Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '08

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
551
 

Toprak kokusu

Toprak kokusu
 

http://baskabahar.files.wordpress.com/2007/06/38220703sunshower4gp5.jpg


<ı>Ooof of özlemişim toprak kokusunu be kardeş; penceremden başımı uzatıp cumba demir korkuluğunun arasından, asfalt yolda köpük köpük yağmur suyunu seyre daldım. "Hanımım koş gel! Yağmurun ve saksılardaki toprak kokusunun sende tadını çıkar. " diye seslendim.

Birlikte gök gürültüsü eşliğinde salkım saçak yağmuru seyrediyoruz. Hemen aklıma saçaklardan akan su ile yağmur almayan çiçeklerimi sulamak geldi. Ne de olsa yağmur suyunun "saf su" olduğu söylenir ama bu tez bence yıllar önce geçerliliğini kaybetti!

Havada o kadar çok ne idüğü belirsiz kimyasal gaz var ki, bence, yağmur suyunun saflığı tartışılır. Karşıdaki evin üzerine kadar uzayan ve orada ki küçük çardağın üzerini kapayan asma yaprakları arasında, her türlü olumsuzluklara rağmen yaşama mücadelesi veren mahalleli serçelerimiz yağmurda yıkanmanın verdiği keyif ile birbirlerine yazıya dökülemeyecek kadar güzel nağmeler ile kur yapıyorlar.

Bir de yağmur yağdığında denizlerdeki küçük balıkların su üstünde ağızlarını açarak yağmur suyu içtiklerini duymuştum. Yağmur suyu onların gelişimini tamamlaması ve etlerinin tat kazanması için gerekliymiş.

Karşı binanın çatısından akan yağmur suyundan, bir kova su doldurarak iç kısımda kalan çiçeklerimi sulamaya başladığımda; kasımpatı arasından korku dolu gözler ile beni seyreden bir kertenkele ile göz göze geldim.

Kendisini en son gördüğümde biraz daha küçüktü o günden bu yana biraz daha boyu uzamış ve renkleri sarı ve yeşile çalar olmuş. Atalarına küçükken çok eziyet verdiğim için bu kertenkelenin bakımını üstlenmiştim!

Bazen açık pencereden içeri girip ev halkını korkudan çek yat ve koltuk tepelerine çıkarıp, kendisinin ev halkına dinazor görüntüsü vererek kasıla kasıla yürüdüğünü görsem bile zararsız olduğu için onu korumaya devam ediyorum.

Ooof of yine yağmur bulutları bizi terk etmekte sessizce; gök gürültüsü çok uzaklardan geliyor şimdi kulağıma; hiç olmazsa akşam yemeğinde, roka ve maydanozlar arasında kızarmış bir lüfer olsaydı; kırmızı şarap veya rakı sizin olsun! Ben, vişne suyuna da razıyım ...


"Allah’ım, kuraklığı bertaraf edecek, bitkileri yeşertecek, yatanı kaldıracak, solanı canlandıracak, kapsamlı ve bol yağmur gönder bize.Allah’ım tepelerden boşanacak, kuyuları dolduracak, nehirleri akıtacak, ağaçları yeşertecek, bütün şehirlerde fiyatları ucuzlatacak, insanları ve hayvanları sevindirecek, bizim için temiz rızkları tamamlaya-cak, ekinleri yeşertecek, sağmal hayvanların sütünü bol edecek ve gücümüze güç katacak bir su gönder bize." <ı>Dua alıntıdır

M. Talip Girgin
Tüm yazdıklarım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yagmurumuz bol olur bu sene inşşllah.. o kadar çok ihtiyacımız var ki buna..

sema öztürk 
 17.07.2008 13:14
Cevap :
Çok haklısınız... Çiçeklerimiz kuruyor ve onların kuruduğuna seyirci kalmak bizi üzüyor. Suyun olmadığı yerde hayatta olmaz! Bu günden sonra "yağmur zamanı" hep yağmurlar yağsın ne toprak ne insanlar susuz kalmasın. Çok teşekkür ederim sağ olun...  17.07.2008 13:39
 

Yazı mutlaka balıklara bağlanmalı :)))

Eşit Ağırlık 
 17.07.2008 11:06
Cevap :
Sevgili kardeşim balıksız bir hayat çok yavan geliyor bana. Maçlarla birlikte onlarda yaz tatiline giriyorlar çok özlüyorum be, ne yapayım:)) Hani tanıdık balıkçı da yok etrafta mırmır, levrek tutmaya götürsün arabasıyla! Ahhh kardeşim ah, sen bilmezsin ben ne dardayım; hangi dönüşü olmayan yoldayım... Şair gibi oldum yahu ben:)) Ufaklığın yanaklarından öperim selamlar...  17.07.2008 12:43
 

AMİNNN..

Tamer Onay 
 17.07.2008 8:57
Cevap :
Benden de amiiin... Sevgili kayınçom; hafta sonu yağmur duasına bekliyorum:))  17.07.2008 12:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 438
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 818
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog'a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster