Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '06

 
Kategori
Sosyoloji
 

Toplumlaşmak

1960`li yılların sonunda Avustralya'ya resmi kanallardan gönderilen Türkiye'liler bu ülkede ki otuzsekiz yıllık varlıklarını doldurmuş bulunuyorlar. Otuzsekiz yıl; az değil. Avustralya`nın daha çok Sydney ve Melbourne illeri ve çevresinde yerleşmeyi yeğleyen bu emekçiler ilk on-yirmi yıllık süreç içinde toplumlaşmak için yeterince olmasa da gayret gösterdiler. Neler yaptılar? Dernek kurdular. Önce bir-iki-üc; sonra on-yirmi-otuz; daha sonra tüm Avustralya`da sayıları belki de iki yüzü aşan dernekler kurdular. Bu dernekler arasında ciddiyetle çalışan demokrat anlamda dernekler de oldu; ama sadece show yapmak için kurulan, başkanlık sandalyesini boynuna asıp beraberinde yıllarca taşıyan başkanları barındıranlar da oldu. Ciddi, az ciddi, gayrı ciddi; bu derneklerin bazılari Türkiye`den Avustralya`ya ekmek parası ve mutlu bir yaşam arayışına gelen bu insanlara halen hizmet verirler.

Benim bu yazıda üzerinde durmak istediğim şu dernek şu hizmeti vermiş, iyi; bu dernek bu hizmeti vermiş az iyiyi vurgulamak değil. Burada vurgulamak istediğim soru şu: Ciddisiyle az ciddisiyle hatta gayrı ciddi çalışmalarla ortaya koyulmağa çalışılan hizmetler ilk on-yirmi yıl içinde 'topluluk' niteliğini taşıyan bu insan kaynaşımını 'topluluk'a dönüştürebildi mi? Burada eğri oturup doğru konuşalım. Yanıt 'hayır' tam anlamıyla değil.

Neden?

İşte burada bu sorunun yanıtını arayıp bulmak gerekiyor.

1980`den 1986`ya kadar resmen; 1986`dan 1990`a kadar ve 1996`dan 2002`ye kadar bireysel olarak toplam 18 yıl Türk ve Çok kültürlü müzik etkinlikleriyle Eyaletler arası düzeyde katıldığım toplumsal çalışmalar dahil diğer ciddi sayılabilecek faaliyetlerin topluluğumuzu topluma dönüştürebilecek türden olup olmadığını araştırıp irdelemek gerektiğini düşünüyorum. İşte burada doğruları konuşmak zorundayız. Avustralya'lı Türkler ben onlara Öz TÜrkler demeyi tercih ediyorum otuzsekiz yıl sonra toplumlaşmayı hak ettiler mi? Üzerinde büyük bir kitap yazılabilecek bu konuyu kısaca mercek altına almanın zorluğunun bilincinde bir birey olarak deneyimlerimi, gördüklerimi ve bizzat yaşadıklarımı gözönünde bulundurarak sizlere aktarmaya çalışacağım.

 
Toplam blog
: 2
: 431
Kayıt tarihi
: 31.08.06
 
 

1964-65 Tarsus Lisesi, 1968-69 Atatürk Üniversitesi mezunuyum. Türkiye ve Avustralya`da toplam 15 yı..