Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '18

 
Kategori
Felsefe
 

Thales ya da Felsefenin Adem'i

 
Düşünme faaliyeti ve düşünürlük hiç şüphesiz Antik Yunan’la başlamadı.Ama daha öncesine ait tarihsel kanıtlar yeterli değildir. Birçok şeyi havada bırakıyor. Bu nedenle gerek günümüze olan yakınlığı gerekse bazı kaynakların muhafaza edilmiş olması felsefe ve bilim tarihini Antik Yunan’dan başlatmayı doğru ve haklı kılıyor.
 
Thales M.Ö. 7.ve 6. yy’da yaşamış bir bilgedir. Hem felsefenin hem de bilim tarihinin ilk ismidir. İlk sistemli düşünce ve evreni kavramaya çalışma onunla başlamıştır. Yunanlıların yedi bilgesinden biridir. Ancak tek filozof ve bilim adamı olanıdır. Çünkü diğer bilgeler sadece önemli, değerli özlü sözler söylemiş bilimsel çalışmalar yapmamış ve sistemli bir felsefe geliştirmemişti. Thales ise doğayı ve maddeyi anlamaya çalışan bir doğa filozofuydu. Ona hatta ‘dalgın filozof’ diyorlardı. Yolda giderken yıldızlara bakıp çukura düştüğü için bu lakabı almıştı. Thales’e yıllar sonra atıf yapan Aristotales onun ilk gerçek filozof olduğunu söylemiştir.
 
Thales ruh ve madde bütünlüğüne, birlikteliğine inanıyordu. O yüzden de meşhur  ‘Her şey Tanrılarla dolu’ sözü ona aittir. Thales çok iyi astronomi, matematik ve geometri biliyordu. Kendisinin geliştirdiği teoremler de vardır. Bir Güneş tutulmasını önceden doğru bir şekilde bilmeyi başarmıştı. Onun bu bilgileri Mısır’a gidip öğrendiği düşünülür. Çünkü bu konularda ileri olanlar o dönemde Mısırlılar’dı. O yüzden Thales’in Mısır’a yolculuğu mantıksız bir varsayım değildir. 
 
Thales evrenin kozmik özünün, töz’ün yani arche’nin Su olduğunu söylemiştir. Ona göre varolan her şey sudan varolmuştur. Ana madde budur ve diğer tüm maddelerin köküdür. Çünkü su birden farklı şekillerde varolur. Katı, sıvı ve gaz olabilir. Donarak sertleşebilir, sıvı olarak akışkan olabilir ve gaz haliyle buhar olup havaya karışabilir. Tüm her şey sudan vücut bulur ve yerküre tıpkı bir tahta parçasının suyun üzerinde yüzdüğü gibi büyük su kütlesinin üzerinde yüzer. Bu büyük su dalgalandıkça ve karaya vurdukça da depremler olur. 
 
İşte bu görüşler Thales’in kozmolojisini kısaca özetler.
 
 
Toplam blog
: 104
: 490
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

* ..