Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
326
 

TBMM'den umudumu kestim...

TBMM'den umudumu kestim...
 

Görsel internetten alınmıştır.


TBMM Genel Kurulundaki kapalı oturumda iktidar partisi ile muhalefet milletvekilleri arasında çıkan kavgada dört vekilimizin yaralandığı haberi beni hem üzdü, hem de utanç duymama vesile oldu.

Konuşup anlaşmak varken bu kavga niye?

Ünlü şairimiz Orhan Veli, Anlatamıyorum isimli şiirinde;

“Bir yer var, biliyorum;

Her şeyi söylemek mümkün;

Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;

Anlatamıyorum…”  diyordu.

Buradaki konuşamama, anlatamama durumu, sevgiliye karşı bir çekingenlik nedeniyledir. Belki reddedilme korkusu olabilir. Zararsız, belki sevgili açısından sevimli dahi gelebilecek bir konuşamama olabilir.

Diğer yanda konuşamayan, birbirine saldıran vekillerimizi, kadınlara şiddet uygulayan erkeklerimizi, çocuğuna şiddet uygulayan ebeveynleri de düşününce sorunun nerede olduğu açık olarak görülüyor.

Sorun; yetiştirme, yetiştirilme biçimimizde, yani eğitimde.

Ebeveynler, genel anlamda çocuğunun sorumluluk sahibi olmasını isterken ona sen artık büyüdün der ve büyük gibi davranmasını ister. Diğer yandan da önemli bir karar anında, senin aklın ermez, sen daha çocuksun diyerek onun düşüncesini açıklamasını kısıtlar. Biraz daha konuşursa duygusal şiddetin yanında fiziksel şiddet de kaçınılmaz olabilir.

Çocuk burada güçlünün zayıfı ezmesini ve farklı bir düşünce paylaştığında reddedilmeyi, yok edilmeyi öğrenmektedir. Bundan sonra ya susacak, ya da saldıracaktır kendini güçlü hissettiğinde. Ortası ise ideal insandır, içimizde öldürülen.

İki insan birbirini anlamak istiyorsa şayet, savunmayı bir kenara bırakmalı ve konuya odaklanılmalıdır. Bu olmadığı sürece sağlıklı bir iletişimden bahsedilemez.

İletişimin kesildiği zamanlarda da kaba güç ister istemez ortaya çıkacaktır.

Bazı erkeklerin kadın üzerinde uyguladıkları da budur. Hatta TBMM’de dün akşam görmekten utanç duyup üzüldüğümüz manzara da budur. Düşünceyle karşı tarafı ikna edemediğinden şiddete başvurarak susturma yöntemi.

Bir önceki yazımda kadına şiddet konusunda Meclisten beklentim vardı. Bu manzarayı görünce beklentim buharlaştı, uçtu…

Kendi aralarında iletişim kuramayanlar, hangi erkeği ikna edecekler şiddet kullanmamaya?

Kendileri şiddet kullanırken, nasıl ağırlaştıracaklar şiddetle ilgili cezaları ve nasıl uygulatacaklar?

Biz kadınlara iş düşüyor sanırım yine. Toplanıp, Mecliste şiddet uygulanan vekillerimiz için de bir yürüyüş yapalım. Onların hakkını da biz dile getirelim. Meclistekilerden pek hayır yok bize anlaşılan.

Şiddete maruz kalan vekillerimize geçmiş olsun derken, şiddet uygulayan vekillerimizi de kınıyorum…

 

18 Şubat 2015

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Maalesef haklısınız...

Kerim Korkut 
 18.03.2015 19:47
Cevap :
Keşke haklı olmasam...Selamlar, mutlu kalın...  19.03.2015 20:38
 

Geri, ama çok geri kalmış ülkelerin cahil ve kapasitesiz insanlarına özgü bir davranış biçimi bu. İletişim kurmaktan, karşıdakini dinlemeyi bilmeyip, kendini anlatmayı da becerememekten kaynaklanan bir zavallılık. Milletvekili dediğiniz kişi demek kültürsüz, avam, kabadayılıkla iş yürüten bir güruh mu oluyor o zaman? İç acıtıcı bir durum. Selamlar.

Güz Özlemi 
 24.02.2015 10:48
Cevap :
Meclisteki fotoğraf tam da tanımınıza uygun bir görüntü veriyordu ne yazık ki. İnsan ister istemez bizi bunlar mı yönetiyor diye düşünmeye başlıyor. Çok can sıkıcı bir durum geleceğimiz açısından...Selamlar, mutlu kalın...  03.03.2015 22:28
 

Sevgili arkadasim, cok güzel yorumlamissin, sizi tebrik ediyorum. Az evvel benim koseme gonderdiginiz harika mesaj için de teşekkür ederim. Gorulecegi uzere, benim yazimda anlattiklarim ile sizin yazınızda aktardiklarinizi bir araya getirdiğimizde, soyle bir sonuc elde ediyoruz : Imam (TBMM) pirt yaparsa, cemaat (halk) kakasini yapar! Yani kaba tabirle yazmak istemedim, en kibari böyle oluyor!

Victoria Toumit 
 20.02.2015 15:42
Cevap :
Teşekkür ediyorum sevgili Victoria... Tespitiniz çok yerinde. İmam, cemaat etkileşimi çok yerinde bir örnekti. O nedenle ortalık pislikten geçilmez oldu. Nasıl temizlenecek bunca pislik bilemiyorum doğrusu, ya da temizlenebilecek mi? Şüphelerim var...Selamlar, mutlu kalın...  21.02.2015 21:19
 

Ayşegül Hanım,milletvekileri,bu toplumun seçtikleridir.Toplum neyse milletvekili de odur.Onlardan fazla bir şey beklememeli.Özellikle ön seçim olmayan partilerde liderin özelliğini taşıyanlar milletvekili olarak seçilme olasılığı yüksektir. Toplumun çoğunluğu,kabadayı,hamasi söylevleri güçlü,vurduğunu deviren insandan ve politikacıdan hoşlanıyor.Demokrasiyi içselleştiren milletvekilleri de yok değil.Gene de karamsar olmayalım.Selam ve saygılarımla.Esen kalın.

Hüseyin Başdoğan 
 20.02.2015 14:40
Cevap :
Maalesef öyle. Toplum olarak çok severiz vurup kırmayı ve bununla övünmeyi. Medeniçerçevede tartışmayı bir türlü beceremeyiz. Bunu başarabilen insanların çoğalmasını diliyorum ve özlemle bekliyorum o günleri...Selamlar, mutlu kalın...  21.02.2015 21:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3989
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1426
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster