovakya'da ayaklanan emekçi sınıfından binlerce kişiyi katlederek öldürdüklerini bilmezlerdi. Sosyalizmi Marx ve Engels'in olacağını iddia ettikleri gibi proleteryanın burjuvaya karşı devrim yaparak kurduklarını sanarlardı Sovyet süngüsü ile halka dayatılarak kurulduklarını bilmezlerdi.Bugün hala bilmeyen solcular çoğunlukta. Hala Kapitalizm'in sorunlarına çare olarak emekçi sınıfının kurtuluşunu Marxist-Leninist bir düzende gören solcular çoğunlukta. Marxist- Leninist ideolojiyi ezberleyeceklerine biraz tarih bilgisi edinmelerini tavsiye ederim.  09.11.2012 17:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2244
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster